veļas mašīna pulveris veļas mazgāšana
Foto: Shutterstock
Pāris reizes gadā ieteicams veikt lielo veļas dienu – veļas mašīnā šādās reizēs mazgājam ne tikai ikdienas drēbes, bet arī gultasveļu, aizkarus, paklājiņus un arī spilvenus un segas. Pavasaris šādai ģenerālajai veļas dienai ir īstais laiks, tāpēc portāls "Tava māja" apkopoja dažus vērtīgus padomus par dažādu tekstiliju un traipu mazgāšanu.

Palagu mazgāšana

Foto: Shutterstock

Ātrāk vai vēlāk palagi sāk zaudēt savu sākotnējo krāsu un arī auduma labās īpašības. Šo procesu mēdz paātrināt nepiemērota palagu kopšana. Bet, ja visu dara, kā nākas, tad palagi kalpos nedaudz ilgāku laiciņu.

Pirmā lieta, kas jāņem vērā – palagus nevajadzētu mazgāt pārpildītā veļasmašīnā. Tādā veidā tie tiks saspiesti, audumam vienmērīgi nepiekļūs mazgājamais līdzeklis, kā arī ūdens. Otra lieta – nevajadzētu izmantot pašu jaudīgāko veļasmašīnas režīmu. Uz mazākiem centrifūgas apgriezieniem palagi tik ļoti nesaburzīsies.

Vairāk par palagu mazgāšanu lasi šeit.

Kā mazgāt virtuves dvieļus

Foto: Shutterstock

Virtuves dvieļi ir īpaša tekstilija, jo pat pēc mazgāšanas mēdz joprojām nepatīkami ost. Tas tāpēc, ka tie ik dienas piesūcas ar mitrumu un ēdiena aromātiem. Tomēr arī tos var izglābt, ja vien pievēršas to mazgāšanai ar rūpību.

Viens no palīglīdzekļiem, kas noderēs smakas likvidēšanā, ir etiķis. To pievieno ūdenim, kurā izmērcē virtuves dvieļus. Pēc tam tos vairākkārt izskalo tīrā ūdenī. Šo darbiņu paveiks arī soda, kas labi uzsūc nepatīkamos aromātus.

Vairāk par virtuves dvieļu kopšanu lasi šeit.

Lupatu deķu mazgāšana

Foto: Shutterstock

Katram paklājiņam vai lupatu deķim pienāk reize, kad tas ir tik netīrs, ka labākais veids ir to vienkārši izmazgāt veļasmašīnā. Lai to izdarītu, kā nākas, jāpārbauda, vai tas vispār tajā ietilpst. Ja deķis pārāk liels, tad to vislabāk būs mazgāt ar rokām.

Tomēr, ja izlemts par labu veļasmašīnai, vislabāk izmantot to pašu veļas pulveri, ko parastajai veļai. Gaišiem paklājiem izmanto baltajām drēbēm paredzēto, bet krāsainu – krāsainajām drēbēm paredzēto veļas pulveri. Lupatu deķīšus mazgā ļoti jaudīgā režīmā, jo tie saslapuši ir ļoti smagi. Mazāk jaudīgs režīms nespēs izgriezt deķi tik sausu.

Vairāk lasi šeit.

Dūnu segu un spilvenu mazgāšana

Foto: Shutterstock

Arī segas un spilveni ir tās lietas, kas jāizmazgā vismaz reizi pusgadā. Tomēr tā kā dūnu izstrādājumi mēdz saplakt, tiem jāpievērš īpaša uzmanība. Kā likums – vispirms vajag apskatīties, kas rakstīts uz piešūtās birkas. Uz tās būs norādīta gan ieteicamā temperatūra, gan mazgāšanas veids.

Izmantojot veļas mazgājamo mašīnu, minimālajam ierīces tilpumam jābūt deviņiem kilogramiem, citādi sega kārtīgi neizmazgāsies un centrifūga neefektīvi izspiedīs ūdeni. Kas attiecas uz spilvenu mazgāšanu, tad pirms likšanas ierīcē tiem ieteicams pārvilkt drānu vai arī ielikt speciālajā mazgāšanas tīkliņā. Svarīgi vienlaicīgi veļas mašīnā nelikt vairāk kā vienu segu, savukārt spilvenus var mazgāt kopā, bet atsevišķi no segas, jo tilpums var būt nepietiekams, kad izstrādājumi samirks.

Vairāk par to lasi šeit.

Ogu traipu mazgāšana

Foto: Shutterstock

Sākoties ogu sezonai, kad ne vienās vien mājās tiek baudītas zemenes, jāuzmanās, lai to sulas traipi neieēstos apģērbā. Sula mēdz iesūkties ļoti ātri un ogu traipu likvidēšanai paberzēšana vien nederēs.

Ogu traipi no audumiem jācenšas izmazgāt pēc iespējas ātrāk. Audumu var iemērkt verdošā ūdenī, nedaudz noturēt, bet pēc tam likt mazgāties veļasmašīnā. Traipu tīrīšanai var palīdzēt arī citronskābe, kas labi izēdīs ķiršu, melleņu un upeņu sulas. Ja traips ļoti ieēdies, to izberzt palīdzēs parastās veļas ziepes – ar tām mazgāšanu var nākties atkārtot pat vairākas reizes, tomēr šis ir variants, ko pārbaudījusi ne viena vien vecmāmiņa.

Vairāk par ogu traipu mazgāšanu lasi šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!