Vasarā atvaļinājumu laikā mājokļos bieži tiek plānoti un realizēti remonti – sākot no kosmētiskas logu un durvju krāsošanas, tapešu līmešanas, līdz pat sienu nojaukšanai, kā arī mājoklī esošo iekārtu pārvietošanai. Latvijas Republikas likumdošana nosaka, ka katra šāda (pat neliela) pārbūve ir jāsaskaņo vietējā būvvaldē, kas ne vienmēr tiek darīts.
Par drošību tiek aizmirsts
Remonta un pārbūves laikā īpaša uzmanība ir jāpievērš drošībai – gan sienu nestspējai, gan uzstādīto iekārtu, piemēram, gāzes apkures iekārtas, novietojumam. Jaunu iekārtu uzstādīšana parasti notiek atbilstoši tās uzstādīšanas tehniskajiem noteikumiem, bet pārbūvējot – tehniskie noteikumi bieži tiek aizmirsti. Tas var novest pie iekārtas lietošanas neatbilstoši drošības noteikumiem.
"Ja esat gāzes katla lietotājs un plānojat telpu pārbūvi, noteikti saskaņojiet pārbūves projektu ar atbildīgām institūcijām", uzsver apsildes sistēmu meistars Māris Liepa, kas kā sertificēts meistars apkalpo gāzes apkures iekārtas jau vairāk nekā 25 gadus. "Nesaskaņotas pārbūves nereti maina katla ekspluatācijas apstākļus un neprofesionālas tā pārvietošanas gadījumā var novest pie tvana gāzes veidošanās un noplūdes telpā. Visbiežāk cilvēki domā, ka dūmgāžu novadīšanai pietiks ar parastu izvadu sienā, kas dažkārt būtu gana vienkāršs risinājums. Tomēr tas nefunkcionē un ir bīstami, jo netiek radīta vilkme. Nepieciešamo vilkmi nodrošināt spēj tikai atbilstoša izmēra, iztīrīts un pareizi ekspluatēts dūmenis".
Tāpat meistars norāda, ka: "Degšanas procesam ir nepieciešams skābeklis, apkures katls 1m3 gāzes sadedzināšanai patērē 10m3 gaisa. Tādejādi iekārtas pareizai un drošai darbības nodrošināšanai nepieciešams telpā parūpēties par brīvu vēdināšanas kanālu, kurā nav iebūvēti ventilatori vai aizsprosti, kas arī ir viena lietām, kam netiek pievērta pietiekama uzmanība. Neapdomīgas taupības rezultātā cilvēki nolemj, ka ventilācijas kanāls nav nepieciešams, jo caur to mājoklī ziemas laikā ieplūst aukstums un bezatbildīgi to aizmūrē. Tā ir manā skatījumā vieglprātīga un neprofesionāla rīcība."
Ja mājoklī ir gāzes apkures iekārta, vai jūs to plānojat uzstādīt, un jūs esat nolēmuši veikt remontu, tad:
- nekādā gadījumā neveiciet patvaļīgu telpu pārbūvi, nenojauciet un no jauna nebūvējiet sienas, nemūrējiet ciet ventilācijas šahtas, nepārvietojiet patvaļīgi iekārtas,
- izmantojiet tikai sertificētu gāzes apkures iekārtas uzstādīšanas uzņēmumu un meistaru,
- pārliecinieties, vai ventilācijas kanāls pilda savas funkcijas, jo nereti daudzdzīvokļu namos kaimiņi tās var būt jau aizbūvējuši,
- regulāri apsekojiet gāzes katla siltummaini un degli, jo nevajadzīgs piesārņojums apgrūtina degšanu un kavē siltumapmaiņu. Tā rezultātā samazinās katla efektivitāte un iespējama tvana gāzes (CO) veidošanās,
- papildus drošībai telpā, kur atrodas katls, ieteicams uzstādīt CO sensoru, kurš laikus brīdinātu par tvana gāzes noplūdi. Šis sensors kalpos vidēji 10 gadus.
Gāzes katla pārbaudes
Jāatceras, ka gāzes katla pārbaudes jāveic regulāri, ik gadu un ne retāk, kā reizi divos gados. To ir labi veikt vasarā, savlaicīgi sagatavojoties apkures sezonai, kā arī tas noteikti jāuztic sertificētam speciālistam. Viņš vislabāk pratīs novērtēt iekārtas un ar to saistīto mezglu stāvokli, nepieciešamības gadījumā iesakot piesaistīt arī citus speciālistus. Lai gūtu maksimālu efektu, reizē rūpējoties par savu un vides drošību, ir jāievēro stingri drošības noteikumi, jau sākot ar gāzes katla izvēli, uzstādīšanas projekta izstrādi, montāžu un ekspluatāciju.
Gāzes katlu veidi
Latvijas klimatiskajos apstākļos gāzes apkure ir viens no modernākajiem, efektīvākajiem un drošākajiem siltuma ieguves veidiem. Tā ir piemērota kā mājsaimniecībām, tā birojiem. Gāzes apkure sniedz iespējas izmantot par kurināmo gan dabasgāzi, kura tiek piegādāta centralizēti pa gāzes vadu, gan arī sašķidrināto (popāns, butāns) gāzi, kura pie apsildāmā objekta tiek uzglabāta cisternās, ļaujot patērētājam izvēlēties veiksmīgāko risinājumu atkarībā no apsildāmā objekta plānojuma. Apkures katlu efektivitāte mūsdienās spēj sasniegt līdz pat 90%. Ir divu veidu gāzes apkures katli - tradicionālie jeb konvencionālie (bez piespiedu dūmgāžu novadīšanas) un modernākie, kur dūmgāzes tiek izmantotas papildus siltuma ieguvē, spējot paaugstināt siltumieguves efektivitāti.
Lai gāzes apkures veidu padarītu saprotamāku un drošāku gan esošajiem, gan potenciālajiem gāzes apkures lietotājiem, kā arī izskaidrotu tā darbības principus, tehnoloģiju, uzņēmums ''Bosch'' kopā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, a/s Latvijas gāze, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, Latvijas Skursteņslaucītāju asociāciju, Latvijas Būvnieku asociāciju un Latvijas republikas Ekonomikas ministriju izstrādājuši vietni www.drosaapkure.lv.