rokas līgums dokuments paraksts
Foto: Shutterstock
Dzīvokļa vai kāda cita vērtīga īpašuma iegādāšanās ir pārdomāts solis, kuru parasti sper pēc garām un pārdomātām sarunām un diskusijām. Veiksmīgam pirkšanas un pārdošanas procesam svarīgi ir izveidot darījuma līgumu, kurš būtu akceptējams abām pusēm, tāpēc iepazīsties ar ''DNB'' bankas dzīvesstila bloga ''Dzīve notiek'' ekspertes Zandas Zaļumas ieteikumiem, kuri atvieglos sarežģīto līguma sagatavošanas procesu.

Maksājumu kārtība

Lai izvairītos no liekiem sarežģījumiem, būtiski līgumā atrunāt maksājumu kārtību – vai pircējs visu pirkuma summu maksās uzreiz vai pa daļām, iestājoties noteiktiem nosacījumiem, piemēram, pieņemšanas nodošanas akta parakstīšana, īpašumtiesību reģistrācija u.c. Tāpat līgumā vajadzētu paredzēt, kādas ir sekas, ja dažādu iemeslu dēļ īpašumtiesību pāreju tomēr nav iespējams reģistrēt zemesgrāmatā.

Pircējam un pārdevējam būtu svarīgi vienoties arī par to, kurš segs ar īpašumtiesību pārreģistrāciju saistītos papildu izdevumus – valsts nodevu, kancelejas nodevu, izdevumus par notāra pakalpojumiem un vēl citus. Zaļuma norāda, ka parasti šādus izdevumus sedz pircējs, taču puses var vienoties arī par citādu kārtību, piemēram, sedzot šādus izdevumus līdzīgās daļās.

Īpašuma nodošana un reģistrācija

Jau pirkuma līgumā vēlams atrunāt to, kā notiks īpašuma nodošana - pirms vai pēc īpašuma reģistrācijas zemesgrāmatā, vai tiks parakstīts pieņemšanas - nodošanas akts, kurā brīdī pircējam ir pienākums pārņemt ar īpašumu saistīto maksājumu veikšanu? Tāpat svarīgi pārdomāt un iekļaut līgumā, kura no darījuma pusēm – pircējs vai pārdevējs – kārtos ar īpašumtiesību pārreģistrāciju saistītās formalitātes zemesgrāmatā.

Apliecinājumi un garantijas

Pirkuma līgumā ietverami arī apliecinājumi un garantijas par nekustamā īpašuma stāvokli un apgrūtinājumiem. Ja pārdevējs apgalvo, ka pirkuma objektam piemīt kādas īpašas kvalitātes un īpašības, vēlams to noformēt arī rakstveidā pirkuma līgumā.

Pirmpirkuma tiesības

Ja uz nekustamo īpašumu attiecināmas pirmpirkuma tiesības, pirkuma līgumā nepieciešams atrunāt kārtību, kādā īpašums tiek piedāvāts pirmpirkumtiesīgajām personām, kā arī to, kādas ir sekas pirkuma līgumam un uz tā pamata veiktajiem maksājumiem un izdevumiem, ja kāda no šīm personām pirmpirkuma tiesības izmantos.

Strīdu izskatīšana

Nereti gadās, ka starp pircēju un pārdevēju rodas domstarpības. Lai arī šīm līguma punktam puses bieži uzmanību pievērš tikai tad, kad līgums jau noslēgts un starp pusēm radies strīds, vēlams jau iepriekš pārliecināties, ka pielīgtais strīdu izskatīšanas veids (vispārējās jurisdikcijas tiesa vai šķīrējtiesa) un piemērojamie normatīvie akti atbilst pušu interesēm.

Līguma izbeigšanas iespējas

Lai gan parasti, gatavojoties darījuma noslēgšanai, mēs esam pārliecināti par tā veiksmīgu iznākumu, Zaļuma atgādina, ka līgumā vēlams atrunāt arī gadījumus, kuros pusēm ir tiesības vienpusēji izbeigt līgumu, vai arī līgums tiek izbeigts automātiski, iestājoties noteiktam nosacījumam. Piemēram, ja dažādu iemeslu dēļ īpašumtiesības nav iespējams reģistrēt zemesgrāmatā trīs mēnešu laikā no pirkuma līguma noslēgšanas dienas. Šādi nosacījumi vienlaikus gan disciplinē līguma puses, mudinot tās savlaicīgi pildīt savas saistības, gan ievieš noteiktu skaidrību par to, kā virzīsies īpašuma atsavināšanas process.

Šie ieteikumi noderēs arī tad, ja gatavo nekustamā īpašuma pārdošanas līgumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!