eko dzīvesveids zaļa domāšana
Foto: Shutterstock
Mūsu mājoklis un pārējās ēkas, kuras ikdienā apmeklējam un kuras atrodas mums apkārt ir liels enerģijas patērētājs, kas būtiski ietekmē klimata pārmaiņas. Kopumā ēkas veido vienu septīto daļu no kopējām SEG (siltumnīcefekta gāzes) emisijām pasaulē. Šobrīd ne tikai Eiropā, bet arī Latvijā viens no lielākajiem enerģijas patērētājiem ir mājsaimniecības, kas veido 65 procentus no kopējā enerģijas patēriņa. Sabiedriskā vides aizsardzības organizācija "Zaļā brīvība" sagatavojusi informāciju par to, kas ir energoefektīvs mājoklis un kā tas var ietekmēt klimata veselību.

Vislielāko kopējo CO2 (oglekļa dioksīds) emisiju apjomu Latvijā rada mājoklis. Lielākā daļa šo klimata ietekmju rodas tieši ēkas lietošanas laikā – apkure, dzesēšana, apgaismojums, ūdens sildīšana, atkritumu apsaimniekošana u.tml. Būtisks uzlabojums ir ēku siltināšana, kas palīdz ne tikai samazināt emisijas, bet ilgtermiņā arī ietaupīt.

Mājokļa vai ēkas siltumenerģijas patēriņu ietekmē dažādi faktori: klimats, ēkas atrašanās vieta un novietojums, mājokļa fizikālajās īpašības, iekārtu un sistēmu efektivitāte, īpašnieka un iedzīvotāju rīcība un ikdienas paradumi. Ēku enerģijas patēriņu un ietekmi uz vidi nosaka ēkas tehniskie raksturlielumi (ēkas forma un apjoms, izmantotie materiāli, konstruktīvais risinājums, ēkas gaisa caurlaidība) un ēkas funkcijas (uzturētais mikroklimats telpās, ēkas izmantošanas ilgums, lietotās iekārtas un ēkā veiktās darbības).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!