"Vai Rīgas Zooloģiskā dārza dzīvnieki jūk prātā?" kāds satraukts lasītājs raksta "Delfi Aculiecinieks".
"2016. gada vasaras vidū uz īsu brīdi kļuva aktuāla tēma par Rīgas Zooloģiskā dārza iemītnieku, t.i., dzīvnieku uzvedību. Bet vislielākā uzmanība tika vērsta uz diviem lāčiem, kuri pēc aculiecinieku teiktā esot visas dienas garumā atkārtojuši vienas un tās pašas kustības," pastāsta aculiecinieks.
Video redzams, kā lācis ilgstoši atkārto vienu un to pašu darbību – stāv pretī sienai, sper pāris soļus uz priekšu, vienlaikus kustinot galvu te uz vienu, te otru pusi, pēc tam atkal sper pāris soļus atpakaļ.
Bargais dzimis cirka lācenei, taču cirkam mazulis nebija vajadzīgs. Par lācēnu rūpes uzņēmās bijušais zemessargs un svarcelšanas treneris Aivars Ritenieks, pie kura lācis nodzīvoja 21 gadu. Galvenokārt lielais dzīvnieks mita šaurā būrī.
Jautāts, vai šādu lāča uzvedību ietekmējis cilvēks, zoodārza pārstāvis skaidro: "Ja dzīvnieks nokļūst pie cilvēka, jebkura darbība tādā vai citādā veidā ir cilvēka rīcības sekas. Tiešs iemesls šādai uzvedībai ir dzīvošana šauros apstākļos. Tas nenozīmē, ka lācis kļūst nejūtīgs pret apkārtējās vides kairinājumiem. Ja viņu pasauc kopējs vai pēkšņi ir interesants troksnis, vai aplokā parādās barība, lācis iziet no stereotipiskās darbības. Vides daudzveidībai un spējai pašam strādāt ir ļoti liela nozīme. Ja viņam ir nodarbošanās, viņam stereotipiskā darbība nav prātā."
Lielkalns atgādina, ka pie brūnā lāča nožogojuma ir informatīvā plāksne ar īsu lāča Bargā dzīvesstāstu un viņa uzvedības raksturojumu, ar ko var iepazīties jebkurš zoodārza apmeklētājs.