Lēti un kvalitatīvi – iespējams?
Gribam mēs visu ātri, lēti un kvalitatīvi, bet to visu nav iespējams apvienot. Var censties sameklēt to zelta vidusceļu – kaut kam atvēlēt vairāk, bet lietām, kas varbūt nav tik būtiskas, ziedot mazāk. Par tām interjera sastāvdaļām, kuras pelnījušas lielāku uzmanību un kam naudu žēlot nevajadzētu, pēc pieredzes dalās interjera dizainere Anda Andžāne no ''A Dizains''.
Dizainere atzīst, ka ikdienas darbā pasūtītāji visai bieži uzdod šo jautājumu – kā uztaisīt lētu un labu remontu? Taču, lai kā to negribētos dzirdēt, tas nav iespējams. Nav lētu lietu ar augstu kvalitāti, tāpēc jāizvēlas – vai nu vienu, vai otru.
Grūtākais interjera projektēšanā un iekārtošanā ir atrast kvalitatīvas lietas par saprātīgām vidusmēra cenām. Praktiski ir divas galējības – lētas, zemas kvalitātes produkcija, vai dārga – dizaina cienīga, funkcionāla un kvalitatīva produkcija. Un katram ir tiesības izvēlēties. Te gan nebūs uzsvēri būvniecības materiāli, kas ir visa pamatā, bet gan ieteikumi, kam vērst uzmanību tieši iekārtošanas posmā.
Kam nežēlot naudu
Runājot jau konkrēti par tām lietām, kurām katru kapeiku žēlot nevajadzētu, dizainere min tās no dažādiem etapiem, sākot no remontēšanas, beidzot ar iekārtošanu. Kas attiecas uz remontu, tad sienu krāsošanai nav vērts izvēlēties lētu un nekvalitatīvu krāsu. Kā zināt, kas ir labs un kas – slikts? Lēta krāsa pēc konsistences būs šķidrāka, līdz ar to, jāklāj vairākas kārtas, un galu galā jāmaksā vairāk par darbu, turklāt rezultāts ne vienmēr ir gana kvalitatīvs. Savukārt iegādājoties dārgāku krāsu ar citu sastāvu, uzklāšana nepieciešama vien divas reizes (ne vairāk), un tādējādi var ietaupīt uz darba apmaksu un laiku.
Dizainere iesaka pievērst uzmanību tām lietām, kuras lieto pastiprināti, piemēram, virtuves iekārtai, durvīm, dīvānam, mīkstajiem krēsliem, grīdas segumiem, santehnikai u.tml. lietām, kas ir neatņemamas ikdienā. Ieliekot nekvalitatīvu santehniku, atkārtots remonts var izmaksāt stipri dārgāk, jo mainot kādu detaļu, bieži ir jānoņem flīzes, un vēl uzrodas virkne neparedzētu izdevumu. Daudzas lietas tiek ātri noņemtas no ražošanas un rezultātā neliels remonts var izvērsties par kapitālu remontu. Tāpat arī, ieklājot lētu laminātu, tas daudz ātrāk nolietosies, savukārt parketu un masīvkoka dēļus var atjaunot, noslīpējot nolietoto kārtu un pārklājot no jauna līdz pat piecām reizēm.
Mazāk svarīgs būs gultas vizuālais izskats, bet ļoti svarīgs ir matracis, ja tas neizjauc interjera dizaina koncepciju. Šādus piemērus var minēt teju katrai telpai. Aizkariem varbūt vari veltīt mazāk naudas, bet logus gan izvēlies kvalitatīvus, tāpat vannasistabā lēta duškabīne, dušas uzgalis vai izlietnes jaucējkrāns var sagādāt neērtības, tāpēc arī šeit labāk samaksāt vairāk, lai pēc dažiem gadiem nebūtu jāmeklē jau citas alternatīvas.
Iegādājoties LED spuldzes, kuras ir stipri dārgākas par cita veida spuldzēm, gada griezumā un nākotnē pirkums viennozīmīgi atmaksāsies, uzsver dizainere. ''Tava Māja'' iesaka neskopoties, iegādājoties arī tādus šķietamus niekus, kā slēdžus un rozetes, un grīdlīstes. Otrajā plānā atstāj tekstilijas, paklājus, interjera aksesuārus un traukus, ja ir jāizvēlas starp vienu vai otru.
Taču ne tikai lietu iegāde ir svarīga, arī interjera projektu izstrāde ar profesionāli dizaineri, remonta veicēju komanda ar profesionāliem meistariem ir būtisks priekšnoteikums. Ietaupīšana šajā jomā var beigu beigās izmaksāt ļoti daudz.
Ļoti svarīgi ir pareizi kopt dažādus apdares materiālus, veikt noteiktu apstrādi pēc ražotāja noteiktām instrukcijām, piemēram, apstrādāt flīzes un parketu pēc ieklāšanas, tad skaistas un dārgas lietas kalpos vēl ilgāk. Dizainere par šo jomu iesaka likt aiz auss viedo teicienu: ''Neesmu tik bagāts, lai pirktu lētas lietas."