pelējums mitrums
Foto: Shutterstock
Pasaulē ir ārkārtīgi liela dzīvu būtņu un organismu dažādība, no kokiem, augiem un dzīvām būtnēm, līdz tik vienkāršiem organismiem, kādi ir sēnes un baktērijas. Reizēm nepieciešams vien neliels gaisa mitrums un vājš apgaismojums, lai šādi mikroorganismi sāktu izplatīties arī cilvēka dzīves telpā, padarot tur mitināšanos pat kaitīgu veselībai.

''Dzīvoklī uz sienas, īpaši virs aizkariem, sāka izplatīties tumši, zaļganpelēki, it kā apkvēpuši plankumi, kas pēc izskata atgādināja pelējumu. Dzīvoklis ir gaišs un sauss. Līdz ar to neatbilst apstākļiem, kuros tipiski izplatās pelējums. Viena versija bija, ka tie radušies no sveču izgarojumiem. Nosūtot šīs substances paraugu uz izmeklējumiem laboratorijā, atklājās, ka viela nav organiska," gadījumu kādā Rīgas dzīvoklī apraksta būvinženieris un inženierzinātņu doktors Juris Biršs.

Savā praksē viņš sastapies ar diviem gadījumiem, kad atklājies, ka cilvēku dzīvesvietā konstatētā viela, kaut arī uzvedas kā dzīvs organisms, nav klasificējama kā dzīva. Šādos gadījumos nepieciešams veikt padziļinātus bioloģiskos izmeklējumus, piemēram, Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!