Ceriņu audzētājs stāsta, ka sezona nav rādītājs tam, kad un ko stādīt. Tad, kad būs pienācis ceriņu ziedēšanas laiks, stādīt jau būs par vēlu un aromātiskās ziedu kupenas tā uzreiz neizdosies iesmaržot, tāpēc labāk dārza darbus darīt tam piemērotos brīžos.
Kāpēc stādīt tagad? Audzētājs atklāj, ka tagad vēl ir pietiekami silts, zemīte ir gana mitra un stāds paspēs labi ieaugties līdz rudenim, lai neapsaltu un neiznīktu, turklāt pavasarī tas būs jau gana nobriedis zaļošanai. Ja šobrīd audzētavās redzi dažādu šķirņu ceriņus, zini, ir īstais laiks iepirkt vēlamās šķirnes ietvarstādiem jeb konteinerstādiem. Lai arī šie stādi zināmi ar to, ka tos var izstādīt jebkurā laikā, tomēr šobrīd būs vispiemērotākais laiks, lai pavasarī sagaidītu skaisto ziedoni. Pats audzētājs gan atklāj, ka ir bijuši gadi, kad pēdējais stāds iestādīts vēl novembrī, tā kā pēdējo brīdi būs grūti palaist garām.
Ceriņu stādīšana
Vietas izvēle. Ceriņiem pēc būtības svarīga viegla un drenēta augsne, nevis smaga, mālaina, tāpēc to var uzlabot ar kompostu, trūdvielām, granti, sasmalcinātu keramzītu.
Kad vieta stādīšanai izraudzīta, audzētājs iesaka nodrošināties arī ar speciālo plēvi, kas palīdzēs izvairīties no nezāļu saaugšanas, vienlaikus arī nodrošinās stādu ar mitrumu. Pēc stādīšanas pa virsu plēvei jāsaber rupja mulča 15 cm biezumā, kas labi aerē, jo smalkās mulčas ātri vien pārvēršas augsnē.
Pirms stādu ierakšanas bedrē, audzētājs iesaka sagatavot auga saknes. Tā esot liela kļūda – iestādīt stādu tieši tādu, kāds tas uzreiz ir pēc izņemšanas ko konteinera. Saknes ir jāpabužina jeb jāizpurina, lai nav tik blīvas un saspiestas. Nereti cilvēki iestādījuši konteinera tableti bedrē un vēl pēc trim gadiem vaicā, kāpēc nekas nav izaudzis. Tam par iemeslu esot fakts, ka saknes iepriekš nav sapurinātas. Ceriņi esot augi, kas ļoti pierod pie apstākļiem, tāpēc, ilgstoši atrodoties konteinerī, tas arī augs gluži kā tur arī pēc iestādīšanas.
Līdz ar stādīšanu parasti ir domas par mēslošanu. Audzētājs stāsta, ka šobrīd ar to aizrauties nevajadzētu, ja augsne ir piemērota, būs gana ar to, bet rudens pusē gan būtu ieteicams stādu pabarot ar kalcija mēslojumu, lai tas nokoksnējas un labāk uzņemtu salnas.
Ja ceriņu stāds jau iegādāts, bet īsti vēl nav laiks tā iestādīšanai, audzētājs iesaka jau vismaz atrast tam piemērotu vietu, izrakt bedri un ielikt konteinerstādu tur. Vēl labāk, ja konteinerim iegriezīsi rievas, lai saknes uzņem mitrumu un elpo.
Ceriņu šķirnes
Papildu stādīšanas padomiem, audzētājs Uģis iesaka iepazīties ar interesantām šķirnēm, kas šobrīd jau pamazām tiek izpirktas. Viena zemāka, otra smaržīgākiem ziediem, vēl kāda šķirne ar neparasta paskata ziediem. Lūk, piecas interesantas ceriņu šķirnes!
'Gortensiya' – krūma augstums līdz 5 m, vainaga platums 2 līdz 3 m. Lapas tumši zaļas, lielas. Pumpuri lillā, atveroties ziedi siltā rozīgi lillīgā tonī, vienkārši, 2 cm lieli, ļoti aromātiski, ar uz leju nolocītām ziedlapām.
'Dobeles Sapņotājs' – ziedpumpuri tumši violeti. Ziedi gaiši sārti violeti, pildīti. Zied vidēji agri. Krūms vidēji augsts.
'Gaiziņkalns' – ziedpumpuri purpursarkani, lieli, sarkanīgi purpurkrāsas, pildīti ziedi, kas pārziedot kļūst gaišāki. Ziedkopas ļoti blīvas, vidēji lielas, piramidālas. Krūmi kompakti, vidēji spēcīgi.
'Mazais Princis' – pilnībā atbilst selekcionāra izdomātajam nosaukumam. Galvenā vērtīgā īpašība ir kompaktā krūma forma un nelielais augstums. Tādu pasaulē ir ļoti maz. Ziedpumpuri zaļganbalti, ziedi ir balti, vienkārši, lieli, aromātiski. Ziedkopas lielas, veido 1-2 vidēji blīvu skaru pārus. Salīdzinoši maz zaļo lapu. Zied vidēji agri, bagātīgi un regulāri. Īpaši ieteicams nelielos dārzos, kapu apstādījumos pie pieminekļiem. Ideāla šķirne, ja veido dzīvžogu uz kāda cita augstāka koku (egļu) vai koka žoga fona. Zied no maija beigām līdz jūnija vidum.
'Red Pixie' – pundurceriņš. Meijera ceriņa (Syringa meyeri 'Palibin') un Jūlijas ceriņa (Syringa julianae 'Hers') krustojums. Izskata ziņā visai līdzīgs kā Syringa meyeri ''Palibin'. Atšķirība vērojama ziedu krāsā un formā. Pumpuri ir ruby sarkani un atveras sarkani rozā, tad izgaist gaiši rozā. Ļoti kompakts krūms, reti izaug lielāks par 1,5 m augstumā. Krūma zari aug vairāk horizontāli. Viens no mazākajiem ceriņiem. Smaržīgs un ziemcietīgs. Bieži uzzied vēlāk vasaras beigās.
'Miss Canada' – ziedi vienkārši, bet krāsa ziedkopās tumši dziļi rozā, kas, atveroties ziediem, kļūst izteikti spilgta. Pagarina ceriņu ziedēšanas laiku. Zied ļoti vēlu. Par divām nedēļām vēlāk nekā vairums slaveno franču šķirņu. Ziedi vienkārši, rozā. Pacieš nelabvēlīgus augšanas apstākļus, pilsētu. Eleganta, neatkārtojama un ļoti moderna šķirne.
'Rochester' – ziedi vienkārši, lieli līdz pat 3 cm, ar uz augšu izliektām ziedlapiņām. Krāsu grupa – baltie ceriņi. Krūmi zemi, kompakti, vidēji 1,6 m augstumā. "Vislaimīgākais ceriņš" – vienā ziedā no 4 līdz 10 ziedlapām, iespējams, līdz pat 25 ziedlapām. Ziedkopas garenas, izliektas, ļoti blīvas, ar spēcīgu aromātu, zied maijā–jūnijā. Grūti pavairojama, ļoti reta šķirne. Ir iekļauts Pasaules skaistāko, vienkāršo, balto ceriņu desmitniekā.
'Sensation' – ziedi purpura krāsā ar baltu izliektu apmali, vidēji lieli, vienkārši, ar tikko jaušamu aromātu. Krūmi vidēji lieli, reti, nedaudz skraji. Zied vidēji vēlu, mēreni.
'Ungārijas ceriņš' – tumši violeti ar spēcīgu specifisku smaržu. Ziedu skaras šauras, tievas, stāvas, līdz 20 cm garas, 10 cm platas. Ziedi pušķos uz īsiem ziedkātiem. Zieda stobriņš piltuvveida, zieds – sīks. Pacieš noēnojumu un mitrumu. Lieli krūmi vai neliels kociņš, 3 – 5 m augsts. Krūms šaurs, stāvs, ar noturīgiem zariem.
'Platlapu ceriņš' – krūms vai neliels koks. Lapas ļoti lielas. Rudenī lapas krāsojas purpura krāsā. Ziedi līdzīgi parastam ceriņam gaiši purpura vai gaiši violetā krāsā. Smarža savdabīga, bet patīkama, atšķirīga no parastā ceriņa. Platlapu ceriņš zied divas nedēļas agrāk par parasto ceriņu, turklāt neveido atvases.