kaķis veterinārārsts
Foto: Shutterstock
Apetītes trūkums? Kaķis noteikti ir pieēdies un pārēdies, tāpēc neēd. Nepatīk saimnieka pieskārieni? Kaķis noteikti ir dusmīgs. Kaķis slēpjas? Viņš noteikti negrib nevienu redzēt. Tik pazīstamās kaķu darbības nemaz nav tik nevainīgas, jo tās var liecināt par būtiskām kaķa veselības problēmām. Saimnieka uzdevums ir spēt tās laikus pamanīt un nogādāt savu mīluli speciālista rokās, kurš palīdzēs saprast, kas tā ir par kaiti un kas vēršams par labu.

Viens no labākajiem veidiem, kā ārstēt dažādas slimības, ir tās savlaicīgi noteikt. Taču ar četrkājaino draugu nemaz nav tik vienkārši, jo reizēm saimnieki sava mīluļa veselības pazīmes pārprot vai neuztver tās pietiekami nopietni.

Taču, kā vēsta portāla "PetMD.com" speciālisti, kaķa veselības stāvoklis ir atkarīgs no saimnieka un viņa spējas atpazīt veselības problēmu simptomus. Tāpēc speciālisti ir noteikuši tās veselības pazīmes, kuru kopums tomēr var liecināt par būtiskām veselības problēmām.

Klibošana, lekšanas grūtības, lēna gaita, izvairīšanās no kustībām, palielināts jutīgums pret pieskārieniem (piemēram, glaudot), izvairīšanās no saimnieka redzesloka un slēpšanās, sevis nemazgāšana, rotaļīguma mazināšanās, apetītes zudums, izvairīšanās no tieša kontakta ar cilvēku (piemēram, kaķis vairs neglaužas gar saimnieka kājām), garastāvokļa izmaiņas, ķermeņa svārstīšanās (nestabilitāte, šūpošanās), konkrētas ķermeņa daļas pastiprināta laizīšana, izvairīšanās no gaišām vietām, rūkšana, gaudošana, acu aizvēršana, urinēšanas grūtības, izteikta astes luncināšana.

Foto: Shutterstock
Tiesa, ne visas šīs pazīmes vienlaikus var tikt novērotas mājas mīlulī, lai gan atsevišķi tās dzīvniekā novērojamas visbiežāk un saistāmas tieši ar dažādām veselības problēmām. Reizēm dažādas slimības ir ārēji neredzamas un nenosakāmas, tāpēc visiem kaķu saimniekiem tiek ieteikts vismaz reizi gadā apmeklēt veterinārārstu. Tas palīdzēs noteikt, kādā stāvoklī ir kaķa veselība un vai nav nepieciešamas papildu pārbaudes vai pat ārstēšana. Tā kā dzīvnieciņš pats par savām kaitēm pastāstīt nevar, vien reizēm uzkrītoši lūdzot saimnieka uzmanību, tādējādi vēršoties pēc palīdzības, regulāras pārbaudes palīdzēs uzmanīt kaķa veelību un savlaicīgi noteikt problēmas.

Taču arī šīs pazīmes var tulkot dažādi. Piemēram, lekšanas grūtības var būt saistītas ar kaulu problēmām un artrītu, taču izvairīšanās no nokārtošanās kastītē, gadījumā, ja mājoklī dzīvo vairāki kaķi, var liecināt par mīluļu savstarpējām dominances spēlēm. Proti, kaķim gluži vienkārši var būt bail un neērti doties uz kastīti, ja tur viņu sagaida citi kaķi. Līdzīgi ir arī ar ēdiena bļodiņām, tāpēc ieteicams mājokī ieviest tik daudz kaķu kastīšu, cik ir pašu kaķu, un vēl vienu kastīti turēt rezervei. Plašāk par kaķa kastītes iekārtošanu lasiet šeit.

Tāpat kā viena no problēmām tiek minēta arī kaķu skatīšanās sienā vai galvas atspiešana pret sienu. Tas var liecināt par problēmām kaķa nervu sistēmā, kā arī kognitīvo disfunkciju, kas var ietekmēt kaķa uztveres spējas un dzīves kvalitāti. Plašāk par to, kāpēc kaķi mēdz skatīties sienā, lasiet šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!