labradoras retrīvers labradors suns pavadonis
Foto: Shutterstock
Varētu šķist, ka suns–pavadonis tāds pats mājdzīvnieks vien ir, taču šis mīlulis ir ar savu uzdevumu un pat misiju palīdzēt cilvēkam, kam tas visvairāk nepieciešams, "MansDraugs" pavēstīja iniciatīvas cilvēkiem ar kustību traucējumiem "Wings for Wheels" pārstāvji. 26. aprīlī tiek svinēta Suņu-pavadoņu diena, kuras laikā servisa suņu biedrības "Teodors" pārstāvji un citi aktīvisti pastāstīs, kā suns top par palīgu cilvēkam un kādam jābūt mīlulim, lai viņš spētu kļūt par pavadoni.

Suņa–pavadoņa apmācība sākas jau kucēna vecumā, vēstīts servisa suņu biedrības "Teodors" mājaslapā. Pēc testēšanas kucēns divu mēnešu vecumā nonāk audžuģimenē, kura veic kucēna socializāciju un apmācību apmēram viena gada garumā. Pēc tam jaunajam sunim tiek veikta veterinārmedicīniskā izmeklēšana, lai noteiktu tā veselības stāvokli. Ja viss ir kārtībā, jaunais suns aptuveni gada vecumā nonāk pie trenera, kurš veic tālāko suņa paklausības un speciālo apmācību ar pozitīvo metodi. Apmācības ilgums ir no sešiem mēnešiem līdz vienam gadam. Ja izrādās, ka izaudzinātais suns veselības vai citu apstākļu dēļ ir nederīgs apmācībai, tad biedrība tam sameklē piemērotus saimniekus.

Pēc apmācībām sunim-pavadonim tiek piemeklēts pareizais saimnieks, ar kuru suns labi saprotas. Uzsākot savas darba gaitas, vispirms iziet apmēram trīs līdz četru nedēļu garu apmācības kursu kopā ar neredzīgo vai vājredzīgo cilvēku. Suņu–pavadoņu izmantošanas praksē ir pieņemts, ka skola, kura veic suņa apmācību, ir atbildīga par konkrēto suni visu viņa mūžu. Tas nozīmē, ka ar konkrēto suni strādā ne tikai kursa ietvaros, bet pēc pirmā neredzīgā vai vājredzīgā cilvēka pieprasījuma un arī ikgadējos plānotajos pasākumos. Suņa slimības un/vai neredzīgā/vājredzīgā cilvēka slimības/atvaļinājuma gadījumā skola pārņem suņa aprūpi. Ja suns vairs nespēj pildīt savus pienākumus, apmēram deviņu gadu vecumā viņš nonāk atpakaļ skolas aprūpē. Skola sameklē sunim jaunus saimniekus vecumdienām.

Arī suņiem-asistentiem ir līdzīgs apmācību laika ilgums un attiecīga pieeja kā suņiem-pavadoņiem.

Ik gadu tiek atzīmēta Suņu–pavadoņu diena, un šogad tā būs 26. aprīlī no pulksten 10 līdz pulksten 14 Anniņmuižas bulvārī 26a (Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā). Pasākuma programma paredzēta atklātā lekcija par suņiem–pavadoņiem, uz kuru aicināti studenti un citi interesenti, treniņnodarbība suņiem-pavadoņiem ārā, brīvā dabā, pateicības izteikšana esošo un topošo suņu–pavadoņu audžuģimenēm, kurās suņi aug līdz viena gada vecumam, kad tiek nodoti trenēšanai, un neformālā daļa ar dzērieniem un uzkodām interesentiem un audžuģimenēm, kur būs iespēja iepazīties tuvāk ar biedrības "Teodors" pārstāvjiem, audžuģimenēm, suņiem–pavadoņiem un uzdot sev interesējošus jautājumus. Šādā veidā servisa suņu biedrība "Teodors" vēlas informēt plašāku sabiedrību par servisa suņiem un to, kādā veidā tie spēj uzlabot dzīves kvalitāti cilvēkiem ar dažāda veida invaliditāti.

Plašāk par pašmāju suni-pavadoni Pīķi var lasīt pieredzes stāstā šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!