kaķis ņaudēšana
Foto: Shutterstock
Nav viegli būt nelokāmam kaķu saimniekam. Tiklīdz mazais mīlulis izdara ko amizantu un smieklīgu, tā visi iepriekšējie pārdzīvojumi aizmirstas un saimnieks, piemēram, steidz iemūžināt notiekošo. "Catster" publicēts vairāku darbību apkopojums, kas, ticams, vieno daudzus jo daudzus peļu junkuriņu saimniekus. Vai šie apraksti atbilst arī tev?

Regulāra trauciņa papildināšana, neregulāra kastītes tīrīšana

Foto: Shutterstock

Redzi, ka barības trauciņš kļuvis krietni tukšāks? Uzreiz steidz to papildināt? Taču ar kastītes tīrīšanu rīkojies pretēji un to iztīri vien tad, kad tā ir pilna? Jā, šādi "grēko" daudzi mīluļu saimnieki. Patiesībā to nemaz nevajadzētu darīt.

Gluži kā parastie trauki, arī kaķa barības bļodiņa regulāri jātīra, pat ja tajā tiek bērta tikai sausā barība. Labāk neradi labvēlīgu vidi baktērijām un trauciņu mazgā, kad kaķītis visu barību apēdis vai kad tajā palikuši daži kumosi.

Kā jau tas dabā iekārtots, kaķi ēd tad, kad ir gadījies kāds loms, taču mājas apstākļos ne vienmēr būs tā, ka kaķis ēdīs konkrētā laikā no rīta un vakarā. Ja no rīta iebērsi trauciņā noteiktu daudzumu barības, kaķis pie trauciņa paviesosies gan tad, gan arī vēlāk, kad sagribēsies ko gardu. Taču vienmēr uzmani, cik daudz barības dod kaķim, lai nav tā, ka pilnu trauku viņš izēd no rīta, tikpat ieber viņam laikam, kamēr esi darbā, bet vakarā atvēli vēl tikpat daudz. Ja nepieciešams, konsultējies ar veterinārārstu par to, cik daudz barības nepieciešams tavam mīlulim, lai viņš būtu veselīgs un neaptaukotos.

Savukārt kaķa kastītes tīrīšanā saimnieki mēdz iesaistīt pat visu ģimeni, kad mīluļa tualeti periodiski tīra gan pieaugušie, gan arī atvases (protams, ja vien bērni nav pārāk mazi). Taču īpaši jaunajiem cilvēkiem kaķa kastītes tīrīšana var būt izaicinājums. Lai arī ir daudz apzinīgu cilvēku, liderīgākās atvases kastīti atcerēsies iztīrīt vien reizumis vai tad, kad būs jau acīmredzams - tajā nokārtoties kaķis vairs nevar vai negrib. Taču kastītes tīrīšana noteikti būtu jāievieš ikdienā darāmo darbiņu sarakstā, jo arī tu pats taču vēlētos apmeklēt iztīrītu tualeti. Ja kaķim vairs nav brīvu smultiņu, kuras brīvi kašņāt, protams, ir pēdējais laiks kastīti iztīrīt un iebērt vietā jaunas.

Ļaušana bērnam sagrābt kaķi

Foto: Shutterstock

Tas noteikti nebūs jaunums: vecākiem jāpieskata savas atvases, kad tuvumā ir kaķis. Ja bērns ir vēl pavisam mazs, viņa satvēriens var nebūt pats maigākais, viņš var spēji satvert kaķi, ieķerties mīluļa kažokā un paraut uz savu pusi. Jā, nevar noliegt, ka daži kaķi var būt gluži kā lupatu lelles, kas ļausies dažādām mīļuma izpausmēm, taču apzināti ļaut mocīt kaķi gan nevajadzētu.

Kaķi patīk dažāda vecuma bērniem, un paši murrātāji labprāt pavada laiku līdzās mazajiem cilvēciņiem, kad viņi aug. Taču katrs apzinīgs vecāks noteikti vēlēsies, lai mājas mīlulis nenodara bērnam pāri, un to nevajadzētu pieļaut jau laikus. Ja redzi, ka kaķis bērna klātbūtni konkrētajā brīdī neizbauda, neliec bērnu viņam klāt, bet labāk nošķir. Turklāt centies neatstāt viņus divatā, jo, lai arī kaķis var būt pats mīļuma iemiesojums, viena lieka kustība, nepareizs satvēriens vai paraušana aiz astes dzīvnieku var sakacināt. Tad sekas var būt neparedzamas.

Starp citu, paraušana aiz astes vai sagrābšana aiz spalvām bērniem ir biežākās "mīļuma" izpausmes pret mājdzīvnieciņu. Ja redzi, ka tava atvase tā dara, paskaidro, ka raut kaķīti aiz astes nedrīkst, bet paņem bērna rociņu un mierīgi paglaudi kaķīti ar to. Tā bērns pamazām sapratīs, kā jāizturas pret četrkājaino draugu, un turpmāk nevis raus mīluli aiz astes, bet uzmanīgi pieies klāt un paglaudīs. Taču joprojām vecākiem jābūt klāt un jāredz, kā izturas dzīvnieks un vai kaķis ir mierīgs.

'Ko tik nedarīs fotogrāfijas dēļ'

Foto: Shutterstock

Nenoliegsi, daudzie kaķi, kas slaveni "Instagram", protams, spēj apburt un sajūsmināt tūkstošiem cilvēku, līdzīgi kā dažādi internetā publicētie video. Vai atceries, ka pirms laiciņa īpaši populāri bija video, kuros galvenajā lomā bija peļu junkuriņi un aiz viņiem nolikti gurķi? Ļaudis steidza vērot, kā murrātāji reaģēs uz pēkšņo dārzeni viņiem aiz muguras, neaizdomājoties, kādas sekas tas var radīt. "MansDraugs" jau skaidroja, ka biedēt kaķi ar gurķiem nebūs pats prātīgākais joks, ko saimnieks pret savu mīluli varētu izspēlēt. Kaķītis no pēkšņā objekta viņam aiz muguras, protams, sabīsies, taču tas var vēlāk atspēlēties veselības un uzvedības problēmu veidā. Tāpēc noteikti lieki nekacini savu kaķi un neliec viņam aizmugurē gurķi vai jebko citu. Arī tu taču nobīsties, ja tev līdzās klusām nostājas cits cilvēks un kaut ko pēkšņi pasaka. Kāpēc to nodarīt kaķim?

Taču saimnieki mēdz izmēģināt arī nekaitīgākas nodarbes. Piemēram, pavisam nesen vietnē "Twitter" daudzi saimnieki publicēja interesanta eksperimenta rezultātus. Lai eksperimentu veiktu saviem spēkiem, viss, kas nepieciešams, ir kaķis, līmlente (labāk balta vai melna, bet ne caurspīdīga) un pacietība. No līmlentes uz grīdas jāizveido kvadrāts un jāgaida, vai kaķis aizies uz kvadrāta vidu. Daudzi no eksperimenta veicējiem publicējuši fotogrāfijas, kurās redzams, ka peļu junkuriņi apsēdušies kvadrāta iekšpusē, turpretim citi vienaldzīgi nogūlušies ārpus tā robežām. Joprojām nav noskaidrots, kas tieši liek kaķiem apsēsties kvadrāta iekšpusē, taču, iespējams, tas saistīts ar drošības sajūtu (līdzīgu efektu rada gulēšana kastē, plašāk par to šeit). Fotogrāfijas var aplūkot šeit.

Vēl kāds veids, kā nekaitīgā veidā izklaidēt gan kaķi, gan arī pašu saimnieku, ir mēģināt noskaidrot - kaķis ir kreilis vai labrocis. Kas nepieciešams? Plastmasas glāze, ko kaķis var mierīgi apgāzt, un sausās barības graudiņš. To ievietojot glāzē un glāzi noliekot uz grīdas, var gaidīt, kad kaķis piesteigsies pie tās un ar ķepu sāks ķeksēt ārā gardumu. Jāievēro, kuru ķepu kaķis izmanto biežāk, un, veidot eksperimentu vairākas reizes, var noteikt mīluļa dominējošo ķepu. Plašāk par to šeit.

Allaž atceries, ka nevajadzētu darīt neko tādu, kas kaķi apdraud, rada viņam diskomfortu vai pat ierobežo spējas pārvietoties un pilnvērtīgi dzīvot. Jā, lai arī bieži vien gribas izveidot perfekto kadru lieliskai "Instagram" fotogrāfijai vai citiem sociālajiem tīkliem, vai tad ir vērts mocīt mājas mīluli?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!