labradors suns bļodiņa
Foto: Shutterstock
Maijā un jūnijā no jauna reģistrēto ar suņu megaesophagus/polineiropātiju saslimušo suņu skaits sasniedzis aptuveni piecus suņus mēnesī. Tas ir būtisks samazinājums, salīdzinot ar aprīli, kad tika reģistrēti 20 jauni saslimšanas gadījumi, tomēr joprojām nedabiski liels tik mazai valstij kā Latvija, un tas liek turpināt slimības izraisītāja noskaidrošanu, "MansDraugs" stāsta Latvijas Veterinārārstu biedrības (LVB) valdes priekšsēdētāja Māra Viduža.

Tā kā Pārtikas un veterinārais dienests ir atteicies veikt saslimšanas gadījumu reģistrāciju un analīzi valsts uzraudzības un kontroles nolūkā, saslimušo suņu reģistrāciju savā mājaslapā turpina veikt LVB, atklāj Viduža.

Neatkarīgā slimības izpētes darba grupa jauno gadījumu skaita samazinājumu skaidro ar to, ka suņu īpašnieki un suņu barības mazumtirgotāji kļuvuši informētāki, tostarp arī mediju iesaistes dēļ.

Viedokli par slimības gadījumu skaita samazināšanos paudis arī viens no Eiropas Pārtikas drošības aģentūras (EFSA) ekspertiem dzīvnieku veselības un labturības, kā arī sabiedrības veselības jomā, Upsalas Lauksaimniecības universitātes profesors Ivars Vagsholms: "[Latvijā] notiekošais patiešām ir liels dabiskais eksperiments. Gadījumā, ja suņu barības "X" lietošana ir riska faktors saslimšanai ar megaesophagus, tad pēc suņu barības "X" izņemšanas no patēriņa un, paejot zināmam latentajam periodam, varētu gaidīt, ka reģistrēto megaesophagus gadījumu skaits suņiem krītas. No otras puses, ja novēroto saslimšanas gadījumu skaits nemainās, tad tā būs norāde, ka "X" barība nav riska faktors.

Cik garš šai gadījumā ir sagaidāmais latentais periods, var tikai minēt. Es teiktu – seši līdz 12 mēneši, pieņemot hipotēzi par suņu barību "X" kā riska faktoru un skatoties uz to, kā epidēmiskā līkne parāda saslimšanas gadījumu skaita kāpumu. Varētu būt arī garāks līknes turpinājums pa labi, tas ir, saglabāties palielināts saslimšanas gadījumu skaits vēl ilgu laiku (mēneši – gadi)."

Sadarbojoties ar vairāku valstu ekspertiem, Latvijas veterinārārsti gūst arvien labāku priekšstatu par vienīgi Latvijā uzliesmojušās slimības dabu un norisi, paskaidro Viduža. Neiroloģiskie izmeklējumi, kas tika veikti ar Somijas neiroloģijas speciālistu palīdzību, ir ne tikai ar lielu pētniecisko nozīmi, bet parādīja, ka muskuļu masa saslimušajiem suņiem zūd nevis uzturvielu trūkuma dēļ, kā eksperti hipotētiski pieļāva sākotnēji, bet to izraisa muskuļšķiedru bojājumi. Joprojām turpinās arī dzīvnieku audu un barības paraugu analīzes ASV par "Ziedot.lv" savāktajiem līdzekļiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!