sūnas jumts
Foto: Shutterstock
Vai tas būtu apsūnojis jumts, spraugas starp dārza taciņām, bruģa vai pat žogs, kas neglīti apaudzis ar plānu sūnas kārtu, tā nav vēlamākā pazīme, ko novērot dārzā vai pagalmā. Ja vien apzināti neesam ļāvuši sūnām apaugt, jo ir reizes, kad tas tiešām izskatās skaisti, jādomā, kā tās likvidēt un neļaut atkāroti parādīties, tāpēc apkopojām tautas metodes un praktiskos ieteikumus no portāla ''Cālis'' foruma lietotājiem.

Vispirms svarīgi saprast, kādos apstākļos sūnas rodas. Sūnas tāpat kā ķērpji, aļģes veidojas mitrā vidē, un tas nozīmē, ka zem tām virsma nepārtraukti ir mitra, līdz ar to var rasties bojājumi. Piemēram, betons var drupt, metāls aprūsēt un arī koks laika gaitā trūpēt, tāpēc sūnām jebkurā gadījumā nebūtu vēlams veidoties nedabiskajā augšanas vidē.

Jumta speciālisti gan izteikušies, ka bitumena jumti ziemeļu un vēl aizēnotā pusē nodrošina teju 100% garantija sūnu augšanai, atšķirīgs var būt tikai laiks, cik ātri tas notiks. Foruma aktīvisti pēc pieredzes stāsta, ka sūnu rašanās iemesls uz jumta var būt arī ventilācija un siltinājums. Vairāk par sūnu likvidēšanu uz jumta lasi šeit.

Veikalu plauktos var atrast speciālu pretsūnu līdzekli, kas sola likvidēt sūnas, ķērpjus un aļģes no dažādām virsmām, un šis ir viens no risinājumiem, kā tās likvidēt. Foruma aktīvisisti gan vairākkārt pamanījušies izteikties, ka ķīmiskie līdzekļi nav tie labākie, un daudz efektīvāka ir mehāniska notīrīšana, un tad līdzekli var izmantot vien profilaktiskiem nolūkiem. Ja sūnas ir pavisam nedaudz, tad gan var izlīdzēt līdzeklis, taču biezai sūnas kārtas likvidēšanai procesu ar līdzekli vajadzēs vairākkārt atkārtot.

Kas attiecas uz mehānisku sūnu tīrīšanu, šajā gadījumā sūnas nokasa, noskrāpē ar kādu rīku, taču tas ne vienmēr atrisina situāciju. Uz virsmas joprojām paliek saknītes un sporas, kas pēc kāda laika var atjaunoties un sūnas no jauna parādīsies, tāpēc ar mehānisku nokasīšanu var izlīdzēties uz kādu periodu, vai arī papildu tam izmantot līdzekli. Skrāpēšanas un kasīšanas metode ar kādu saru birsti vai špaktelīti gan nederēs krāsotam metālam un akmens smalcei, šajos gadījumos virsma jāmazgā, virzoties no augšas uz leju.

Līdzīga alternatīva līdzekļiem ir virsmas attīrīšana no sūnām ar augstspiediena strūklu. Šajā un iepriekš minētajās mehāniskās tīrīšanas metodēs gan jāzina, ka šādi var arī sabojāt jumta klājumu, piemēram, saskrāpēt betonu, noraut kādu akmentiņu vai izkustināt bruģa posmus. Šo metodi var uzticēt speciālistiem, var mēģināt arī pats, tomēr iesākumā ieteicams mēģināt līdzekli vai citu mehāniskās tīrīšanas metodi.

Tie, kam bijusi pieredze ar sūnu tīrīšanu no virsmām, zina teikt, ka, jo ātrāk sāks rīkoties, jo labāk. Kad nevēlamā sūna parādījusi pirmās pazīmes, jāsteidz tās likvidēt, un noteikti nevajadzētu gaidīt, kamēr kārta kļūst bieza un tikai tad rīkoties. Laiks sūnu likvidēšanu tikai apgrūtinās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!