Murkšķi Latvijā - 4
Foto: Publicitātes foto
2. februāris ir ne tikai Sveču diena, kad jālej sveces un var pareģot laiku, bet arī Murkšķa diena, kuru gan ierasts svinēt ASV. Šajā dienā galvenā loma atvēlēta murkšķim, zvēriņam, kura mošanās spējot pareģot laiku. Latvijā mītošie murkšķi gan jau ir modušies un laiku vis nepareģos, stāsta murkšķu audzētavas "Jaunstuči" saimniece Silvija Tetere.

"Murkšķi jau modušies. Šogad ir viena no retajām reizēm, kad vairāki murkšķu pāri jau modušies no ziemas miega janvāra pēdējās dienās, nesagaidot Murkšķa dienu, savukārt daļa vēl saldi guļ. Katrs murkšķis ir ar savu raksturu un ieradumiem, tā arī ar gulēšanu, viens mostas agrāk, cits vēlāk, tā sakot – ir arī izteikti guļavas," par interesantajiem dzīvnieciņiem teic audzētāja Silvija Tetere. Viņa paskaidro, ka audzētavas murkšķi laika pareģošanas rituālos gan nepiedalās, jo tas varot negatīvi ietekmēt dzīvnieka labsajūtu.

Ziemas miegā murkšķi būs līdz februāra beigām vai marta sākumam, tad pamazām dzīvnieki modīsies. Murkšķu ziemas miegs ir ļoti atkarīgs no apkārtējās vides laika apstākļiem, skaidro Tetere, jo, ja turpināsies silts laiks, tad pavasara rosība būs ātrāka, bet, ja laika apstākļi būs vēsi, tad, protams, vēl kādu brīdi nosnaudīsies savās siltajās siena migās. Šī gada murkšķu tūrisma sezonas atklāšanu viņa prognozē 29. aprīlī, kad interesantos dzīvnieciņus varēs apskatīt arī audzētavas apmeklētāji.

Atgādinām, ka 2. februārī tiek atzīmēta Sveču jeb Ziemas Māras diena. Dažviet pasaulē šī diena tiek dēvēta arī par Murkšķa dienu. Katru gadu mazā ASV Pensilvānijas štata Panksatonijas pilsētiņa kļūst ievērojama ar to, ka slavenākais Amerikas murkšķis Fils pavēsta, vai drīzumā gaidāms pavasaris, vai arī vēl būs gara ziema.

Foto: Publicitātes foto

Murkšķa dienu ASV Pensilvānijas štata Panksatonijas pilsētiņā svin jau kopš 1887.gada. Tā pakāpeniski pārvērtusies par valsts mēroga notikumu un ievērojamiem svētkiem ar dažādām atrakcijām, konkursiem un cita veida izpriecām. Šos svētkus pasaulē vēl populārākus padarīja 1993. gada filma "Murkšķa diena" ("Groundhog Day") ar Bilu Mareju un Endiju Makdauelu galvenajās lomās.

Silvijas Teteres piemājas lauku saimniecība "Jaunstuči", kas atrodas Alsungas novada Reģos, ir vienīgā, specializētā murkšķu saimniecība Latvijā un visā Baltijas reģionā. Atsevišķus stepes murkšķus jeb baibakus Latvijā tur vairākās saimniecībās kā eksotiskus dzīvniekus, bet, tā kā tiem nepieciešams nodrošināt speciālus apstākļus ziemas guļai, tad murkšķu turēšana Latvijas klimatiskajos apstākļos nav populāra.

Latvijā murkšķi parasti uz ziemas guļu dodas oktobra vai novembra mēnesī un mostas februāra beigās vai martā. Gulēšanas ilgums ir atkarīgs no laikapstākļiem, proti, ja laiks ir vēss, tad murkšķi nedomā nemaz tik ātri celties, bet, ja laika apstākļi kļūst siltāki, tad no murkšķu migām var jau dzirdēt kādu spalgu svilpienu.

Murkšķis ir lielākā zemes vāvere. Tie dzīvo gan Eiropā, gan Ziemeļamerikā, gan Āzijā. Visbiežāk murkšķis dzīvo kalnainos apvidos, piemēram, Eiropā – Alpos, Karpatos, Tatros un Pirenejos.
Stepes murkšķis jeb baibaks galvenokārt dzīvo Krievijas un Centrālās Āzijas stepēs, bet tas vietumis ir sastopams arī Ukrainā un Baltkrievijā. Plašāk par murkšķiem lasiet šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!