Koka mājas – neaizstājamas? Arhitekta viedoklis par dabai draudzīgo arhitektūru
Foto: Shutterstock
Laikā, kad arvien parādās jauni un pārsteidzoši mājas būvniecības paņēmieni, piemēram, no kaņepēm, salmiem un pat konteineriem, daļa tomēr atzīst pārbaudītas vērtības, proti – koku. Mītus un patiesību par šo materiālu mājas būvniecībā atklāj arhitekts Gints Sūna.

Iesākumā arhitekts skaidro, kas viņa izpratnē ir koka arhitektūra vai māja. Vai koka karkasa māja, kas aizpildīta ar neelpojošu putupolistirolu vai citu siltinājumu un apšūta skaidu platēm, uzskatāma par ekoloģisku un laikmetīgu koka māju? Arhitekts min, ka par koka arhitektūru piedien dēvēt māju, kurā koka klātbūtne ir būvkonstrukcijās un ēku norobežojošajās konstrukcijās, turklāt lielā daudzumā.

''Viena no mūsdienu efektīvākajām un ekoloģiskākajām ir frēzbaļķu guļbūve ar laikmetīgiem ražošanas un montāžas risinājumiem. Protams, arī stāvbūves vai karkasa tipa mājas būvniecību nedrīkst noniecināt. Ir iespējami labi un energoefektīvi risinājumi. Visai veiksmīgs risinājums ir arī izmantot kokšķiedras vai lina šķiedras siltinājumu. Koks ir atjaunojams dabas resurss, turklāt tas ticis izmantots būvniecībā gadu tūkstošiem, tāpēc tā labās īpašības nevar noliegt. Ticu, ka arī nākotnē koka izmantošana ēku būvniecībā pieaugs. Vārdiem grūti ir aprakstīt labās sajūtas, mieru un acīm tīkamo dabisko koka izskatu, dzīvojot koka mājā.''

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!