M.Bērziņa

Tomāti ir augi, kas mīl komfortu, tādēļ bieži vien ļoti pamanāmi reaģē uz sev netīkamiem augšanas apstākļiem – skrullējas lapas vai nu uz augšu vai leju, uz tām parādās dažādi plankumi, pilnībā nenogatavojas augļi vai sāk pūt to pamatne vai kļūst pamanāmas citas vainas.

Plašāk par iemesliem, kāpēc tomāti neizaug tā, kā nākas, portālam ''Tavs Dārzs'' skaidro Valsts augu aizsardzības dienesta Integrētās augu aizsardzības daļas vecākā referente Linda Būcēna.

Veģetācijas laikā optimālā gaisa temperatūra tomātiem ir +16 līdz 24 oC un, lai nodrošinātu šo temperatūru atklātā laukā, drošāk ir apsegt stādījumu ar agrotīklu un noņemt to, kad iestājies stabili silts laiks. Šo padomu vērts ņemt vērā šogad, kad augusts nudien nav bieži lutinājis ar saulīti. Ja augsnes temperatūra ir zem +12 oC, apstājas sakņu augšana. Vēsajā augsnē rodas labvēlīgi apstākļi dažādu slimību attīstībai, tiek traucēta barības elementu uzņemšana. Arī pārāk augsta gaisa temperatūra siltumnīcā, mitruma trūkums augsnē vai krasas augsnes mitruma režīma svārstības (no pārāk sausa līdz pārmitram) var būt par iemeslu dažāda fizioloģiska rakstura bojājumiem. Tāpēc siltumnīcā jānodrošina pietiekoša vēdināšana, neļaujot siltumnīcas gaisam sasilt augstāk par +30 oC un arī vienmērīgs augsnes mitrums, neļaujot augsnei iekalst.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!