Ražotās barības partijas numurs (kods) – 2870, bet derīguma termiņš – 29.06.2018. Uzņēmums šobrīd atsauc piesārņoto barības partiju no tirgus, savukārt PVD aicina suņu īpašniekus pārskatīt savus suņu barības krājumus un neizmantot ēdināšanā "Dogo ar mājputnu gaļu" barību ar iepriekš minēto partijas numuru un derīguma termiņu.
Piesārņotās partijas apjoms ir 31 tonna, no kuras tirdzniecībā, pēc uzņēmuma sniegtās informācijas, nonākušas aptuveni divas trešdaļas. Atsauktā barības partija uzņēmumam būs jāiznīcina.
Karbamīds (urīnviela) ir barības piedeva, kuru atļauts lietot atgremotāju ēdināšanā, bet suņu un kaķu barībā tā nedrīkst būt vispār, jo var dzīvniekiem izsaukt organisma saindēšanos.
"MansDraugs" jau vēstīja, ka jau 2015. gada pirmajā pusē neparasti daudz suņu saslima ar "megaesophagus" jeb barības vada paplašināšanos. Zinātniskā konferencē 2016. gada septembrī veterinārārsti un nozares speciālisti paziņoja, ka nav atrasts iemesls suņu masveida saslimšanai, bet jau toreiz konstatēts – urīnvielai pārbaudītajā barībā nevajadzētu būt. Līdz šim publiskajā vidē izskanējis, ka AS "Tukuma Straume" ražotā "Dogo" barība varētu būt saslimušo suņu vienojošais faktors. Konferencē ziņoja, ka kopumā ar barības vada paplašināšanos saslimuši 238 suņi, no kuriem 208 vienojot konkrēta veida barība.
Pētniece Ilze Matīse-VanHoutana, viena no speciālistēm, kas ilgstoši darbojas ar suņu barības vada paplašināšanās slimību, sarunā ar "MansDraugs" jau iepriekš norādīja: "Urīnviela nav toksīns, kas mūsu suņiem būtu izraisījis barības vada paplašināšanos vai polineiropātiju, bet tā ir viela, kuru gaļēdāju barībā nepievieno. Urīnviela satur slāpekli, un slāpeklis ir tas, kas ir proteīnā. Tas var mākslīgi paaugstināt proteīna līmeni vai tā rādītājus barībā. Urīnvielu parasti pievieno barībā atgremotājiem – govīm, aitām, kazām. Viņām ir īpaši kuņģi, kurā dzīvo mikroorganismi, kas urīnvielu pārstrādā proteīnā. Gaļēdājiem, tāpat kā cilvēkiem, visēdājiem, urīnviela proteīnā nepārstrādājas, tāpēc tai barībā nevajadzētu būt. Urīnviela nav kaitīga, un tai jābūt milzīgā daudzumā, lai tā būtu kaitīga. Taču barībā tai nav jābūt."
Suņu barības vada paplašināšanās jeb "megaesophagus" slimība izpaužas kā izmaiņas balsī, vemšana, vājums un nespēks. Par suņiem, kas saslimuši ar "megaesophagus", un viņu saimnieku pieredzi var lasīt šeit.
Saimnieki, kuru suņi cietuši no šīs slimības, 2016. gada aprīlī apvienojušies biedrībā "Megaesophagus Latvia upuri". Tās pārstāve Irina Millere norādīja: "Visiem cilvēkiem ir viena vēlme – uzzināt, kāpēc un no kā tā slimība ir. Ja vienīgā atbilde, kas līdz šim ir saņemta, ir tā, ka lielākais vienojošais faktors ir barība, tad gribas zināt, kas ir vainas tai barībai, nesaucot to vārdā. Saimnieki to grib beidzot saprast." Plašāk par biedrību un tās mērķi var lasīt šeit.