Zemeņu šķirnes audzēšanai Latvijā apkopojis Latvijas Valsts Augļkopības institūts (''Fruittechcentre.eu''), raksturojot katras šķirnes gaidāmo ražu un īpatnības, kas jāņem vērā, ogas audzējot. Ja esi nolēmis audzēt zemenes uz plēves, apkopojumu ar piemērotākajām šķirnēm šādai audzēšanai lasi šeit.
Ieteicamās šķirnes
'Bounty' – vidēji vēla ogu ienākšanās, laba ziemcietība un ražība. Ogas lielas vai vidēji lielas, stingras, ar ļoti labu garšu, ieteicamas universālai lietošanai. Jutīga pret sausumu, tāpēc noteikti jālaista. Vidēja izturība pret slimībām.
'Dukat' – vidēji agra ogu ienākšanās, laba ziemcietība un ražība. Lielas, patumšas, samērā stingras ogas, universālai izmantošanai. Laba izturība pret slimībām.
'Elkat' – vidēji agra ogu ienākšanās, laba ziemcietība, ražība, lielas, pievilcīgas ogas, vidēji stingras, ar saldskābu garšu, laba izturība pret slimībām un kaitēkļiem.
'Honeoye' – agra ogu ienākšanās. Ziemcietība un ražība vidēja. Lielas, stingras, pievilcīgas ogas. Laba izturība pret pelēko puvi. Ieteicama audzēšanai svaigam tirgum un saldēšanai. Ieņēmīga pret 24 sakņu slimībām, īpaši, ja audzē uz melnās plēves. Vidēja ieņēmība pret zemeņu miltrasu. Var audzēt plēves tuneļos agrās ražas ieguvei.
'Induka' – vidēji agra ogu ienākšanās, laba ziemcietība un ražība. Lielas, stingras, bet paskābas ogas universālai izmantošanai. Laba izturība pret lapu un sakņu slimībām. Vidēja izturība pret pelēko puvi.
'Pandora' – ļoti vēla ogu ienākšanās. Samērā laba ziemcietība. Piemīt vīrišķā sterilitāte, tāpēc blakus jāaudzē apputeksnētāja – cita vēlu ziedoša šķirne. Ja nodrošināta laba apputeksnēšanās, ražība laba vai ļoti laba. Ogas ļoti lielas, pievilcīgas, stingras, ar labu garšu, universālai lietošanai. Veido ļoti lielu ceru, tāpēc ieteicams stādīt retāk. Vidēja izturība pret pelēko puvi.
'Polka' – vidēji agra ogu ienākšanās. Ziemcietība vidēja, ražība ļoti laba. Lielas, stingras, saldas ogas universālai izmantošanai. Intensīva tipa šķirne. Vidēji izturīga pret lapu plankumainībām, zemeņu ērci.
'Senga Sengana' – vidēji vēla ogu ienākšanās, laba ziemcietība un ražība. Ogas tumši sarkanas, lielas vai vidēji lielas, samērā stingras, ieteicamas pārstrādei un saldēšanai. Ieņēmīga pret pelēko puvi.
'Sjurpriz Oļimpiadi' – agra ogu ienākšanās. Laba ziemcietība un ražība. Ogas vidēji stingras, tumši sarkanas, vairāk piemērotas saldēšanai un pārstrādei. Laba izturība pret lapu slimībām.
'Zefyr' – agra ogu ienākšanās. Laba ziemcietība un ražība. Lielas ogas ar labu garšu. Ieteicama audzēšanai svaigam tirgum. Laba izturība pret puvēm. Ieņēmīga pret miltrasu un aveņu ziedu smecernieku.
Dārziem labvēlīgās vietās ieteicamas arī:
'Calypso' – remontantā zemeņu šķirne, kas ražo līdz rudens salnām. Ziemcietība vidēja. Ražīga, taču tā var svārstīties pa gadiem. Ogas lielas vai vidēji lielas, samērā stingras, ar labu garšu, ieteicamas svaigam tirgum. Ieņēmīga pret miltrasu un zemeņu ērci.
'Korona' – vidēji agra ogu ienākšanās. Ziemcietība vidēja. Ražība ļoti laba, bet, pieaugot stādījuma vecumam, strauji krītas. Ogas ļoti lielas, stingras, ar ļoti labu garšu, universālai izmantošanai. Ieņēmīga pret lapu plankumainībām.
'Pegasus' – vēlīna ogu ienākšanās. Ziemcietība vidēja, labos pārziemošanas apstākļos ražība laba. Ogām laba kvalitāte, ieteicamas svaigam tirgum. Vidēji izturīga pret aveņu-zemeņu ziedu smecernieku, lapu slimībām. Izmanto kā apputeksnētāju 'Pandora' šķirnei.
'Salsa' – vēlīna ogu ienākšanās, ziemcietība vidēja, ražība laba. Ogas ļoti lielas, ar labu kvalitāti, ieteicamas svaigam tirgum. Vidēji izturīga pret kaitēkļiem un slimībām. Audzēšanā jāierobežo slāpekļa mēslojums.
'Sophie' – ļoti vēls ziedēšanas un ogu ienākšanās laiks, vidēja līdz zema ziemcietība, ražība vidēja, atkarīga no augu pārziemošanas. Lielas ogas, ar labu garšu, samērā stingras. Izturīga pret lapu plankumainībām, ieņēmīga pret miltrasu, bojā aveņu ziedu smecernieks. Šķirne piemērota kā šķirnes 'Pandora' apputeksnētāja.
'Tenira' – vidēji vēla ogu ienākšanās. Ziemcietība un ražība vidēja. Ogas saldas, ar labu kvalitāti, ieteicamas svaigam tirgum. Stāvi, noturīgi ziedneši. Vidēja izturība pret aveņu ziedu smecernieku. Ziedi var ciest pavasara salnās.
Zemeņu audzēšanas knifiņi
Lai jau pirmajā gadā pēc stādīšanas iegūtu pietiekamu ražu, zemeņu stādīšana būtu jāveic jūlijā. Tā jābeidz ne vēlāk kā septembra pirmajā dekādē, lai augi līdz ziemai varētu iesakņoties. Pavasarī jācenšas stādīt iespējami agri, neatkarīgi no lapojuma stāvokļa. Noteicošais – lai stādiem būtu labi attīstīta sakņu sistēma. Stādot vēlu pavasarī, jāizkniebj visi ziedneši, lai augi labāk ieaugtos un dotu lielāku ražu otrajā audzēšanas gadā.
A vai B kategorijas frigo stādi paredzēti ražas iegūšanai nākamajā gadā, jo stādīšanas gadā ražas ir niecīgas. Lai nākamajā gadā iegūtu lielāku ražu, agro šķirņu frigo stādi stādāmi pēc iespējas agrāk – jau maijā, un stādīšana jābeidz jūnija sākumā. Vidējās un vēlās šķirnes var stādīt līdz jūlija sākumam. Vietās, kurās ir paaugstināts augsnes mitrums un tāpēc lielāks sakņu slimību apdraudējums, labāk stādīt parastos svaigi raktos stādus, jo frigo stādi ir jutīgāki pret sakņu slimībām.
Audzējot stādus pašiem, to ieguvei var izmantot tikai jaunos stādījumus. Jo stādījumi ir vecāki, jo lielāks risks, ka jaunie stādi var inficēties ar sakņu kakla vai sakņu slimībām, kā arī zemeņu ērci. Vienmēr arī jāseko, lai mātesaugi būtu šķirnei atbilstoši. Ja zemeņu stādījumā konstatēta zemeņu ērce vai sakņu slimības, to nedrīkst izmantot stādu ieguvei.
Zemenēm rindstarpas līdz ziedēšanai un pēc ražas novākšanas uztur melnajā papuvē, apstrādājot rindstarpas mehāniski vai izmantojot herbicīdus. Augsni augu tuvumā irdina 2-3 cm, bet rindstarpās – 5-6 cm dziļi. Rušinot ne vien iznīcina sadīgušās nezāles, bet arī uzlabo augsnes aerāciju un mazina mitruma zudumu.
Pavasarī, pēc augsnes atkušanas un nožūšanas un pēc ražas novākšanas, kad augsne sablīvējusies un daudz nezāļu, labāk izmantot frēzēšanu vai šķīvošanu. Herbicīdi zemeņu stādījumos ir jālieto uzmanīgi, jo zemenes ir pret tiem diezgan jutīgas. Nepareizas lietošanas rezultātā var samazināties ražība, veidoties dažādas, t.sk. ogu kroplības, augi var vājāk augt vai arī vispār aiziet bojā.
Zemeņu rindu mulčēšanai var izmantot gan sintētiskā materiāla segumus, gan organiskos mulčas materiālus. Vispopulārākie un pieejamākie ir salmi (piemērotākie ir kviešu salmi). Tos ieklāj ar rokām vai ar speciāliem salmu ieklājējiem, nosedzot gan augsni zem augiem, gan arī rindstarpas.