Laikā, kad zemi vēl klāj sniega kupenas un termometra rādītājs noslīd mīnusu atzīmē, Rīgas Zooloģiskajā dārzā jau sagaidīti pirmie mazuļi, "MansDraugs" informē zoodārza pārstāvji. Turklāt sagaidīts kāds pavisam īpašs notikums – pirmais tamandua mazulis Rīgā!
Pirmo reizi Rīgas zoodārza vēsturē mazulis, četrpirkstu tamandua, piedzimis skudrulāču pārim Larijam un Mērijai. Zoodārzā skaidro, ka mazulis visu laiku uzturas pie mātes Mērijas, ieritinājies tai azotē, savukārt pastaigas laikā cieši turas viņai pie astes un kažoka. Mazulis piedzimis 2016. gada 28. novembrī, taču tagad vērīgākajiem apmeklētājiem ir lielākas izredzes aplūkot jaundzimušo.
Vislabākais laiks vērojumiem esot pusdienlaikā (ap pulksten 12-13), kad tamandua tiek pasniegta pusdienu maltīte – smūtijs. Tā sastāvā ietilpst malta gaļa, ābols, banāns, spinātu lapas, auzu pārslas, kā arī speciāla kombinētā barība. Sastāvdaļas tiek sablendētas un tamandua ar garo mēli var "salaizīt" barojošo maltīti.
Pasaules zoodārzos mīt apmēram 150 četrpirkstu tamandua. 2016. gadā tiem piedzimuši 13 mazuļi, tostarp arī dzīvnieciņš, kas dzimis Rīgā. Zoodārzs tamandua pāri saņēma 2015. gadā no Gajānas (Dienvidamerika) un jau tā paša gada rudenī apmeklētājiem bija iespēja apskatīt šos neparastos iemītniekus Tropu mājas gaiteņa ekspozīcijā. Atšķirībā no ļaudīm daudz zināmākā lielā skudrulāča, kurš ir Dienvidamerikas savannu pampu iemītnieks, tamandua lieliski kāpelē pa koku zarotni, skaidro zoodārza pārstāvji. Kā jau vēsta sugas nosaukums, četrpirkstu tamandua priekšķepas bruņotas ar četriem asiem nagiem, no kuriem viens ir īpaši garš (līdz pat pieciem centimetriem). Lai šos termītu un skudru pūžņu uzlaušanas instrumentus saglabātu asus, ejot pa zemi, dzīvnieks balstās uz plaukstas ārpuses, uzliecot nagus augšup.
Taču ne tikai skudrulāči ir vienīgie, kuri rūpējas par jauno atvasi. Rosība un kņada valda arī Flamingu mājas ibisu voljērā. Tur pie sienām un zaros izvietotajās ligzdu kastēs par jauno paaudzi rūpējas trīs karošknābju ģimenes. Kopā tajās pagaidām vēl "bezkarotes" un "tējkarotes" knābjus cilā seši mazuļi, cits par citu lielāki un ēdelīgāki, pastāsta zoodārzā. Vienas ligzdas mazuļi jau itin drīz gatavojas pamest mājas, lai dotos iepazīt pieaugušo putnu dzīvi.
Baltie karošknābji ir bieži turēti putni dažādos pasaules zooloģiskajos dārzos un ik gadus izšķiļas liels daudzums mazuļu. Arī Rīgas zoodārzā regulāri ap gadu miju karošknābji izaudzē pēcnācējus, tādējādi patīkami atsvaidzinot gada tumšāko periodu, raksturo zoodārzā. Tikko pasaulē nākušajiem cāļiem knābja gals nav paplatināts, tas izveidojas ar laiku. Pametot ligzdu, knābja galā jau ir redzama kārtīga "karote", kas gan vēl ir nedaudz mazāka nekā pieaugušiem putniem.
Jau vēstījām, ka Rīgas zoodārzā var paviesoties arī dienas tumšākajās stundās. Vēl līdz 29. janvārim var izbaudīt iespēju par īpašu samaksu (diviem eiro) iepazīt zoodārza dzīvnieku darbību laikā, kas parasti apmeklētājiem ir slēgts. Kad iestājas krēsla, tad daudzi dzīvnieki izturas citādi nekā dienā, skaidro zoodārzā. Pāri dārza priedēm skaņi aizveļas ēzeļa skaļais sauciens, Japānas makaki sarīko vakara koncertu, turpat pustumsā klusiņām pie apmeklētāju skatu laukuma pielavās tīģeris, pēkšņi iekliedzas no miega iztrūcināts pāvs pašā priedes galotnē un vēl, un vēl. Zoodārzā uzsver, ka tā ir iespēja aizmirst par pilsētas steigu un nemieru un ļauties nesteidzīgai apmeklējuma baudīšanai. Takas un voljeri zoodārzā ir izgaismoti.
Īpašā ieejas maksa (divi eiro) darbojas no pulksten 16 līdz 19. Savukārt pastaiga pa zoodārza teritoriju var ilgt līdz pat pulksten 21.