suns kauls graušana
Foto: Shutterstock
Suņuka aizkustinošais skatiens un pēc vakariņām pāri palikušie kauliņi ir bīstama kombinācija. Lielbritānijas veterinārārstu biedrība "PDSA" izsludinājusi brīdinājumu visiem suņu saimniekiem – nebarojiet suņus ar kauliem, vēsta "Sydney Morning Herald".

Reizēm šķiet, ka viens vistas vai liellopa kauls sunim nemaz nekaitēs, turklāt palīdzēs kustināt žokli un asināt zobus. Taču patiesībā kauls var nodarīt lielāku kaitējumu, nevis labumu.

Britu speciālisti vēl aizvien bieži novēro četrkājainos pacientus, kuru barības vadā ir iestrēguši kaulu gabali. Tos saimnieki nereti izvēlas kā gardumu savam suņukam, kuru iedod kādā brīvā brīdī vai pēc labi padarīta darbiņa, piemēram, paklausības komandas izpildīšanas. Veterinārārste Rebeka Ašmana (Rebecca Ashman) stāsta: "Mēs neiesakām izmantot kaulus kā atalgojumu. Diemžēl veterinārārsti regulāri redz suņus ar barības vada problēmām, kuras izraisījušas kaulu skaidas, lielāki un mazāki gabali. Tos suns norij, bet tie iestrēgst organismā."

Lai izņemtu norītos kaulu gabalus, vairumā gadījumu nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Veterinārārsti neizslēdz arī iespēju, ka suņuks operācijas laikā var nemaz neizdzīvot. Īpaši lielie gabali, kas tiek norīti, var izraisīt nopietnas problēmas.

Ja tomēr saimnieks ir pārliecināts, ka viņa mīlulim kauls nekaitēs, speciālisti tomēr iesaka konsultēties ar veterinārārstu. Tādējādi saimnieks noskaidros, kādi ir riski un pazīmes, kas var liecināt par problēmām suņuka organismā pēc kaula sagraušanas. Tāpat pie veterinārārsta var uzzināt, kāda veida kauli būs mazāk kaitīgi, lai arī jebkura kaula daļa un pat mazākā šķemba, kas ir nejauši norīta, var iestrēgt barības vadā un to kairināt, radot nepatīkamas sajūtas.

Sunim var būt arī izteikta vēlme rakāties pa atkritumu tvertni un no tās izvilkt kādu gardu kaulu, kas palicis no saimnieku baudītajām vakariņām. Tādos gadījumos speciālisti iesaka visai rūpīgi kaulus izmest, proti, tā, lai suns tos neredz un viņam nerodas interese kaulus izvilkt ārā un sagrauzt. Te var līdzēt arī apmācība un noteikumu ieviešana, īpaši, ja suns neatlaidīgi vēlas iegūt kaulu. Ja jau sākotnēji saimnieks noteiks, ka tas nav atļauts un ka, piemēram, atkritumu tvertne sunim ir robeža, ko pārkāpt nedrīkst, mīlulis ar laiku tai netuvosies.

Par pašmāju speciālista viedokli vari lasīt šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!