Pārbūve dzīvoklī: kas jāzina pirms remonta uzsākšanas
Foto: Shutterstock
Gribētos domāt, ka ikviens savā īpašumā var darīt, ko vēlas, tomēr tad, ja bez kosmētiskā remonta tiek mainīts sākotnējais plānojums, nevar vis rīkoties, kā vien ienāk prātā, bez saskaņošanas. Lai būtu lielāka skaidrība šajā tēmā, kāpēc pārbūves jāsaskaņo un kā to pareizi darīt, ''Tava Māja'' konsultējās ar Rīgas pilsētas būvvaldi.

Vaicājot, kā rīkoties, ja pēc dzīvokļa iegādes konstatēts, ka pārbūves darbi nav saskaņoti ar Rīgas pilsētas būvvaldi, iestādes sabiedrisko attiecību projektu vadītāja Ilze Žūka skaidro, ka tāda situācija, kad iedzīvotājs ir iegādājies īpašumu, iepriekš nepārliecinoties par tā tehnisko stāvokli un iepriekš veiktās būvniecības tiesiskumu, pat nedrīkstētu būt. ''Piemēram, pirms autotransporta iegādes, pircējs pārliecinās par tā tehnisko stāvokli. Identiski būtu jārīkojas arī pirms nekustamā īpašuma iegādes, jo tikai tā iespējams saprast, vai nekustamā īpašuma vērtība ir atbilstoša piedāvātajai, vai ēka nav avārijas vai pirms avārijas stāvoklī, vai dzīvoklī nav veikta nesaskaņota būvniecība (kas būs apgrūtinājums jaunajam īpašniekam), un vai fiksētas patvaļīgās būvniecības dēļ, ekspluatācijā nenodotas pārbūves nekustamajam īpašumam nav piemērots paaugstināts nekustamā īpašuma nodoklis līdz pat pieckāršam apmēram.

Lai vai cik sarežģīts un apgrūtinošs varētu šķist šis saskaņošanas process, nevajadzētu nedz to ignorēt pašiem mājokli pārbūvējot, nedz arī nepainteresēties, kad tiek iegādāts jauns īpašums.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!