Vasaras puķu sortiments mūsdienās ir tik milzīgs, ka pat profesionāļiem ir grūti izsekot līdzi jaunumiem. Un nebūt nav tā, ka kļūdās tikai amatieri. Daiļdārzniece stāsta, ka pat profesionālajām stādu audzētavām ir bieži jāviļas jauninājumos, bet gadās arī tā, ka tronī jāceļ jaunais.
Visiem tiem, kas vēlas audzēt savus stādus paši, dārzkopības speciāliste rosina atcerēties, ka bieži radīsies sajūta, ka pērkat kaķi maisā. ''Sēklas ne vienmēr būs kvalitatīvas, iegādājoties tās ne profesionālajos veikalos, tādēļ arī bieži tās vai nu neuzdīgs nemaz, vai labākajā gadījumā uzdīgs 50 procenti no iesētā. Lai kā arī bieži sevi mānām un ceram, ka šoreiz gan visas uzdīgs, paši ziniet, realitāte ir citādāka. Kā daiļdārzniece tomēr iesaku iegādāties sēklas profesionālajos veikalos vai pie izplatītājiem, kas garantē sēklu dīgtspēju. Droši vien rodas jautājums, kā tad atšķirt profesionālas sēklas no zemas kvalitātes sēklām. Atbilde ir vienkārša – atliek vien sekot līdzi visam, kas ir rakstīts uz iepakojuma. F1 sēklas būs lētākas, bet jārēķinās ar to, ka nākamajā gadā ievāktās sēklas nebūs vairs tādas pašas.''
Daiļdārzniece rekomendē ievērot derīguma termiņus, veģetācijas perioda garumu, sēklu skaitu. Arī pašam iepakojumam ir nozīme, sēklām ir jāatrodas hermētiski noslēgtā paciņā, tā saglabās sēklas sausas un to dīgtspēju lielāku. Vairāk par kvalitatīvu sēklu iegādi un to dīgtspēju lasi šeit.
Pamatnosacījumi stādu izaudzēšanai
Kas tad būtu jādara, lai izdotos izaudzēt veiksmīgus stādus? Sekojiet līdzi sēklu aprakstam, tur parasti ir diezgan detalizēta informācija par stādu izaudzēšanu, laiks, kad sēt, kad piķēt, kad stādīt laukā, kādos attālumos un kādos apstākļos. Ņemot vērā šos kritērijus un saprotot auga vajadzības, ir iespēja izaudzēt raženus stādus.
Katrai sēkliņai vajag pietiekami irdenu un mitru augsni. Jo mazāka sēkla, jo mazāk viņu vajag apbērt ar augsni, to iesējot, bet vislabāk ir sēklas no augšpuses apbērt ar sijātu granti, jo tā ir gaisa, mitruma caurlaidīga un ļauj augam vieglāk izlauzties. Grants, atšķirībā no puķu augsnes substrāta, arī neizkaltīs un neveidos cieto garozu, ja vienu dienu piemirsīsiet augus apliet.
Augiem vajag gaismu, tas ir ļoti svarīgs kritērijs, arī temperatūrai jābūt mēreni siltai: +17 līdz +20 oC, bet, protams, dažādiem augiem kritēriji var atšķirties, skaidro Mistere.
Augu piķēšana ir ļoti svarīga, lai izveidotos spēcīgs stāds, kad mazās sēkliņas sadīgušas un sāk viena otrai spiesties virsū. Tās būs vairāk kā pateicīgas, kad tās atdalīs un dos plašumu, kur plesties. Tas jādara īpaši uzmanīgi, lai netraumētu trauslās saknītes, ņemot palīgā kādu mazu irbulīti, ar ko varat droši atdalīt mazos stādiņus vienu no otra.
Visticamāk, ka katram dārza saimniekam ir sava labākā tehnika, bet pat ņemot vērā visus kritērijus, bieži vien mājas apstākļos nevar izaudzēt tik labas kvalitātes stādus, kā profesionāli audzētāji, speciālās siltumnīcās ar regulējamiem mitruma un siltuma apstākļiem. Tāpēc tiem, kas vēlas graciozākas puķes ar garāku veģetācijas periodu, piemēram, petūnijas, begonijas, pelargonijas, lobēlijas un citas, tomēr varbūt vajag apsvērt domu iegādāties stādus pavasarī, skaidro dārzkopības speciāliste.
Modes tendences un puķu sadraudzība dobēs
Tā kā daiļdārznieces ikdiena visai cieši saistīta ar dobju ierīkošanu, zināmas ne vien tendences, bet arī nianses, lai ziedēšanas laikā dobes izskatītos skaistas un pārdomāti ierīkotas. Pēc savas pieredzes Liene iesaka izvēlēties tās puķes, kas ir izturīgas un zied pēc iespējas ilgāk. Izvēlies puķes, kas ir spilgtas un košas, lai tās kalpotu kā akcents dobē un aizpildītu tukšos laukumus, kas varbūt vēl nav piepildīti ar daudzgadīgiem augiem.
Kā vienas no favorītpuķēm speciāliste min rudbekijas – tās ir izturīgas, ļoti ilgi ziedošas. Liene iesaka izvēlēties šķirni 'Toto'. Divus gadus atpakaļ daiļdārzniece iecienījusi trīsmēnešu lavatēru, kas ziedējusi pašas dārzā visu vasaru. Ņemot vērā, ka puķe bija augumā augsta, viņu nesagāza nedz vēji, nedz lietus, vienīgais, kas šo augu pieveica, bija mājas kaķēni, bet tas jau ir cits stāsts.
Vēl par lielisku augu daiļdārzniece min Dienvidamerikas verbēnu, kas ir lielisks akcents dobē, jo ar savu vareno augumu pārstiepsies pāri visām citām puķēm, bet savas izturības dēļ būs pēdējā, kas priecēs, nenosalstot pat pirmajās rudens salnās un būs dekoratīva pat tad, ja atstās pa ziemu dobē. Lieliski iederas rožu dobē.
Vēl kā dārza krāšņuma vairotājas ir visas salvijas, īpašu uzsveru liekot uz Raibziedu salvijām – šīs puķes ir lieliskas dārzā ar savām krāsām, izturību un vēl tām ir tendence pašizsēties, tā kā nākamajā gadā ir ļoti liela iespējamība atrast atkal mazos salviju stādiņus dobēs, ko atkal var stādīt un priecāties. Bet, ja gribas kādu sarkanu akcentu, tad talkā jāņem spilgtā salvija, un, ja grib vairāk zilos toņus, tad miltainā salvija.
Pieredzējusī dārzkope piebilst, ka mūsdienās visai aktuāli ir kombinēt puķupodā viengadīgos un daudzgadīgos augus, tādējādi rodot iespēju veidot neiedomājamākās kompozīcijas apstādījumos. ''Bet, ja man jāuzsver uz dažiem saviem favorītiem, tad nepārspētas paliek dažas puķes, kas savu izcilumu man ir pierādījušas vairakkārt. Pirmā manā sarakstā būtu Pazvilā sanvitālija – nokarena vasaras puķe, kas ir ļoti izturīga un bezgala skaista. Man vienu gadu sanāca viņu tā pamatīgi iekaltēt, bet, kad likās, ka puķe jau vairs nebūs dzīvotāja, kārtīgi salēju, un puķe atdzīvojās kā jauna. Vēl lielisks konteinera augs ir visa veida skaistnātres – izcilas krāsas un lieliskas vietas aizpildītājas, tikai jāatceras, ka skaistnātru ziedus ir regulāri jāizlauž, lai iegūtu lielāku lapu masu, jo tieši lapas šim augam ir visdekoratīvākās.''
Saraksts ar košajām un skaistajām dārza puķēm var turpināties visai garš, taču daiļdārzniece rekomendē doties uz sēklu veikalu, stādu audzētavu un konsultēties, iegūt kādu vērtīgu ieteikumu arī tur, un tad tikai ļauties pavasara darbu valdzinājumam.