Foto: Shutterstock
Suņiem, kuri ēdināti ar AS "Tukuma straume" ražoto suņu sauso barību "Dogo", somu ārsti konstatējuši līdzīgas nervu izmaiņas, "MansDraugs" pavēstīja Latvijas Veterinārārstu biedrības pārstāve un suņu saslimšanas pētījuma autore Ilze Matīse-VanHoutana.

Visiem pārbaudītajiem dzīvniekiem noteikta kavēta nervu impulsu vadīšana vienos un tajos pašos nervos. To pēc pagājušajā nedēļā veiktajām izmeklēšanām, izmantojot speciālu diagnostikas metodi, konstatējuši Helsinku specializētās veterinārneiroloģiskās klīnikas "Aisti" neirologi.

"Mēs uzskatām, ka tas ir vēl viens kopīga slimības avota pierādījums Latvijas megaesophagus/polineiropātijas uzliesmojumā," pauž klīnikas īpašnieks neirologs Sigitas Cizinauskas. Šie izmeklējumi apstiprina iepriekš laboratoriskajos un klīniskos izmeklējumos konstatēto polineiropātiju kā pamatcēloni izmaiņām suņu barības vadā un muskuļos.

Nedēļas nogalē Helsinku specializētās neiroloģiskās veterinārās klīnikas “Aisti” neirologs Sigitas Cizinauskas un veterinārārsts Jānis Jeserevičs, kurš neiroloģijas klīnikā strādā divpadsmito gadu, kopā ar Latvijas kolēģiem vairākās Latvijas veterinārajās klīnikās nodrošināja speciālo izmeklēšanu Latvijas megaesophagus/polineiropātijas skartajiem suņiem. Elektromiogrāfiju veica gan suņiem, kas ēduši suņu sauso barību "Dogo" kopš dzimšanas, gan tādiem, kas to uzturā nekad nebija lietojuši. Izmeklēts arī viens suns, kurš ilgstoši ēdis Dogo un par kura veselību īpašnieki nav sūdzējušies.

Strādājot specializētā neiroloģijas klīnikā Helsinkos, pacientu skaits gada laikā ir daudzkārt mazāks, nekā es izmeklēju Latvijā divu dienu laikā. Noteikti informēšu par situāciju arī citus Eiropas neirologus un neiropatologus, jo slimības cēloni ir jāturpina meklēt.
Sigitas Cizinauskas, neirologs
“Esmu dzirdējis, ka Latvijas Zemkopības ministrija neatzīst megaesophagus uzliesmojumu un pārtrauca pētījumu 2015.gadā. Var izvēlēties dažādu terminoloģiju problēmas raksturošanai, taču tas nemaina faktu, ka tikai Latvijā šobrīd ir neparasti liels ar polineiropātiju saslimušo suņu skaits. Strādājot specializētā neiroloģijas klīnikā Helsinkos, pacientu skaits gada laikā ir daudzkārt mazāks, nekā es izmeklēju Latvijā divu dienu laikā. Noteikti informēšu par situāciju arī citus Eiropas neirologus un neiropatologus, jo slimības cēloni ir jāturpina meklēt," uzsver neirologs Sigitas Cizinauskas.

Analizēt dzīvos suņus kļuva svarīgi līdz ar brīdi, kad mirušo suņu nervu laboratoriskā izpēte atklāja, ka suņiem, kurus skāris Latvijas megaesophagus uzliesmojums, ir notikušas izmaiņas nervu šķiedrās, padarot barības vadu par darboties nespējīgu orgānu, kurā krājas ēdiena atliekas.

Turpinot pētījumu, atklājās, ka ir skarti ne tikai barības vada nervi. Tas izskaidroja īpašnieku sūdzības par līdz šim pierastas slodzes nepanesību un muskuļu vājumu viņu mīluļiem. Tāpēc pētnieki vēlējās veikt padziļinātu nervu darbības izpēti vēl dzīviem suņiem. To liedza finansējuma trūkums, tāpēc ārzemju kolēģi, iepazīstoties ar informāciju par megaesophagus/polineiropātijas uzliesmojumu suņiem Latvijā, kā arī līdzšinējo LVB pētījuma grupas darbu saslimšanas cēloņu noskaidrošanā, piedāvāja Latvijas kolēģiem bezmaksas palīdzību mūsdienīgas diagnostikas – elektroneirogrāfijas – izmantošanu suņu nervu darbības padziļinātai izmeklēšanai.

Tikmēr turpinās par portālā "Ziedot.lv" saziedotajiem līdzekļiem veiktais pētījums un LVB mājas lapā notiek jaunu saslimšanas gadījumu reģistrācija. To biedrības pārstāvji aicina veikt šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!