Koksnainie spraudeņi – kas jāzina par pavairošanu pašu spēkiem
Foto: Shutterstock
Ar koksnainajiem spraudeņiem sekmīgi pavairo papeles, vītolus, kārklus, dekoratīvos krūmus lauka apstākļos, vienā veģetācijas periodā. Apses, bērza, egles, duglāzijas, lapegles, priedes, ozola un oša spraudeņi apsakņojas tikai siltumnīcā, katrai sugai specifiskos temperatūras un mitruma apstākļos.

Spraudenis — kokaugu viengadīga, retāk divgadīga virszemes dzinuma vai saknes daļa, kas paredzēta veģetatīvajai pavairošanai. Koksnainos (ziemas) spraudeņus sagatavo auga miera periodā no pilnīgi pārkoksnētiem līdz divus gadus veciem dzinumiem ar vismaz diviem, labi izveidotiem pumpuriem. Atkarībā no sugas, spraudeņu garums var būt 10–20 cm, biezums – 0,3–1 cm (lielus spraudeņus sauc par mietņiem).

Koksnaino spraudeņu pavairošanas laiks ir no rudens līdz agram pavasarim, kad augšana ir apstājusies un augu audi ir nobrieduši. Spraudenis atrodas miera periodā, un nobriešanas process ir beidzies. Laba rezultāta iegūšanai jāizvēlas labi nobriedusī koksne no šīs sezonas dzinumiem. Mātesaugi, no kuriem ņem spraudeņus, ir stipri jāapgriež, lai tie veidotu spēcīgus dzinumus. Spraudeņu griešanas laiks dažādiem augiem ir atšķirīgs un tas stingri jāievēro.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!