suns mopsis
Foto: Shutterstock
Latvijas Veterinārārstu biedrība (LVB) aicina Zemkopības ministriju (ZM) par suņu reģistrāciju sniegt tikai pārdomātus publiskos paziņojumus un nekavējoties uzlabot valsts iestāžu darbu reģistrācijas procesa nodrošināšanai, informē biedrības valdes priekšsēdētāja Māra Viduža.

"Valstī radītā haosa rezultātā suņu īpašnieku reģistrēšanās aktivitāte augusta mēnesī sarukusi vairāk nekā divas reizes salīdzinājumā ar šī gada aprīļa mēnesi, kad ZM vēl nebija nākusi klajā ar publiskajiem paziņojumiem par plānotajām pārmaiņām," stāsta Viduža. "Ilgtermiņa politikas neesamība, šaubas un pretrunas valsts amatpersonu paziņojumos neveicina sabiedrības uzticību nevienā jautājumā. Suņu reģistrācija ir viens no tiem gadījumiem, kas statistiski uzskatāmi parāda nepārdomāta valsts amatpersonu paziņojuma un rīcības sekas."

Tagad, kad ZM jau publiski ir paziņojusi par plānotajām izmaiņām, kas suņu īpašniekiem radīs ērtības un mazākus izdevumus par suņa reģistrāciju, ir likumsakarīgi, ka cilvēki gaida solītās izmaiņas, nevis veiks reģistrāciju par 7,11 eiro.
Māra Viduža, LVB valdes priekšsēdētāja
ZM informē, ka ir sagatavoti grozījumi Lauksaimniecības datu centra (LDC) publisko maksas pakalpojumu cenrādī, samazinot maksu par mājas (istabas) dzīvnieka reģistrāciju LDC datubāzē no 7,11 uz 3,50 eiro. Grozījumus plāno iesniegt valdībā. Arī dzīvnieku patversmes suņus varēs reģistrēt bez maksas, ja valdība šo ieceri atbalstīs, informē ministrijā. Maksas samazinājums iespējams, jo LDC pašlaik pārskata iekšējās procedūras un procesus, lai nodrošinātu to, ka mājas (istabas) dzīvnieka īpašnieki un vairāk nekā 20 tūkstoši LDC autorizētie lietotāji, izmantojot LDC portāla iespējas, paši varētu reģistrēt mājas (istabas) dzīvnieku datubāzē no 2016. gada 1. novembra. Iecerēts, ka paši dzīvnieka īpašnieki reģistrāciju varēs veikt arī vienotā valsts un pašvaldību pakalpojumu portāla www.latvija.lv e-pakalpojumu saskarnēs no 2017. gada 1. janvāra.

"Lai atjaunotu sabiedrības uzticību, ZM jārīkojas nekavējoties – ir jāizvērš plašas informatīvās kampaņas, steidzamības kārtā jāpieņem solītie grozījumi noteikumos "LDC publisko maksas pakalpojumu cenrādis" par reģistrācijas cenas samazinājumu un tehniski jānodrošina attālinātās suņa reģistrācijas iespēja autorizējoties ar bankas karti. Vienlaikus jāpastiprina Pārtikas un veterinārā dienesta kontroles un uzraudzības darbs attiecībā uz tām suņu grupām, kurām jau šobrīd jābūt reģistrētām LDC datubāzē un jāsagatavojas intensīvam darba režīmam pēc 2017. gada 1. janvāra. LVB sagaida, ka detalizēti sadarbosies visas iesaistītās ZM pakļautības iestādes," iesaka LVB.

Komentējot ZM ieceri samazināt reģistrācijas maksu, LVB valdes priekšsēdētāja stāsta: "Tagad, kad ZM jau publiski ir paziņojusi par plānotajām izmaiņām, kas suņu īpašniekiem radīs ērtības un mazākus izdevumus par suņa reģistrāciju, ir likumsakarīgi, ka cilvēki gaida solītās izmaiņas, nevis veiks reģistrāciju par 7,11 eiro."

LVB uzsver, ka suņu īpašnieki ir kūtri nevis cenu dēļ, bet tāpēc, ka skaidri apzinās – valsts mērķis reģistrēt visus Latvijā mītošos suņus ir dažādu nodevu un nodokļu iekasēšana.
Viduža arī informē, ka suņu obligātā čipēšana LVB redzeslokā ir joprojām: "No savas puses LVB ir apņēmusies turpināt sekot suņu apzīmēšanas cenām un lūgusi ziņot ministriju par gadījumiem, kad tās ieskatā dzīvnieku īpašniekiekam pieprasīta nesamērīga maksa par suņa apzīmēšanu. Līdz šim gan biedrība nevienu sūdzību nav saņēmusi ne no suņu īpašniekiem, ne pašas ministrijas, kas liek domāt, ka informācija par it kā veterinārārstam samaksātajiem 50–70 eiro par suņa čipēšanu, ir bijusi apzināta sabiedrības maldināšana."

LVB uzsver, ka suņu īpašnieki ir kūtri nevis cenu dēļ, bet tāpēc, ka skaidri apzinās – valsts mērķis reģistrēt visus Latvijā mītošos suņus ir dažādu nodevu un nodokļu iekasēšana. Šādā situācijā, ja pat apzīmēšana būtu bez maksas, no tās izvairītos, tāpēc valstij un pašvaldībām ir rūpīgi jāstrādā pie efektīviem kontroles un uzraudzības procesu nodrošinājumiem.

Zinot PVD statistiku par suņu obligāti vakcinēto suņu skaitu pret trakumsērgu Latvijā, LVB prognozē, ka maksimālais apzīmēto suņu skaits valstī varētu būt sagaidāms ap 80 000. Trakumsērgas vakcinācija Latvijā ir obligāta, uzraudzības un kontroles mehānismi ir atstrādāti, tāpēc maz ticams, ka apzīmēto suņu skaits varētu pārsniegt pret trakumsērgu vakcinēto suņu skaitu valstī. Likumprojekta virzības laikā Zemkopības ministrijas nosauktais it kā Latvijā mītošo suņu skaits 260 000 ir vienkārši absurds, uzsver biedrība.

LDC sniegtās ziņas:

Līdz 12.09.2016 Latvijā ir reģistrēti 44 446 suņi:
No 01.01.2012 līdz 31.12.2012 – 8342
No 01.01.2013 līdz 31.12.2013 – 3506
No 01.01.2014 līdz 31.12.2014 – 3104
No 01.01.2015 līdz 31.12.2015 – 8270
No 01.01.2016 līdz 22.08.2016 – 20192

2016. gadā reģistrēto suņu skaits pa mēnešiem:
Janvārī – 1341
Februārī – 2115
Martā – 3222
Aprīlī – 3744
Maijā – 3384
Jūnijā – 3333
Jūlijā – 1853
Augustā – 1707

Atgādinām, ka no 2017. gada 1. janvāra visiem suņiem, kas sasnieguši sešu mēnešu vecumu, jābūt čipētiem un reģistrētiem LDC datubāzē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!