kaukāza aitu suns kaukāzietis
Foto: Shutterstock

Ministru kabinetam jāatbrīvo dzīvnieku patversmes no suņu reģistrācijas maksas, savā viedokļrakstā pauž patversmes "Labās mājas" vadītāja un biedrības "Juglas dzīvnieku aizsardzības grupa" valdes priekšsēdētāja Astrīda Kārkliņa. Vēstulē "MansDraugs" un lasītājiem viņa skaidro, ka, pieņemot plānotos likuma grozījumus, dzīvnieku patversmes, kuras diendienā uztur simtiem suņu, netiks atbrīvotas no suņu reģistrācijas maksas (pašreiz 7,11 eiro, ko plānots samazināt uz 3,50 eiro) datubāzē. Līdzīgās domās ir arī Latvijas Veterinārārstu biedrība, kura pamato – dzīvnieku patversmes ir pilnas ar čipētiem, bet nereģistrētiem dzīvniekiem.

Turpinājumā Astrīdas Kārkliņas pārdomas:

"Biedrība "Juglas dzīvnieku aizsardzības grupa", kas par saviem līdzekļiem uztur dzīvnieku patversmi "Labās mājas", ir vērsusies Ministru kabinetā ar lūgumu visas Latvijas patversmes atbrīvot no suņu reģistrācijas maksas. Diemžēl Zemkopības ministrijas (ZM) apstiprināšanai iesniegtie Ministru kabineta noteikumu Nr. 880 "Lauksaimniecības datu centra publisko maksas pakalpojumu cenrādis" grozījumi nesasniegs mērķi reģistrēt iespējami īsākajā laikā Latvijā visus patversmēs mītošos suņus.

Izsakām arī neizpratni, ka mums kā Latvijā modernākajai un vienai no lielākajām dzīvnieku patversmēm ar ilggadēju pieredzi vispār ZM nedeva iespēju izteikties par projektu, jo tas netika mums nosūtīts viedokļa izteikšanai virzības procesā.

Šobrīd ZM ir iesniegusi izskatīšanai 2016. gada 4. oktobrī Ministru kabinetā grozījumus Ministru kabineta 2013. gada 17. septembra noteikumos Nr. 880 "Lauksaimniecības datu centra publisko maksas pakalpojumu cenrādis", kas suņu reģistrācijas procesu patiesi padarīs divreiz lētāku visas Latvijas dzīvnieku īpašniekiem. Arī dzīvnieku patversmēm, kas ir suņu saimnieki pēc 14 dienu to turēšanas, ja neatsaucas to iepriekšējie saimnieki, būs jāmaksā 3,50 eiro par katra suņa reģistrāciju Lauksaimniecības datu centram (LDC).

Foto: Shutterstock
Taču dzīvnieku patversmēm pastāv finansiālas grūtības samaksāt reģistrācijas maksu par tiem atrastajiem vai pamestajiem suņiem, kuri jāuztur patversmei.
Esam vienīgie, kas par viņiem rūpējas, kamēr tiek atrasts jauns saimnieks, un šo dzīvnieku uzturēšanas izmaksas jau tā ir milzīgs slogs patversmēm, jo bieži suņi uzturas patversmēs ilgi, pat gadiem.
Brīdī, kad patversmei ir izdevies atrast jaunu saimnieku, nav grūtību reģistrēt suni LDC, jo īpašnieks uzņemas savas saistības – un tā tam arī vajadzētu būt.

Lai samazinātu dzīvnieku patversmēm izdevumus, kas saistīti ar suņa apzīmēšanu un reģistrāciju, it sevišķi pašvaldību uzturētajās patversmēs, un patiešām sekmētu suņu reģistrāciju Latvijā, nepieciešams noteikt, ka tieši dzīvnieku patversmes tiek atbrīvotas no suņu reģistrācijas maksas vispār, nevis tā persona, kas ņem dzīvnieku.

Pie tam, ja patversmes tiks atbrīvotas no reģistrācijas maksas un turēs patversmē tikai reģistrētus suņus, tad arī persona, kas paņems šo suni no patversmes, jau automātiski būs atbrīvota no reģistrācijas maksas.
Jo par suņa īpašnieka maiņu jau esošā sistēma nosaka, ka par īpašnieka maiņu (kā notikumu) LDC nav jāmaksā. Tad kaut rīt varam reģistrēt LDC datubāzē visus šobrīd patversmēs mītošos suņus.

Šāds apsveicams Ministru kabineta lēmums nepalielinātu kopējo no reģistrācijas atbrīvojamo suņu skaitu valstī, taču uzreiz strauji palielinātu reģistrēto suņu skaitu Latvijā. Risks, ka dzīvnieki var izbēgt no patversmēm vai kāda ļaundara apzināti tikt izlaisti, ir krietni augstāks nekā viena īpašnieka suņa turēšanas gadījumā. Tāpēc nav loģiski no valsts puses atbalstīt nereģistrētu suņu turēšanu patversmēs un piešķirt bezmaksas reģistrēšanu tikai atdošanas brīdī."

Arī Latvijas Veterinārārstu biedrībā uzskata, ka patversmes jāatvieglo no reģistrācijas maksas, pauž biedrības pārstāve Lita Konopore: "Patversmēm nav problēmu reģistrēt suni, kuram jau ir atrasts saimnieks. Jo jaunais īpašnieks ir tas, kurš sedz LDC maksu par suņa reģistrāciju. Kāpēc gan privātpersonu būtu jāatbrīvo no atbildības, kāda paredzēta visiem citiem Latvijas suņu īpašniekiem? Tai pašā laikā, iespējams, pat vairāki tūkstoši suņu šobrīd līdzekļu trūkumu dēļ tiek turēti Latvijas patversmēs nereģistrēti un pazušanas gadījumā nebūs identificējami."

Atgādinām, ka līdz 2017. gada 1. janvārim visiem suņiem, kas sasnieguši sešu mēnešu vecumu, jābūt čipētiem un reģistrētiem LDC datubāzē. Papildu informāciju par to var skatīt ZM sagatavotajā informatīvajā materiālā šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!