taksis suns veterinārārsts
Foto: Shutterstock
Mājas mīluļa sterilizācija un kastrācija allaž ir jautājums, ko apsver teju ikviens kaķa un suņa saimnieks. Vai veikt šo operāciju? Kāpēc tas jādara? Kā var zināt, vai operācija ietekmēs mīluļa raksturu? Ja vien nav plānots, ka dzīvnieciņš radīs pēcnācējus, veterinārārsts Jānis Beinerts "MansDraugs" paskaidroja, kā atšķiras abas operācijas un kāpēc tās ir vērts veikt.

Sterilizācija ir ovariohisteroektomija, ko veic kaķenēm un kucītēm jeb sieviešu kārtas dzīvniekiem. Savukārt ar kastrāciju saprot orhiektomiju, kas ir sēklinieku apmutācija vīriešu kārtas dzīvniekiem (gan kaķiem, gan suņiem). Kā stāstīja dakteris Beinerts, kastrācijas sekas cilvēks savā mājas mīlulī var ārēji saskatīt, jo runcim vai sunim nebūs raksturīgo dzimumorgānu, savukārt sieviešu dzimuma zvēriņiem šīs operācijas sekas neredz, turklāt rēta, kas var liecināt par veikto sterilizāciju, ir gandrīz vai nemanāma, vien aptuveni pusotru vai divus centimetrus liela.

"Tautā tā ir ieviesies – ka sterilizācija ir sievišķajiem dzīvniekiem, bet kastrācija ir vīrišķajiem, kaut gan arī kastrācija būtībā ir sterilizācijas operācija, jo notiek orgānu amputācija," paskaidro veterinārārsts Beinerts. Ja vīriešu dzimuma mīluļa saimnieks vērsīsies pie veterinārārsta un teiks, ka vēlas veikt mājdzīvnieka sterilizāciju, ārsts noteikti sapratīs, par kādu manipulāciju ir runa, apstiprināja Beinerts.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!