Pirmdien, 5. jūnijā, NBS Štāba bataljonu Krustabaznīcas ielā apciemoja neparasts viesis – lapsu mazulis, kurš tur pavadīja teju pilnu darba dienu, ziņo aculiecinieks Mārtiņš.

Lielāko daļu laika, ko zvērēns pavadījis štāba teritorijā, viņš dzīvojies pa zālienu, graužot neidentificētu maitu. Lapsēns bijis tik izbadējies, ka nav baidījies no cilvēkiem, ļāvis pienākt pat pavisam tuvu. "Mēs viņu nebarojām - ne tikai tāpēc, ka nebija līdzi maizīšu no mājām, bet arī tādēļ, ka negribējām, lai viņam te iepatiktos," stāsta Mārtiņš.

"Lapsēns uzkavējās pie mums aptuveni sešas stundas. Aizgāja neatvadījies."

Mēdz uzskatīt, ka cilvēkiem tuvojas tikai ar trakumsērgu slimas lapsas. Bet vai tā tiešām ir? Un kā pareizi rīkoties, tiekoties ar šīm meža iemītniecēm?

Lapsas Rīgā dzīvojušas kopš senseniem laikiem,raksta pašvaldības portāls "Riga.lv". Kopumā rudo dzīvnieciņu populācija Rīgā gadu laikā nav kļuvusi ne lielāka, ne mazāka. Arī manītas tās netiek biežāk kā agrāk. Tikai pateicoties tehniskajam progresam, selfiji ar "pieradinātām" lapsām kļuvusi vienkārša un ierasta lieta.

Lapsas ir visēdājas, tās ēd praktiski jebkuru barību. Protams, priekšroku tās dod "gaļas ēdienam". Lapsas medī putnus, grauzējus, var izpostīt kādu ligzdu. Savukārt lapsas pilsētnieces priekšroku dod… kaķiem. Protams, veselīgu kaķi lapsa nespēj pieveikt, taču ar slimu, vecu kaķi vai kaķēnu rudajai blēdei tikt galā nav problēmu.

Kā norāda "Riga.lv", lapsu rīdzinieču vidū nav ar trakumsērgu slimu lapsu. Rīgas mežu administratīvajā teritorijā regulāri tiek veikta savvaļas dzīvnieku vakcinācija: tiek izmētātas speciālas vakcīnas, kuras lapsas apēd. Ja rudaste sakodusi mājas kaķi, protams, jāpārbauda, vai tas nav saslimis ar trakumsērgu. Taču, visticamāk, viltniece mājas mīluli uztvērusi par potenciālo medījumu.

Lapsu nevajag pārvērst par mājas dzīvnieku. Savvaļas dzīvnieks ir un paliek savvaļas dzīvnieks – tas var iekost, turklāt sāpīgi. Visbiežāk traka (un arī ne traka) lapsa kož, ja kāds tai cenšas pieskarties. Tāpēc galvenais padoms – turēties drošā attālumā no savvaļas dzīvniekiem un iemācīt to darīt arī bērniem.

Ja lapsa nebaidās no cilvēka, tad vai nu to kaut kur tuvumā baro, vai arī tai netālu ir lapsēni, kurus tā aizsargā. Jebkurā gadījumā nevajag lapsai uzmākties un vēl jo vairāk – dzīties pakaļ, lai kopā nofotografētos, atgādina "Riga.lv".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!