tkritumu šķirošana miskaste konteiners
Foto: Shutterstock

Atkritumu apsaimniekošanas maksas pieaugums ir realitāte, un ir skaidrs, ka ar katru gadu par atkritumu savākšanu nāksies maksāt vairāk. Tomēr tēriņus par šo tik ļoti nepieciešamo un pašsaprotamo pakalpojumu var samazināt, šķirojot atkritumus, par kuru izvešanu nav jāmaksā. Lai savā ikdienā ieviestu jaunu paradumu, ir nepieciešama 21 diena – tā apgalvo pētījumi un atkritumu šķirošana nav izņēmums.

Ja atkritumus vēl nešķiro, bet vēlies to sākt darīt, ''Latvijas Zaļais punkts'' iesaka vairākus noderīgus ieteikumus, kas atkritumu šķirošanu palīdzēs izveidot par vienkāršu un pašsaprotamu ikdienas ieradumu. Plašāk stāsta Kaspars Zakulis, ''Latvijas Zaļā punkta'' direktors.

Vēlme šķirot

Pirmkārt, būtu nepieciešams sākt ar izpratni jau pašos pamatos, kāpēc šķirot atkritumus nav tikai mūsdienīga modes lieta, kuru piekopj attīstītākās pasaules valstis, bet gan ilgtermiņa domāšana, kas nepieciešama, lai mēs un mūsu bērni dzīvotu patīkamā vidē. Turklāt ir pārsteidzoši, cik daudz un dažādu gala produktu iespējams izgatavot, piemēram, no pārstrādātām PET pudelēm – bruģi, lietussargus, džinsu bikses, plastmasas dārza mēbeles, virsjakas, tepiķus un vēl neskaitāmi daudz citu lietu, kas tiek izmantotas ikdienā.

Jāsāk ar to, kurus atkritumus var un vajag šķirot un kuros konteineros tie ir jāmet. Lielākoties uz visiem publiskajiem šķiroto atkritumu konteineriem ir norādes, kādus materiālus tajos drīkst vai nedrīkst mest. Atliek tikai izlasīt un ņemt vērā. Tikpat svarīgi ir, kādā kvalitātē mēs šķirojamos atkritumus izmetam. Lai tos vispār varētu pārstrādāt, tiem pēc iespējas ir jābūt saplacinātiem un tīriem no pārtikas vai citu produktu atliekām. Piemēram, vai zināji, ka vienreizlietojamie plastmasas šķīvīši nav pārstrādājami un tie ir jāizmet sadzīves atkritumos vai ka stikla burciņas un pudeles pirms izmešanas ir jāizskalo no pārtikas atlikumiem? Vairāk par stikla šķirošanu lasi šeit.

Praktiski ieteikumi ikdienai

Šeit būs pāris ieteikumi, kā vienkāršos veidos uzsākt atkritumu šķirošanu un kā ikdienā domāt par videi draudzīgu rīcību.

Vērsies pie savas mājas pārvaldnieka vai atkritumu apsaimniekotāja, lai tavas mājas pagalmā vai dzīvesvietas tuvumā tiktu novietoti šķirošanas konteineri. Tāpat pie apsaimniekotāja vari uzzināt tuvāko vietu, kur tādi jau ir uzstādīti.

Arī savā dzīvesvietā parocīgā vietā iekārto atsevišķu tvertni vai maisiņu sašķirotajiem atkritumiem, lai ikdienas steigā viss būtu pa rokai. Pēc tam būs daudz ērtāk izmest šķirotos atkritumus tiem paredzētajos konteineros.

Lai atkritumu šķirošanas procesu padarītu interesantāku, iesaisti atkritumu šķirošanā visu ģimeni. Kopīgi ar bērniem vari izdomāt interesantāku dizainu saviem konteineriem, izvēloties tos krāsainus vai aplīmējot ar uzlīmēm, kas norādīs, kurā konteinerā kādus materiālus drīkst izmest.
Piestiprini pie ledusskapja vai citā redzamā vietā nelielu atgādinājumu, ka atkritumi ir jāšķiro un kāpēc to darīt jūsu ģimenē ir svarīgi.

Dodoties uz veikalu, tā vietā, lai pirktu vienu un to pašu produktu vairākos mazos iepakojumus, paturi prātā, ka izdevīgāk ir izvēlēties produktus lielākos iepakojumos. Pirmkārt, lielie iepakojumi parasti maksā lētāk. Otrkārt, samazināsi izlietotā iepakojuma daudzumu, taupot resursus un pēc tam arī vietu konteinerā.

Veikalā izvēlies produktus ar preču zīmi, kas norāda, ka produkta iepakojums ir paredzēts otrreizējai pārstrādei. Pievērs uzmanību arī tam, vai uz produkta ir ''Zaļā punkta'' preču zīme, kas apliecina, ka ražotājs ir atbildīgs pret vidi un piedalās izlietotā iepakojuma apsaimniekošanas sistēmā.

Uz veikalu dodies ar savu iepirkumu maisiņu, ko var izmantot vairākkārt. Tādējādi ietaupīsi izmaksas, lieki netērēsi resursus un neradīsi jaunus atkritumus.

Ja kāda iemesla dēļ uzturā nelieto dzeramo ūdeni, kas tek no krāna, bet veikalā iegādājies ūdeni plastmasas pudelēs, izvērtē ūdens filtra krūzes iegādes iespējas. Tas samazinās izlietoto plastmasas pudeļu skaitu un aizņemto vietu plastmasas konteinerā, turklāt ilgtermiņā noteikti palīdzēs ietaupīt. Ja tomēr ūdens filtra krūzi neuzskati par piemērotu risinājumu, ieteicams izvēlēties ūdeni lielākos iepakojumos.

Informāciju par atkritumu šķirošanas iespējām dzīvesvietas tuvumā vari noskaidrot pie savas mājas pārvaldnieka vai atkritumu apsaimniekotāja.

Vairāk par iespējām šķirot, kā arī šķirošanas konteineru atrašanās vietas vari uzzināt www.zalais.lv.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!