Foto: AFP/Scanpix
Vai pandas ir populāri dzīvnieki? Daudzi noteikti atbildēs apstiprinoši. Tomēr lielākoties amizantās pandu darbības varam vērot vien attālināti, ieskatoties fotogalerijās vai aplūkojot daudzos video, kas publicēti internetā. Taču, ja viens no taviem sapņiem ir visai tuvā nākotnē skatīt pandu vaigā, noskaidro, kuros zoodārzos Eiropā to var darīt!

Melnbaltie lācēni allaž priecē ar amizantām darbībām un ākstīšanos, kas sagādā prieku gan klātesošajiem, gan arī tiem, kas tās vēlāk vēro ierakstā publicētajos video fragmentos. Arī "MansDraugs" regulāri seko līdzi aktualitātēm pandu dzīvē, tāpēc jau iepriekš itin bieži esam vēstījuši par pandu nerātnībām (piemēram, rādījām, kā pandiņa neliek mierā kopēju un kā melnbaltais lācis sagrauj sniegavīru).

Lai arī Rīgas zoodārzā milzu pandas nav apskatāmas, zināms, ka vien daži tūkstoši kilometru šķir interesentus no pandām citos Eiropas zoodārzos. Jāpiebilst, ka, ieskatoties katra zoodārza mājaslapā, pirmajā lapā allaž bija saskatāms attēls ar pandu, kas vēlreiz apliecina – zoodārzi ar šo iespēju lepojas un ir gandarīti, ka bezgala skaistie un apdraudētie dzīvnieciņi apskatāmi arī tur.

Kā vēsta "Phys.org", Ķīnas pārstāvji interesentiem "aizdod" pandas uz noteiktu laiku, par ko saņem ievērojamu naudas summu. Savukārt tā noder, lai palīdzētu attīstīt dažādas programmas, kuru mērķis ir saglabāt sugas izplatību un rūpēties par pandu pēcnācējiem.

Pandas Lielbritānijā

Reuters. Tjan Tjana

Kā vēstīts Edinburgas zoodārza mājaslapā, šī ir vienīgā vieta Lielbritānijā, kur apskatāmas milzu pandas. Zoodārzā mājas radušas divas pandas, 2003. gada 24. augustā dzimusī mātīte Tjan Tjana (attēlā) un tēviņš Jang Guangs (dzimis 2003. gada 14. augustā).

Tiesa, tā kā visas milzu pandas, kas mīt zoodārzos daudzviet pasaulē, pieder Ķīnai, tās zoodārzā atrodas konkrētu laiku – 10 gadus, vēstīts mājaslapā.

Video zemāk var apskatīt, kā pandu tēviņš savā mītnē rotaļājas ar kasti, tajā iekrītot un vēlāk izveļoties ārā no tās.

Starp citu, ja Skotijas galvaspilsēta Edinburga nav pa ceļam, pandu tēviņu Jang Guangu var vērot arī tiešraidē šeit.

Adrese un iespējas, kā tur nokļūt, var atrast šeit.

Pandas Austrijā, vecākajā zoodārzā pasaulē

Reuters. Pandas Austrijā

Šenbrunas zoodārzs Vīnē, Austrijā, pēdējā laikā kļuvis īpaši populārs, jo tajā mīt ne vien jau pieaugusī pandu mātīte, nepilnus 17 gadus vecā Jang Janga, bet arī viņas atvases, 2016. gada 7. augustā dzimušie dvīnīši Fu Fenga un Fu Bans (visi trīs attēlā).

Interesanti, ka vien nesen dvīnīši parādīti plašākai pasaulei un priecējuši apmeklētājus, iepazīstot zoodārza āra aploku. Mātīte Jang Janga gādīgi uzmanījusi atvases un sēdējusi tā, lai allaž varētu mazuļus redzēt, kamēr jaunie dzīvnieciņi kāpelējuši pa kokiem. Plašāk par pirmo reizi, kad lācēni atrādīti zoodārza apmeklētājiem, var lasīt šeit.

Šenbrunas zoodārzs ir vecākais zoodārzs pasaulē, vēstīts mājaslapā. Tas atklāts 1752. gadā un sākotnēji bijis atklāts vien augstāko aprindu cilvēkiem, bet 1778. gadā to varējuši apmeklēt visi, kas bijuši pienācīgi apģērbušies, teikts mājaslapā. Mūsdienās zoodārzu gada laika apmeklē vairāk nekā divi miljoni cilvēku.

Lūk, video ar dvīnīšiem!

Jang Janga zoodārzā nesen piedzīvojusi arī īpašu tikšanos ar "sniegapandu", par ko plašāk var lasīt šeit.

Kā tur nokļūt?

Pandas Beļģijā

AFP/Scanpix. Hao Hao
Foto: AFP/Scanpix

Eno provincē Beļģijā var apmeklēt zoodārzu "Pairi Daiza", kurš arī var lepoties būt starp tiem dzīvnieku parkiem, kuros apskatāmas milzu pandas. Kā vēstīts zoodārza mājaslapā, lai zoodārzs varētu uzņemt melnbalto dzīvnieku, vajadzējis izbūvēt īpašu Sičuaņas kalnu, bambusa mežus un citas vietas, kur mājas raduši Hao Hao (attēlā) un Sjiņ Hui.

Šobrīd zoodārzā mīt arī abu pandu atvase, lācēns Tjans Bao, kurš dzimis 2016. gada vasarā. Pandiņas vārdā zoodārza darbinieki publicē arī Tjana Bao dienasgrāmatu, kas angļu valodā lasāma šeit.

Video zemāk skatāms, kā pandu mazulis uzstājīgi traucē kopējai strādāt.

Šis zoodārzs ir salīdzinoši jauns, tas atvērts 1993. gadā.

Kā tur nokļūt?

Pandas Spānijā

Reuters. Čulina

Madrides zoodārzā Spānijā arī mīt lielie, skaistie un interesantie dzīvnieciņi. Kā vēsta "Travelers Today", Madrides zoodārzā mīt mātīte Hua Cui Ba un tēviņš Bing Šings. Tāpat līdzās pieaugušajiem lāčiem mīt arī mazulīte Čulina (attēlā), kura dzimusi 2016. gada augusta beigās. "The Local" vēsta, ka Čulina bijusi pirmā pandu meitenīte, kas dzimusi Madrides zoodārzā.

Interesanti, ka mazulītes Čulinas vārds atvasināts no pandu lācēna Čulina, kurš, kā ziņots zoodārza mājaslapā, bijis pirmais pandu lācēns, kurš dzimis ārpus Ķīnas mākslīgi apauguļotai māmiņai.

Lūk, video zemāk var ieskatīties mazās Čulinas dzīvē.

Kā tur nokļūt?

Pandas Francijā

AFP/Scanpix. Huans Huans un Juana Zi

Bovālas zoodārzs Francijā radies pagājušā gadsimta 80. gadu sākumā. Sākotnēji tas bijis plānots kā ornitoloģiskais dārzs, bet laika gaitā pāraudzis par brīnišķīgu vietu un mājām simtiem dažādu dzīvnieku sugu pārstāvjiem. Tostarp ir arī melnbaltās pandiņas!

Kā vēstīts zoodārza mājaslapā, pandas tajā apskatāmas kopš 2012. gada, kad dzīvnieku parkā ieradās pandu pāris Huana Huana un Juans Zi (abi attēlā).

Zemāk redzamajā video var aplūkot māmiņu Huanu Huanu tuvplānā.

Kā tur nokļūt?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!