dzīvoklis atslēgas māja
Foto: Shutterstock
Šis ir visnotaļ sarežģīts jautājums, uz kuru atbilde parasti tiek meklēta ilgākā laika posmā un diskusiju rezultātā. Ja arī tev šāda dilemma lauza galvu, iepazīsties ar DNB bankas dzīvesstila bloga "Dzīvenotiek.lv" ekspertu ieteikumiem, kas būtu jāņem vērā pirms nosliecaties par labu vienam vai otram variantam.

Īres maksa vai kredītmaksājums

Iespējams, kaut reizi esi nodomājis, ka ikmēneša īres maksas vietā tikpat labi varētu segt arī kārtējo kredītmaksājumu un dzīvot pats savā mājoklī. Šī brīža situācija nekustamo īpašumu tirgū patiešām atbalsta šādu pieņēmumu, tomēr atceries, ka tā nebūs vienmēr. Pārbaudi savu kredītspēju, lai saprastu, cik maksā mājoklis un vai tā iegāde tev būs pa kabatai.

Dzīvē viss notiek cikliski, tāpēc, plānojot mājokļa iegādi, uz savu dzīvi, tostarp ienākumiem, jācenšas skatīties vairākus gadus uz priekšu.

Pastāvīga dzīvesvieta vai pagaidu miteklis

Ja šobrīd vēlies izmēģināt padzīvot dažādās dzīvesvietās vai līdz galam neesi izlēmis, kur vēlies apmesties, prātīgāk būtu īrēt.

Tajā pašā laikā jāpatur prātā, ka mājokļa iegāde ar bankas aizdevuma palīdzību nekādā gadījumā neuzliek par pienākumu nākamos 10, 20 vai 30 gadus dzīvot vienā dzīvesvietā. Ja pēc pāris gadiem mainās dzīves apstākļi vai vienkārši vēlies pārcelties, ir iespēja pārdot īpašumu un tādā veidā atbrīvoties no kredītsaistībām. Vari sameklēt pircēju pats vai vērsties bankā pēc palīdzības, turklāt, ja īpašumu izdosies pārdot par lielāku summu, atlikums tiks pārskaitīts uz tavu kontu.

Paļaušanās uz citiem vai pats savas dzīves noteicējs

Dzīvojot īres mājoklī, nekad nevari būt pilnīgi drošs par to, cik ilgi tajā vēl varēsi apmesties. Pēc līguma termiņa beigām īpašniekam ir tiesības to nepagarināt, turklāt arī līguma darbības laikā to iespējams lauzt, tādējādi vienmēr jābūt plānam B. Ja vēlies skaidrību par nākotni, apsver mājokļa iegādes iespēju.

Foto: Shutterstock

Prasme iedzīvoties vai iespēja pielāgot mājokli savām vēlmēm

Īrējot mājokli, jārēķinās, ka tas nav tavs īpašums, tāpēc lielākoties būs jāspēj pielāgoties īpašnieka gaumei telpu iekārtojumā un izvēlētajos dizaina risinājumos. Tas nozīmē arī to, ka bez saimnieka ziņas nedrīkstēs urbt caurumus un izdaiļot sienas ar saviem plauktiem. No otras puses, dzīve īres mājoklī var būt ļoti bezrūpīga, jo nav jāuztraucas par remontdarbiem un mēbeļu izvietojumu – viss jau būs gatavs dzīvošanai.

Pirmā iemaksa kredītam

Diemžēl Latvijā vēl nav izveidojusies spēcīga uzkrāšanas tradīcija, tāpēc ļoti bieži var gadīties, ka esi gatavs iegādāties pats savu mitekli, taču trūkst naudas pirmajai iemaksai. Šādā gadījumā vari vērsties bankā un piedāvāt papildu ķīlu, piemēram, vecākiem piederošu nekustamo īpašumu.

Protams, nekad nav par vēlu sākt krāt. Šādai pieejai ir divi ieguvumi – tiek uzkrāta pirmā iemaksa, un, regulāri atliekot summu kredītmaksājuma apmērā, viena vai divu gadu laikā gūsi priekšstatu, vai vispār vari atļauties uzņemties kredītsaistības.

Ģimenes ar bērniem var izmantot ALTUM valsts ģimeņu atbalsta programmu, kas paredz samazinātu pirmo iemaksu.

Kas jāņem vērā, nolemjot iegādāties mājokli

Nosliecoties par labu mājokļa iegādei, noteikti jāņem vērā teritorijas infrastruktūra un nākotnes perspektīvas konkrētajā reģionā. Ieteicams apmeklēt vietējo pašvaldību, lai noskaidrotu, vai tieši blakus tavam īpašumam nākotnē nav iecerēts būvēt vilciena sliežu ceļu vai kādu industriālu būvi.

Piesakoties hipotekārajam kredītam, jāpatur prātā, ka var mainīties procentu likmes. Augot ekonomikai, tās parasti kāpj, tiešā veidā ietekmējot tava regulārā kredītmaksājuma apjomu. Lai pārmaiņas nepārsteigtu nesagatavotu, izmanto hipotekārā kredīta kalkulatoru, palielinot procentu likmi. Tādējādi sapratīsi, vai nepieciešamības gadījumā varēsi atļauties arī lielāku kredītmaksājumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!