tamborēts galdauts tēja servīze
Foto: Shutterstock
Tamborēti izstrādājumi nav gluži tas pats, kas kokvilnas krekliņš, kura mazgāšanai nav jāpievērš diži liela vērība. Nepiemērota ūdens temperatūra vai pat veļasmašīnas režīms, un glaunie tamborējumi būs izmetami, tāpēc iepazīsties ar tautas metodēm, kā saudzīgi izmazgāt šos darinājumus.

Tos var mazgāt ar vilnas izstrādājumiem paredzēto mazgāšanas līdzekli, bet var izmantot senāku metodi. Sarīvē veļas ziepes, kuru pH līmenis ir neitrāls (tās nav ne sārmainas, ne skābas), uzlej karstu ūdeni, tad katlu liek uz nelielas uguns un, nepārtraukti maisot, ziepes izkausē. Pēc tam izstrādājumu iemērc šajās putās un izspaida. Ar dabisko zīdu var rīkoties tāpat, jo tam ir daudz kopīgu īpašību ar vilnu. Šādu metodi atklāj lietišķās mākslas meistare un rokdarbniece ar 85 gadu stāžu – Austra Skutule. Vairāk viņas padomus seno rokdarbu darināšanā un kopšanā lasi šeit.

Vislabāk tamborējumus mazgāt ar rokām un izmantot saudzīgu veļas mazgāšanas līdzekli smalkai veļai vai vilnas izstrādājumiem. Tamborējumus var mērcēt siltā ziepjūdenī, bet pēc mazgāšanas izskalo tos ar vēsu ūdeni, lai darinājums nesarautos izmērā. Ja tomēr lem par labu veļasmašīnai, noteikti izmanto saudzīgo režīmu un mazgā tamborējumus reizē ar citu smalko veļu, nevis raupjiem dvieļiem, džinsiem vai ko citu.

Laika gaitā, uz galda izklājot vai skapī glābājot, mežģīņu izskats nedaudz saplacinās un neizskatās vairs tik izteiksmīgs. Šajā sakarā izskatu var uzlabot, darinājumu uz dažām stundām iemērcot etiķūdenī un pēc tam izskalojot.

Tamborējumu gludināšana

Kas attiecas uz tamborējumu gludināšanu, jārīkojas ļoti saudzīgi. Nekādā gadījumā nedrīkst tamborējumus gludināt sausus ar karstu gludekli, nevajadzētu uzklāt tam pa virs slapju lupatu un tad gludināt. Vislabāk tamborējumus gludināt ar tvaika režīmu uz vislielāko plūsmu un knapi pieskaroties audumam, to pārgludināt. Nevajag stingri spiest gludekli pret audumu, jo tad smalkās, tamborētās mežģīnes saplacināsies.

Ja mājās glabājas galda salvetes vai kādi rotājumi, kas labi izskatās stingri un iestīvināti, to var izdarīt, ūdenī izšķīdinot kartupeļu cieti un tad iemērcot darinājumu. Pēc pāris minūtēm tamborējums būs pietiekami iestīvināts, tad atliek to izklātā veidā izžāvēt un tad saudzīgi izgludināt. Ņem vērā, ka kartupeļu ciete atstās baltus nosēdumus, tāpēc šī metode derēs tikai gaišiem tamborējumiem. Bet var iegādāties arī speciālus līdzekļus aerosola veidā auduma iestīvināšanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!