antīks krēsls restaurēšana mēbele
Foto: Shutterstock
Jebkura mēbele, kas nu ieguvusi otro elpu un rotā mājokli jaunā gaismā, pelnījusi arī pienācīgu aprūpi, lai tā saglabātos vēl tikpat ilgi un vēl ilgāk. Pretējā gadījumā nav bijis tā vērts veltīt darba spēku restaurēšanā.

Mēbeļu restaurators Kristaps Strazds ''Tava Māja'' jau stāstīja par šo sarežģīto procesu, interesantajām niansēm, kas var atklāties un ar ko jārēķinās, ja esi nolēmis restaurēt kādu mēbeli. Taču ar mēbeļu restaurēšanu vēl viss nav beidzies. Arī pēc tam par mēbeli pienācīgi jārūpējas, it īpaši, ja tā netiek lietota tik bieži un vairāk kalpo kā akcents interjerā, vai arī atrodas brīvdienu mājā, kur katru dienu saimnieki nav mājās. Nebūt nav tā, ka mēbelei derēs jebkādi apstākļi.

Kvalitatīvi restaurētas mēbeles pēc tam arī pienācīgi jākopj, un viens no pamatnoteikumiem ir optimāla temperatūra. Tā kā mīksto mēbeļu pildījumos izmanto dažādus dabīgos materiālus, svarīgi, lai telpā nebūtu zemāk par +15 grādiem, un ne augstāk par +20 grādiem. Tāpat liela loma ir mitrumam telpā – tam vajadzētu būt robežās starp 50 un 60 procentiem. Mitruma līmenim īpaši jāpievērš uzmanība, iesākoties apkures sezonai.

Jebkuru restaurēto mēbeli nav ieteicams novietot kādas apkures ierīces tuvumā.

Taču temperatūrai un mitrumam telpā jābūt pienācīgam ne tikai restaurēto mīksto mēbeļu dēļ. Speciālists skaidro, ka īpaši kaprīzas pret mitruma svārstībām ir finierētas mēbeles vai tās, kuru apdarē izmantota intersija, mozaīka vai marketri tehnika. Tāpat mēbeles, kas izgatavotas no dažādiem koksnes veidiem, pieprasa rūpes par gaisa mitrumu telpā. Tamdēļ ventilācijai telpās ir jābūt.

Taču kas par daudz, tas par skādi. Arī pārlieku sauss gaiss restaurētām mēbelēm par labu nenāks. Šādos gadījumos restaurators iesaka izmantot gaisa mitrinātāju vai arī vienkāršās metodes ar ūdens traukiem, dzīviem ziediem un telpaugiem.

Jebkuru restaurēto mēbeli nav ieteicams novietot kādas apkures ierīces tuvumā. Minimālais attālums ir pusmetrs, šo distanci vajadzētu respektēt. Liela loma novietojumā ir arī saules gaismai. Tieši saules stari nenāks par labu, taču jebkurā gadījumā meistars iesaka restaurētās mēbeles laiku pa laikam pamainīt novietojumā, lai gaisma no logiem nekristu pastāvīgi vienā vietā un nesāktu balēt kāda konkrēta virsma.

Kas attiecas uz mēbeļu tīrīšanu, izmanto tikai speciālista ieteiktos līdzekļus, jo mēbeles ir ļoti dažādas, un kas der vienai, citai it nemaz. Ja neesi pārliecināts par kāda līdzekļa piemērotību, labāk to nelieto, citādi var sabojāt meistara paveikto darbu, turklāt neatgriezeniski.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!