mežs televizors atkritumi piesārņojums
Foto: Shutterstock
Nekas nav mūžīgs, un ar laiku nākas atbrīvoties no vairs nekalpojošām iekārtām, piemēram, televizora, mikroviļņu krāsns vai veļas mašīnas. Tā kā pie sadzīves atkritumiem šīm ierīcēm nav tā piemērotākā vieta, ''Tava Māja'' konsultējās ar ''Latvijas Zaļais punkts'' direktoru Kasparu Zakuli.

Lai nolietotās elektroiekārtas nokļūtu līdz pārstrādei, šobrīd ir diezgan daudz iespēju, kā no tām atbrīvoties videi draudzīgi. Vairāki uzņēmumi Latvijā piedāvā nolietoto elektroiekārtu savākšanu no mājām, taču pašam tās īpašniekam ir jānodrošina nonešanu līdz nama ārdurvīm. Tāpat arī Rīgā pie vairākiem lielveikaliem ir nolietoto elektroiekārtu pieņemšanas punkti. Vēl viena no iespējām ir nodot nevajadzīgās elektroiekārtas šķiroto atkritumu laukumos, kas Latvijā ir vairāk nekā 65, un arī šeit to var izdarīt bez papildus samaksas.

Tomēr jāatgādina, ka, lai arī kādu nodošanas veidu izvēlētos, nododamajām elektroiekārtām ir jābūt neizjauktām un pilnā komplektācijā, piemēram, ledusskapim ar kompresoru, datoram ar mātes plati, jo mājas apstākļos, mēģinot izjaukt elektroiekārtu, ir iespējams nodarīt kaitējumu sev vai videi, tieši bīstamo vielu dēļ, ko satur ikviena elektriskā vai elektroniskā iekārta.

Viss vienā atkritumu konteinerī

Ja elektroiekārtas tiek utilizētas videi nedraudzīgā veidā, piemēram, izmestas sadzīves atkritumos vai mežā, tās var nodarīt kaitējumu gan apkārtējai videi, gan cilvēku veselībai un pat dzīvībai. Visas elektroiekārtas satur gan ļoti vērtīgas sastāvdaļas – zeltu, dzelzi un varu, kas izmantojamas otrreizējā pārstrādē, gan ļoti kaitīgas un toksiskas vielas – kadmiju, dzīvsudrabu, kaitīgos svina savienojumus, kas jāutilizē atbilstoši vides prasībām, skaidro jomas speciālists.

Nododamajām elektroiekārtām ir jābūt neizjauktām un pilnā komplektācijā.

Elektroiekārtas nekādā gadījumā nedrīkst nedz atstāt pie konteineriem, nedz izmest sadzīves atkritumu konteinerā – tieši ķīmisko vielu dēļ. Ja iedzīvotāji redz, ka kāds savu veco iekārtu atstāj tam neparedzētā vietā, noteikti jāsazinās ar pašvaldības policiju. Šobrīd ir tik daudz nodošanas iespēju, ka atrunas par to, ka veco ledusskapi nav kur likt, neiztur kritiku, pamato Zakulis.

Kas notiek ar atkritumiem pēc pareizas izmešanas

Kas attiecas uz pareizi izmestu lielo sadzīves tehniku, tad apmācīti speciālisti pēc savākšanos to sadala pa sastāvdaļām un materiāliem, un tālāk jau šos materiālus nogādā pārstrādes rūpnīcām. Viss iekārtu utilizēšanas process, ja tas notiek uzņēmumā, kam ir atļaujas šādus darbus veikt, tiek veikts atbilstoši vides prasībām. Tāpēc Zakulis aicina iedzīvotājus izvēlēties legālu pakalpojumu sniedzēju.

Ja nolietoto iekārtu materiāli tiek izmantoti atkārtoti, tie vairs nav jāņem no dabas resursiem. Ieguvums ir gan dabai, no kuras netiek ņemtas atkal jaunas izejvielas, gan videi – jo ražošanas procesa ķēdē ir mazāk posmu, kas savukārt samazina gan gaisa, ūdens un enerģijas patēriņu, gan samazina piesārņojumu.

Vēlreiz gribētos uzsvērt, ka atbildība par sevis radītājiem atkritumiem ir jāuzņemas katram pašam. Veikalā nopērkot jaunu televizoru vai gāzes plīti, nolietoto sadzīves tehniku jānodod uzņēmumu rokās, kuri parūpēsies par iekārtu tālāku pareizu utilizāciju. Tā būtu tikai godīga rīcība pret vidi. Un šobrīd iedzīvotājiem ir plašas iespējas izvēlēties ērtāko elektroiekārtu nodošanu, rezumē Zakulis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!