Ronis Jūrmalā - 2

kā pavasarī jūras krastā nereti sastopami izskaloti ronēni, arī 30. martā aculieciniekam izdevies iemūžināt mazo dzīvnieciņu, "MansDraugs" pastāstīja Jūrmalas pilsētas domē.

Jūras krastā 30. martā novērots mazs ronītis, kuru nofotografējis Ivars Ķezbers. Fotogrāfijas īsumā raksturoja arī domē: "Šodien Jūrmalas smiltīs, pirmajā pavasara saulē, izskalots roņu mazulis."

Lai arī tā vien gribas mīlīgajam, mazajam un pūkainajam ronītim tuvoties, jāatceras, ka labāk ir konsultēties ar speciālistu un informēt viņu par roņa atrašanās vietu.

Jau iepriekš Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvji atgādināja par to, kas jādara, ja krastā novērots ronēns, un kādas roņu sugas novērojamas Latvijā.

"Pēc siltām ziemām martā un aprīļa sākumā Rīgas līča piekrastē nereti ir atrodami novārguši roņu mazuļi, kas iznākuši krastā sildīties. Ieraugot šādu "bēdubrāli", rodas liela vēlme palīdzēt. Un vislabākā palīdzība ir atstāt viņu krastā, paņemot suni pavadā un informējot par atradumu Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistus. Viņi vislabāk spēs novērtēt turpmākās darbības un nepieciešamības gadījumā dzīvnieku nogādās zooloģiskajā dārzā. Pašiem ronēnu pārvietot aizliegts!" informēja zoodārzā.

Baltijas jūrā mīt trīs sugu roņi, no kurām divas ir satopamas arī Latvijas piekrastē. Visbiežāk sastopams ir pelēkais ronis, augumā lielākais Baltijas jūras ronis. Kad ziema ir auksta, mātītes mazuļus laiž pasaulē uz ledus, kur tiem ir liela platība un maza savstarpējā konkurence. Mazos nomaldījušos ronēnus šādos gados ļoti reti var sastapt piekrastē no Kolkas līdz Papei, kā arī tālāk uz dienvidiem Lietuvas teritorijā. Rīgas līcis parasti ir aizsalis. Savukārt siltās ziemās, kad ledus ir maz un līcis nav aizsalis, roņu mātēm mazuļi jālaiž pasaulē Igaunijas neapdzīvotajās salās vai uz tuvumā esošā ledus. Tur konkurence ir lielāka ierobežotās platības dēļ. Pūšot spēcīgiem ziemeļu vējiem, mazie ronēni nonāk Rīgas līča piekrastē no Ainažiem līdz Kolkai.

Retāk sastopams Baltijas jūrā ir augumā vismazākais pogainais ronis. Šī suga vairāk uzturas jūras ziemeļu daļā. Mazuļi dzimst uz ledus vai arī piekrastē.

Trešā suga ir plankumainais ronis, kas uzturas Baltijas jūras dienvidrietumu daļā. Latvijā novēroti tikai divas reizes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!