Atjaunot, ne sabojāt – svarīgākais par mēbeļu restaurēšanu
Foto: Shutterstock
Tuvojoties vasarai, mēs iztīrām tālākos mājas kaktus no nevajadzīgām lietām. Dažkārt, to darot, mums izdodas atrast sen aizmirstas labas lietas, kuras šķita vairs neizmantojamas. Senas mēbeles var piešķirt mājas vai dzīvokļa interjeram kādu īpašu akcentu, tāpēc, iespējams, ir vērts nedaudz pastrādāt un piešķirt lietām otro elpu.

Pirms mēbeļu atjaunošanas vai restaurācijas noteikti jāizvērtē, vai konkrētā mēbele ir pilnībā no masīvkoka, vai arī tās atsevišķās detaļas ir finierētas. To ir ļoti svarīgi zināt, pirms tiek uzsākta mēbeļu tīrīšana. Finierētas mēbeles nekādā gadījumā nedrīkst mazgāt ar lielu ūdens daudzumu, jo var tikt izraisīta finierējuma atlīmēšanās, tādējādi sabojājot autentisko finierējumu, skaidro restaurators Jānis Tolpežņikovs.

Ja sākotnējais lakojums ir plāns un nolietojies, tad vispareizāk būtu mēbeli pārslīpēt ar smalku smilšpapīru (Nr. 180-360) un tad atjaunot aizsargpārklājuma kārtu ar šellaku. Šellaku var iegādāties šķīdināmās plāksnītēs mākslinieku veikalos vai specializētajos veikalos. Plāksnītes ir jāizšķīdina 92-96 procentu spirta (var izmantot arī tehnisko) šķīdumā. Būtu nepieciešams iegūt 15-25 procentu (klasiski 250 gr uz 1l spirta) šellakas šķīdumu. Šellaku vajadzētu uzklāt ar vates vai vilnas tamponu, to ievietojot kokvilnas audumā, lai neatdalās dažādas pūkas. Svarīgi atcerēties, ka laka ir jāuzklāj plānā kārtiņā un vairākas reizes. Jo vairāk šellakas kārtas veidosi, jo pārklājums kļūs aizvien spīdīgāks.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!