terase koka dēļi ota eļļot eļļošana aizsarglīdzeklis
Foto: Shutterstock
Koks ir dabisks materiāls. Lai to neietekmētu tādi bojājoši faktori, kā ūdens, saule un sēņu bojājumi, ļoti svarīgi ir gādāt par savlaicīgu aizsardzību. Un šai ziņā var palīdzēt koksnes aizsarglīdzekļi, taču ar to iegādi viss vien nebeidzas. Jāzina gan virsmas sagatavošanas priekšnoteikumi, gan svarīgākais apstrādes procesā.

Intensīva saules iedarbība bojā neaizsargātus koka dēļus, sašķeļot lignīnu un graujot koka virsmas struktūru. Ar laiku UV starojuma ietekmē koksne kļūst pelēcīga. Problēmas rada ne tikai izskata izmaiņas. Pasliktinās arī koka sasaistīšanās ar virsmas apdares līdzekļiem, un šī iemesla dēļ aktīvi piesaistās koksni bojājošas sēnes, kas koksni izmanto par augšanas vidi.

Terases dēļu ieklāšana un sagatavošana

Mūsu reģionā lielākoties izmanto rievotus terases dēļus, kuros ir gropes. Visbiežāk dēļus uzstāda ar gropēm uz augšu, lai tādējādi samazinātu terases slidenumu, tomēr jāņem vērā, ka parasti lietainā laikā neviens neatrodas uz terases. Ja gropes atrodas augšpusē, tajās iekļūst smiltis, netīrumi, putekļi un cits piesārņojums, kas uzkrājas rievās un rada labvēlīgu vidi ūdensaugiem un pelējumam. Tieši tāpēc ir ieteicams dēļus klāt ar rievoto pusi uz leju un gludo virsmu uz augšu, jo rievas pirmām kārtām ir paredzētas, lai novērstu dēļa plaisāšanu.

Pirms nepiesūcinātu dēļu uzstādīšanas un ekspluatēšanas ir ieteicams ar terasēm paredzēto eļļu piesūcināt ne tikai dēļu augšpusi, bet arī apakšpusi. Tas nav jādara dziļai impregnētiem zaļganīgas vai brūnas krāsas dēļiem – šajā gadījumā var piesūcināt tikai šķērsgriezumu galus, jo tieši pa tiem mitrums visvieglāk iekļūst dēļos. Augšpusē jāuzklāj vismaz divas kārtas eļļas (ar 12-24 stundu intervālu starp kārtām), apakšpusē pietiek ar vienu kārtu.

Nav ieteicams eļļot virsmu vējainā vai saulainā laikā, tāpat nedrīkst veikt apkopi, ja ir pārāk liels gaisa mitrums vai dēļi vēl nav sausi.

Veikalā nopirktā un dziļi piesūcinātā dēlī lielākoties ir augsts mitrumsaturs, jo dēlis vēl nav paguvis izžūt pēc augstspiediena apstrādes. Tādā gadījumā dēļi jāuzstāda un vispirms tiem jāļauj vairākus mēnešus žūt ārā. Pēc tam vizuāli vai ar mitruma mērītāja palīdzību jāpārbauda, vai koksne ir sausa, un tikai tad var veikt eļļošanu. Jau uzstādīšanas laikā būs skaidrs, vai koksne ir mitra, jo mitra koksne ir krietni smagāka.

Atšķirībā no parastā koksnes aizsarglīdzekļa, eļļai piemīt laba izlīdzināšanās spēja, tāpēc tā ir labāk piemērota tādām horizontālām virsmām kā terases, uz kurām laika gaitā izdilst celiņi, pa kuriem bieži staigā. Profilaktiskā eļļošana palīdz izlīdzināt radušos nodiluma celiņus. Koksnes aizsarglīdzeklis veido uz virsmas plēvi, kas iedarbības laika ziņā var būt izturīgāka nekā eļļa, tomēr, veicot virsmas atsvaidzināšanu, tā neļauj iegūt viendabību izskatu. Koksnes aizsarglīdzekļi galvenokārt ir piemēroti tādām vertikālām virsmām, kā fasādes, žogi, paspārnes utt.

Terases dēļu apstrāde soli pa solim

Foto: Shutterstock

Vispiemērotākais darbarīks eļļas uzklāšanai ir ota. Darba atvieglošanas nolūkā var izmantot pie slotas kāta piestiprinātu otu. Eļļa jāklāj uz viena terases dēļa pēc otra, neaizmirstot apstrādāt arī šķērsgriezumu galus. Terase kļūst putekļus neuzņēmīga pēc sešām stundām, tomēr būtu vēlams, lai pa to neviens nestaigātu 12 stundu laikā.

Pirms iepriekš eļļotu dēļu profilaktiskās apstrādes ieteicams vispirms nomazgāt terasi. Tīrīšanas līdzeklis jāizvēlas atkarībā no terases stāvokļa. Netīrumu noņemšanai, sūnu un ūdensaugu vai dažāda piesārņojuma, tostarp vecu eļļas atlieku, noņemšanai. Piemēram, terasei, kas laika gaitā ir kļuvusi plankumaina un izbalējusi, jāizmanto līdzeklis, kas satur nātrija hidroksīdu jeb ziepjakmeni.

Ar mitru sūkli, cietsaru suku vai skrāpi un attiecīgu mazgāšanas līdzekli no virsmas jānoņem putekļi, netīrumi un bojātais koksnes slānis. Jo tīrāka un sausāka būs virsma, jo dziļāk iesūksies koksnes aizsarglīdzeklis un stiprāka būs tā sasaistīšanās ar koksni.

Pirms koksnes aizsarglīdzekļa izmantošanas ļoti svarīgi ir apstrādāt virsmas ar biocīdu impregnēšanas gruntēšanas līdzekli. Daudzi cilvēki bieži atsakās no gruntēšanas, tiecoties izmantot vienkāršāku un lētāku paņēmienu. Tajā pašā laikā impregnēšanas gruntēšanas galvenais uzdevums ir ievadīt koksnē aktīvās vielas, kuras darbojas pret zilējumu un koksnes trupes sēnīti un kuru parasti nav citos virsmas apstrādes līdzekļos. Bez tam gruntēšanas līdzeklis nodrošina koksnes aizsarglīdzekļu labāku sasaistīšanos ar koksni un samazina virsmas apdares produkta patēriņu.

Būtiski atcerēties, ka pirms terases mazgāšanas jāpārklāj apkārtējās metāla un stikla virsmas, kā arī līdzās esošie augi, ziedoši augļu koki un krūmi.

Foto: Shutterstock

Līdzeklis jāuzklāj vienlaicīgi uz pāris kvadrātmetru lielas virsmas ar otu vai dārza smidzinātāju, jāļauj tam iedarboties desmit minūtes, pēc tam starpas jāapstrādā ar kaprona suku koksnes šķiedru virzienā un jānoskalo ar lielu ūdens daudzumu. Nav ieteicams izmantot augstspiediena mazgāšanu, jo ar to daļa netīrumu tiek iesista koksnē. Jāraugās, lai uz terases nepaliktu mazgāšanas līdzekļa palieku, tāpēc tas rūpīgi jānoskalo no virsmas.

Terases mazgāšanā obligāti jāstrādā gumijas cimdos un apavos, kas aizsargā ādu. Vajadzības gadījumā jāizmanto arī aizsargbrilles, jo uzklāšanas laikā līdzeklis var šļakstīties.

Ja neiesūkusies eļļa tiek atstāta uz virsmas, uz terases paliks traipi.

Koksne iegūs ūdeni atgrūdošas īpašības un aizsardzību gadījumā, ja tā būs pilnībā piesātināta ar terasēm paredzēto eļļu. Piesātinājuma pakāpi var pārbaudīt, uzpilinot uz terases nedaudz ūdens. Ja veidojas apaļi ūdens pilieni, tas liecina, ka koksne ir piesātināta ar eļļu. Savukārt tad, ja ūdens samitrina koksni un pa to izplūst, koksni vēl nepieciešams piesūcināt.

Parasti lapegles koksne nav jāapstrādā, tomēr, ja vēlas saglabāt tās dabisko, skaisto dzeltenīgo nokrāsu, tad to vajadzētu pārklāt ar eļļu, pretējā gadījumā tā kļūs pelēka. Terase jānomazgā, jo mazgāšanas procesā atveras lapegles koksnes poras un tiek izmazgāti sveķi, tādējādi ļaujot eļļai pienācīgi iesūkties koksnē un sasaistīties ar to.

Pēc apstrādes

Pēc eļļas uzklāšanas jānogaida 20-30 minūtes un jāpievieno eļļa matētajās vietās. Spīdīgas virsmas jau ir piesātinātas ar eļļu. Liekā eļļa jānoslauka ar kokvilnas lupatu. Ja neiesūkusies eļļa tiek atstāta uz virsmas, uz terases paliks traipi. Lietotās kokvilnas lupatas jāsavāc un jāievieto spainī ar ūdeni vai jānoliek uz akmens, tikai nekādā gadījumā nedrīkst atstāt uz terases, jo ar lineļļu piesūkušās kokvilnas lupatas var uzliesmot.

Apstrādei piemēroti laikapstākļi

Foto: Shutterstock

Terases profilaktiskā eļļošana jāveic katru pavasari. Nav ieteicams eļļot virsmu vējainā vai saulainā laikā, tāpat nedrīkst veikt apkopi, ja ir pārāk liels gaisa mitrums vai dēļi vēl nav sausi. Jāatceras, ka gadījumā, ja svaigi eļļotā virsma tiks pakļauta lietus iedarbībai, vēlāk uz tās būs redzamas ūdens notecējumu pēdas. Šādu darbu izpildes laikā minimālajai gaisa temperatūrai jābūt +8 grādiem, tomēr jāņem vērā, ka vēsākā laikā produkts žūst ilgāk.

Vēl jāņem vērā, ka tieši pirmajā gadā koksnes dēļi ir īpaši viegli ievainojami. Par vislielāko ienaidnieku terasēm var uzskatīt smiltis un netīrumus, ko atnesam ar kājām, kā arī sauli, ūdeni un ziemā arī sniegu un ledu. Ja jaunie dēļi ir uzstādīti pavasarī, ieteicams pirmo profilaktisko eļļošanu veikt rudenī. Tas nodrošinās labāko aizsardzību sākotnējā posmā, jo pirmajā gadā koksne ir mazāk piesātināta ar eļļu un ir vieglāk ievainojama.

Nākamajā pavasarī jānovērtē, vai nepieciešama kopšana. Ja terases kopšana tiek veikta pārāk reti, koksne zaudēs savu skaisto izskatu, sāks parādīties krāsas izmaiņas, tā kļūs pelēcīga, uz tās savairosies pelējums un ūdensaugi. Un terase zaudēs savu skaistumu. Daudz labāk ir veikt regulāru profilaktisko eļļošanu nekā vēlāk mazgāt visu nolaistās terases virsmu, lai nomazgātu no tās veco eļļu un netīrumus. Savukārt pārāk bieža kopšana ir laika un naudas izšķērdēšana. Piesūcināšana ar tonētu eļļu piešķirs terasei tumšāku krāsu. Alternatīvs variants profilaktiskajai eļļošanai ir caurspīdīgās eļļas izmantošana.

Padomraksts tapis sadarbībā ar koksnes aizsarglīdzekļu ''Pinotex'' pārstāvniecību Latvijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!