gulta guļamistaba spilveni sega gultas klājums
Foto: Shutterstock
Nav nemaz tik viegli atrast to piemērotāko spilvenu. Tas, kas patīk un der kā uzliets vienam, nepavisam nav piemērots otram. Un te nav runa par kaprīzēm vai iegribām, bet tik tiešām katra individuālajām prasībām pret labu miegu, kurā spilvenam, kā mēs zinām, ir liela loma. Kādu pildījumu izvēlēties, kādām ražotāja norādēm jāpievērš uzmanība pirms iegādes un kā pēc tam spilvenu pareizi kopt, stāsta ''Spilvenu nams'' vadītāja Elīna Konošonoka.

Jau pirmais mulsums spilvenu stenda var rasties brīdī, kad ierauga tik dažādos spilvenu veidus, tā arī netiekot skaidrībā, ar ko katrs no tiem atšķiras. Kā stāsta eksperte, tad vispārīgi spilvenus var iedalīt divās kategorijās – ar dabīgo vai sintētisko materiālu pildījumu. Starp dabīgo materiāli pildījumiem ierindojas dūnas, spalvas, griķu sēnalas, vilna, zīds, latekss, savukārt pie sintētiskajiem materiāliem atradīsi poliesteru, mikropērlītes, visko elastīgos materiālus, kas vairāk zināmi kā ''memory foam''.

Starp populārākajām izvēlēm noteikti ierindojas dūnu un spalvu spilveni. ''Cilvēkiem patīk tradicionālas un zināmas lietas, turklāt nereti lielie dūnu spilveni asociējas ar bērnību pie omītes. Katram cilvēkam ir sava filosofija un doma, kādēļ izvēlēties dabīgo vai sintētisko materiālu. Un nav pareiza vai nepareiza, slikta vai laba izvēle. Jautājums ir par sev piemērotākā spilvena izvēli, un tā kalpošanas laiku,'' stāsta Konošonoka.

Pamatprincipi veiksmīgam pirkumam

Foto: Shutterstock

Taču ar lēmumu par pildījumu vien nepietiek. Izvēloties to piemērotāko spilvenu, jātiek skaidrībā arī ar citiem būtiskiem faktoriem. Noteikti jāsāk ar to, kādi ir cilvēka gulēšanas paradumi un kā cilvēks visērtāk jūtas – uz sāniem, muguras vai uz vēdera. Var būt visādi un katru dienu citādi, taču šeit svarīgi saprast, kura ir tā poza, kad cilvēks aizmieg?

Ne mazāk svarīgs jautājums – kādi spilveni patīk? Mīksti, cieti, stingri? Vai patīk sajust izteiktu atbalstu kakla daļā? Cilvēkiem, kuriem ir nosliece pastiprināti svīst, labāk izvēlēties dabīgos materiālus, jo tiem ir dabīgais termoregulators. Mūsdienu inovatīvajā vidē ir izstrādāti dažādi sintētisku audumu risinājumi, bet jāņem vērā, ka to cena varētu būt augstāka.

Izvēloties ergonomiskas formas spilvenus, ļoti svarīgi ņemt vērā cilvēka ķermeņa proporcijas, gulēšanas stilu un matraci, jo, ja spilvens būs nedaudz par augstu vai nedaudz par zemu – būs jūtams diskomforts, un atpūta – nekāda.

Vēl kāds būtisks faktors – spilveni pieaugušajiem un bērniem. Bērniem vajadzētu izvēlēties zemus spilvenus, bet, protams, jāņem vērā arī tas, cik liels ir bērns, un kāda ir viņa ķermeņa uzbūve, proporcijas. Tas pats ir jāņem vērā arī pieaugušajiem – cik plati pleci, kakla garums. Arī matracim ir nozīme – vai tas ir ciets, mīksts. Ja matracis ir izteikti mīksts, tad spilvens proporcionāli kļūst augstāks, tiklīdz cilvēks iegrimst matracī.

Mīti un patiesība par spilveniem

Foto: Shutterstock

Arī šajā jomā laika gaitā radušies dažādi pieņēmumi, kas nebūt neatbilst patiesībai. Viens no tiem ir aizspriedums, ka dūnu spilveni nav labi, jo tajos ir putekļu ērcītes. Šeit gan speciāliste piekritējus apbēdina ar atbildi – putekļu ērcītes ir visur, kur esam mēs, jo viņas barojas no mūsu vecās ādas. Jautājums ir par to, kāda ir mūsu ikdienas higiēna guļamistabā. Putekļu ērcītēm nepatīk svaigs gaiss, tātad jāievēro regulāra segu un spilvenu purināšana, vēdināšana.

Mūsdienās dūnas un spalvas tiek vairākkārtīgi mazgātas un žāvētas, līdz ar to, spilvenu un segu iekšiene ir sterila vide, un tur nav no kā baroties putekļu ērcītēm.

Vēl kāds aizspriedums – dūnu un spalvu spilvenus nedrīkst mazgāt. Spilvenus drīkst un pat vajag mazgāt, tikai jāievēro ražotāja norādes, skaidro speciāliste.

  • Vēlams lietot šķidro veļas mazgājamo līdzekļi (ir arī nopērkami speciāli dūnām);
  • Skalošanu var uzstādīt pat divas reizes, lai pēc iespējas mazāk paliktu ķīmija pildījumā;
  • Svarīgi spilvenus kārtīgi izžāvēt, lai arī vidusdaļa būtu sausa un mitruma ietekmē nesāk veidotas smakas, jo tā gan būs ļoti labvēlīga vide putekļu ērcītēm. Šim nolūkam var izmantot arī veļas žāvētāju. Ja tāda nav, žāvē spilvenus vējainā, saulainā vasaras dienā, neatstājot tiešos saules staros.

Mazgāšanai var izmantot arī ķīmisko tīrītavu pakalpojumus, taču jebkurā gadījumā ar dūnu un spalvu spilvenu mazgāšanu nevajadzētu aizrauties, lai saglabātu pildījuma kvalitāti. Vienreiz gadā būs pietiekami!

Spilvenu kalpošanas laiks

Par to, cik ilgi gan iegādātais spilvens kvalitatīvi pilda savas funkcijas, pieņēmumi atšķiras. Vieni uzskata, ka pusgads un gads, taču speciāliste skaidro, ka te liela nozīme ir izvēlētās preces kvalitātei. Tāpat arī nav noteikts ieteicamais lietošanas ilgums, ja nu vienīgi – kamēr jūtas ērti, uz tā guļot.

Ja spilvens kalpo 3-5 gadus, tas ir labs rādītājs. Ir ražotāji, kuri nodrošina arī tik ilgu garantijas laiku, un ir spilveni, kurus klienti lieto pat 10 gadus, un nāk pēc jauna tikai tādēļ, ka tas ir morāli novecojis. Iespējams, pēc matrača nomaiņas būs diskomforts ar veco spilvenu, tad gan ieteicams vispirms pierast pie jaunā matrača, lai saprastu, kas nepatīk esošajā spilvenā, un tikai tad to mainīt.

Nopērkot jaunu spilvenu, var gadīties, ka pirmās naktis šķitīs, ka tas nav īstais spilvens. Jebkurā gadījumā ir jāpierod, un visbiežāk tas notiek nedēļas laikā, bet, ja 2-4 nedēļu laikā joprojām jūtams diskomforts, tad gan jādomā par spilvena maiņu, rekomendē jomas eksperte.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!