rūsa rūsains netīrs ūdens ūdensapgāde rūsa rūsains netīrs ūdens ūdensapgāde
Foto: Shutterstock
Neatkarīgi no tā, vai krāna ūdeni mēs dzeram, vai izmantojam citām ikdienas vajadzībām, rūsains ūdens nav tas, ko gribētos ieraudzīt, tekam pa krānu. Kāpēc veidojas rūsains ūdens, kādi varētu būt iespējamie cēloņi un kā situāciju Rīgas iedzīvotājiem vērst par labu, uzzināsi turpmākajās rindās.

Kāpēc rodas rūsains ūdens

Latvijas pazemes ūdeņos ir liela dzelzs un mangāna klātbūtne, un gadu desmitiem ūdens ar šo ķīmisko elementu klātbūtni ir plūdis pa cauruļvadiem uz rīdzinieku mājvietām, tādējādi dzelzs un mangāna nogulsnes visu šo gadu garumā ir nosēdušās uz ūdensvada sieniņām. Veicot remontdarbus un/vai mainoties ūdens plūsmai ūdensvadā, šie izgulsnējumi tiek atrauti no ūdensvada sieniņām, līdz ar to dzīvokļos nonāk tā saucamais rūsainais ūdens ar dzelzs un mangāna oksīda klātbūtni, kas ūdenim piešķir nepatīkamu nokrāsu, skaidro ''Rīgas ūdens'' sabiedrisko attiecību speciālists Arturs Mucenieks.

Rūsains ūdens – slikts ūdens?

Lielāks vai mazāks daudzums dzelzs un mangāna oksīda ūdenī būs vienmēr, taču tas nekādi nekaitē cilvēku veselībai. Mainoties ūdens plūsmai cauruļvados, var rasties uzduļķojumi, kuri mainīs dzīvokļos izmantotā ūdens dzidrumu. Intensīvi izmantojot ūdeni konkrētajā ēkā, parasti uzduļķojumu izdodas novērst pāris stundu laikā. Taču, ja uzduļķojums ir ilgstošs, iedzīvotāji aicināti par to informēt pa bezmaksas tālruni 80002122. Tiesa, bieži vien par cēloni uzduļķojumiem ūdensvadā ir ēku iekšējie tīkli, kuru uzturēšana kārtībā ir nama apsaimniekotāja un/vai īpašnieka atbildība, skaidro Arturs Mucenieks.

Rūsains ūdens un sadzīves tehnika

Jebkurā gadījumā tā saucamais rūsainais ūdens sadzīves tehnikai, kura ir saistīta ar ūdens izmantošanu, izveidos nogulsnes. Piemēram, elektriskajai tējkannai veidosies minēto ķīmisko elementu nogulsnes, aizaugs arī veļasmašīnu un trauku mazgājamo mašīnu caurulītes. Apzinoties to, ka rūsa var parādīties, ieteicams izmantot ūdens filtrus, taču pēc uzduļķojumiem ūdens filtru elementi ir jāmaina, jo regulāri neizmantojot centralizētās ūdensapgādes pakalpojumus, filtrs ir paaugstināta riska faktors bioplēves veidošanās procedūrai, kas savukārt var kalpot par iemeslu nelabvēlīgu baktēriju klātbūtnei pārtikai izmantojamā ūdenī.

Informācijai

Rīgas iedzīvotāji, ja pēc ūdensvada remontdarbiem tek netīrs ūdens, var sūdzēties SIA "Rīgas ūdens" klientu servisa nodrošinājuma departamentā, zvanot 80002122, skaidro Mucenieks.

Informāciju par plānotajiem ūdensvadu remontdarbiem ir atrodama portālā www.rigasudens.lv. RNP klienti par remontiem var uzzināt portālā www.rnparvaldnieks.lv. Tāpat informācija par īslaicīgu ūdens padeves atvienošanu tiek izvietota pie mājas ieejas durvīm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!