Elektriskie gaisa sildītāji ekspluatācijā izmaksā salīdzinoši dārgi, tāpēc vairāk piemēroti īslaicīgai telpu apsildīšanai kā papildu apkures variants. Lai izmaksas nebūtu nesamērīgi augstas, salīdzinot ar iegūto labumu, galvenais, jāzina, kādam nolūkam sildītāju iegādājas – biežai un intensīvai lietošanai vai tikai omulības radīšanai; kādās (sausās/mitrās, iekšā/ārā) un cik plašās telpās to lietos. Pēc tā varēs spriest, kādu veidu un modeli izvēlēties.
Iegādājoties sildītāju interneta veikalos, pievilcīgas var būt zemās cenas, tomēr jābūt uzmanīgiem – interneta veikalos bieži nav norādīta visa nepieciešamā informācija par preci. Bieži pēc attēla vien nevar spriest par to, vai sildītājs stiprināms pie sienas vai liekams uz grīdas uz kājiņām. Tāpat izpaliek informācija par sildelementa veidu, ražotājvalsti un drošības režīmiem. Tāpēc labāk sildītāju iegādāties specializētajos veikalos, kur būs iespēja uzzināt visus sildītāja parametrus.
Kā skaidro kompānijas ''Būvserviss'' santehnikas nodaļas menedžere Aiga Lināre, to, vai sildītājs spēs sasildīt telpu līdz vēlamajai temperatūrai, nosaka tā jauda, kas norādīta vatos vai kilovatos (1000W=1kW). "Lai saprastu, cik jaudīgu ierīci iegādāties, aptuvenais aprēķins ir 80-100 W uz 1 m² (griestu augstums nepārsniedz 2,5 metrus). Tātad sildītājs ar 1 kW jaudu derēs 10-12m² lielai telpai. Ir arī elektriskie sildītāji ar vairākiem jaudas režīmiem, līdz ar to tos var pielāgot dažāda lieluma telpām.
Izvēloties sildītāju, jāsaprot, ka tā ekonomiskumu un lietošanas izmaksas nosaka dažādi faktori – ne tikai ierīces veids un jauda. Ļoti svarīgi, kāda ir konkrētās telpas siltumizolācija, cik daudz tajā logu vai stiklojumu. Tāpat svarīgi, kāds elektrības patēriņa režīms izvēlēts, kāds ir ierīces darbināšanas laiks un intensitāte. Jebkurā gadījumā ekonomiskāka būs tāda ierīce, ko iespējams regulēt ar termostatu.
Termostati mēdz būt mehāniskie un elektroniskie. To galvenā atšķirība ir temperatūras iestatīšanas precizitāte. Sildītāji ar mehānisko termostatu ir lētāki, bet mazāk jutīgi pret temperatūras izmaiņām telpā – atšķirība starp iestatīto un reālo temperatūru varētu būt ±2°C. Turpretim elektroniskais termostats liks sildierīcei izslēgties vai ieslēgties jau tad, kad iestatītā temperatūra no telpas temperatūras atšķirsies vien par 0,5 oC.
Ļoti izdevīga ir arī papildfunkcija – taimeris, kas ļauj uzstādīt laiku, kad sildītājam sākt vai beigt darboties. Tas ir īpaši ērti, lai, piemēram, pārnākot mājās, sagaidītu omulīgs siltums, kā arī, ja gadījies aizmirst izslēgt ierīci – sildītāja taimeris to izdarīs pats.
Droši vien tāpēc arī mūsu pircēji pēdējā laikā visbiežāk izvēlas iegādāties tieši konvektora tipa sildītājus, jo tiem pieejamas vairākas regulēšanas funkcijas.
Lai sildītājs kalpotu ilgu laiku, to ik pa laikam nepieciešams tīrīt. To iespējams izdarīt, noslaukot putekļus no korpusa ārējām plaknēm ar putekļus savācošu drānu, bet sildītāja iekšpusi iespējams uzmanīgi izpūst (nevis sūkt) ar putekļusūcēju."
Populārāko sildītāju apskats
Siltuma ventilatori piemēroti telpas ātrai un vienmērīgai uzsildīšanai, ne ilgstošai lietošanai. Telpu (10-20 m2 , griesti 2,5- 2,7 m) var uzsildīt aptuveni 15 minūtēs. Tie sastāv no plastmasas korpusa, spirālveida sildelementa un ventilatora. Jauda 1-2 kW, rūpnieciska tipa ventilatoriem – 2 kW. Vienkāršākie modeļi darbojas ar parastu ieslēgt/izslēgt pogu. Ir arī pretpārkaršanas funkcija. Sarežģītākas ierīces aprīkotas ar gaisa plūsmas virziena un jaudas regulāciju. Dažiem modeļiem ir arī drošības funkcija – izslēgšanās apgāšanās gadījumā. Ventilatori ir viegli, tos var ērti pārvietot un tie pieejami dažādās krāsās un dizaina risinājumos.
Trūkumi – ventilatoros sildelementam ir ļoti augsta temperatūra, tie izdedzina telpā skābekli un rada putekļu cirkulāciju, nereti arī smaku. Turklāt siltums, cik ātri iegūts, tikpat ātri izzūd. Strādā ar troksni. Spirāle pie intensīvas lietošanas var pārdegt pat pēc diviem, trim gadiem, līdz ar to sildītājs nekalpo ilgi.
Mūsdienu izstrādājumos sildelements nereti tiek iemontēts keramikas plāksnē, lai mazinātu sakaršanu un skābekļa izdedzināšanu, bet šādas ierīces darbojas vēl skaļāk nekā parasts ventilators.
Cena – no 10 eiro (vienkāršākie modeļi).
Eļļas radiatori derēs telpu ilgstošai apsildei, arī nakts stundās. Tie veidoti no metāla konstrukcijas, kurā atrodas sildelementi un minerālā eļļa. To jauda ir no 1 līdz 2,5 kW. Mūsdienīgākie modeļi aprīkoti ar vairāku režīmu termoregulatoru un gaismas indikatoru, var būt arī komplektācija ar ventilatoru (atsevišķā režīmā ļauj telpu uzsildīt ātrāk, kamēr eļļa vēl silst) un taimeri.
Šo radiatoru priekšrocība ir drošība – tie var darboties visu diennakti, turklāt bez trokšņa; to korpusa temperatūra nav augsta (tikai 60 – 70 C). Eļļas sildītāji samērā lēni uzsilst, bet arī lēni atdziest – līdz ar to siltums telpā tiek izstarots arī vēl kādu laiku pēc ierīces izslēgšanas. Pareizi lietojot, kalpos vismaz 10 gadus.
Trūkumi – aizņem diezgan daudz vietas, ir smagi un neērti pārvietojami (kaut gan daudzi aprīkoti ar ritenīšiem un rokturi), nav īpaši izskatīgi.
Cena – no 24 eiro.
Konvektoru priekšrocība ir augsta drošības pakāpe, kas ļauj tos izmantot arī kā pamatapkures elementus. Visbiežāk veidoti kā metāla paneļi ar liela apjoma sildelementu, bet iespējams pasūtīt arī paneļus no stikla un tādus, kas atgādina plazmas televizoru, gleznu utt. Darbojas pēc dabiskās konvekcijas principa un neizdedzina skābekli (gaiss sasilstot, kļūst vieglāks, ceļas uz augšu, bet tā vietā ieplūst aukstais gaiss utt.). Jauda no 1 līdz 2 kW (var būt arī lielāka). Modeļi aprīkoti ar pretpārkaršanas sistēmu un termostatu. Pareizi lietojot, kalpos aptuveni 10 gadus. Ir iespēja novietot gan pie sienas, gan uz kājiņām. Tomēr, novietojot pie sienas, tie zaudēs daļu savas efektivitātes, jo to viena puse sildīs sienu.
Trūkumi – liela izmēra sildītāji izmaksā diezgan dārgi, aizņem daudz vietas.
Cena – no 28 eiro.
Infrasarkano staru sildītāji piemēroti tūlītējai un lokālai siltuma iegūšanai. Tie darbojas līdzīgi saulei, un atšķirībā no cita veida sildītājiem, sasilda nevis gaisu, bet tuvumā esošo objektu virsmas. Sasildītie priekšmeti savukārt atdod siltumu telpai. Tādējādi nav jāgaida, kamēr pakāpeniski piesils visa telpa – īsā laikā siltums tiek iegūts tieši tajā vietā, kur nepieciešams. Infrasarkanajam starojumam ir īso, vidējo un garo viļņu diapazons. Sadzīves vajadzībām izmanto sildītājus ar gariem un vidējiem viļņiem. Visu sildītāju konstrukcijas ir līdzīgas – tie sastāv no korpusa, sildelementa, izolācijas un reflektora, kas vienmērīgi izkliedē starojumu. Lai gan darbības princips ir vienāds, sildītājos izmantotie sildelementi var atšķirties (volframa diegs, kas iekausēts kvarca caurulē, no kuras izsūknēts gaiss; oglekļa šķiedra (karbons) vai halogēna lampa ar inertu gāzi, anodēta alumīnija plates, kurās iemontēts zemas temperatūras izolēts tens, vai īpašas termoplēves). Jauda no 1 līdz 6 kW. Pieejami gan uz grīdas novietojami (pārnēsājami) sildītāji, gan stiprināmi pie sienām vai griestiem. Var būt aprīkoti arī ar apgaismojumu.
Infrasarkano sildītāju priekšrocība – ekonomija, nekaitīgums veselībai, klusa darbošanās un vienmērīga temperatūra vertikālajā telpā starp griestiem un grīdu. Šo sildītāju klāstā pieejami arī tādi sildītāji, kas piemēroti mitrām telpām, āra telpai – terasēm, verandām utt. Lai sildītāju varētu lietot ārā, tam jābūt attiecīgai norādei ar indeksu IP – vismaz 34 un vairāk. Nesadedzina skābekli, nesausina gaisu, nerada smaku, bet iznīcina baktērijas un vīrusus. Kalpos ilgi.
Trūkumi – darbojas lokāli; ilgstoši darbojoties, var sausināt cilvēka ādu.
Cena – no 34 eiro.
Kombinētie dizaina radiatori neatgādina sildītājus, papildus kalpo arī par interjera dekoru ar vairākām funkcijām (atkarībā no aprīkojuma). Tie sastāv no metāla konstrukcijas (mēdz būt arī ekskluzīvi risinājumi ar stikla plāksnēm un citiem materiāliem), kurā ievietoti sildelementi. Lielākoties šos sildītājus var pievienot gan pie elektrības, gan pie centrālapkures sistēmas. Šo sildītāju jauda ir ievērojami lielāka nekā citiem: 2–8 kW. Pieejami dažādi dizaina risinājumi un toņi – sildītāji var izskatīties kā gleznas, plaukti, dekori, sildošas starpsienas, tie var būt komplektēti ar papildu plauktiem, gaismas ķermeņiem utt.
Priekšrocība – daudzus modeļus var pieslēgt divējādi un izmantot arī centrālapkures sistēmā.
Trūkumi – dārgi. Cena – aptuveni no 500 eiro.