Māja senā tiesas ēkā - 9
Foto: Vida Press
Dažādu māju pārvērtības vienmēr ir aizraujoši skatīt. Jau esam stāstījuši, kā burvīgi un interesanti iekārtotas dzīvojamās mājas senās auto novietnēs, baznīcās un pat tramvaju depo, taču šis stāsts būs par tiesas un policijas ēkām. Pagājušā gadsimta nogalē, Lielbritānijā, realizēts šāds pārvērtību projekts, kurš šobrīd izlikts pārdošanā.

Māja, kura kādreiz pildījusi tiesas zāles un ēkas funkcijas, atrodas Lielbritānijas austrumu daļā, un tai noteiktā tirgus cena sasniedz 710 tūkstošus eiro, vēsta "Vida Press". Tā piesaista uzmanību ar esošajiem, kādreiz izmantotajiem priekšmetiem, piemēram, tajā atrodamas pat kādreizējās tiesas prāvu apmeklētāju krēslu rindas. Tās izvietotas 13 metru garā koridora malās, kas sākas tieši pie savdabīgās mājas ieejas.

Kā tiesas māja tā tika izmantota vairākus desmitus gadu, līdz tika slēgta 1992. gadā. Māja celta 1850. gadā arhitekta Čārlza Rīva virsvadībā, kurš tajā laikā bija atbildīgs par 64 tiesas ēku projektiem.
Foto: Vida Press

Kopš 1998. gadā par mājas īpašniekiem sevi sauc Leo un Kristīne Ostini. Māju viņi iegādājās izsolē un uzreiz pēc tam ķērās vērsim pie ragiem, uzsākot mājas pārbūvi un labiekārtošanu. Šobrīd viņi gan nolēmuši iespaidīgā nama atslēgas nodot citu īpašnieku rokās.

Sešu gadu laikā, kad ēka vairs nepildīja tiesas nama uzdevumus un vēl nebija pārdota jaunajiem īpašniekiem, vandāļi pielika tai savu roku – māja tika izdemolēta, neskatoties uz faktu, ka apkārt aplikts norobežojums.
Foto: Vida Press
Kad Kristīne un Leo devās apskatīt māju, kura sliktā stāvokļa dēļ izskatījās patiesi kritiski, viņiem bija pat jāņem līdzi lāpas, jo tajā nebija elektrības.
Foto: Vida Press
Tagadējā māja sastāv no divām – izbijušās tiesas un policijas ēkām. Policijas vajadzībām celtais 1810. gada nams kalpoja kā perfekts mājas papildinājums, tāpēc starpsienas tika nojauktas un izveidota viena, daudz plašāka māja. Dzīvojamās mājas platība šobrīd ir 334 kvadrātmetru.
Foto: Vida Press
Tā ir pilnībā aprīkota dzīvošanai – atrodama labiekārtota ciemiņu uzņemšanas telpa, virtuve ar ēdamistabu, viesistaba, četras guļamistabas, no kurām divas savienotas ar vannasistabu.
Foto: Vida Press

Galvenā tiesas zāle pārveidota par skaistu dzīvojamo telpu un ēdamistabu, kurā uzmanību piesaista ne tikai interjers kopumā, bet arī dažādas mēbeles pašas par sevi. Šajās telpās ir skaisti, augsti griesti, kuri stiepjas teju septiņu metru augstumā, tāpēc tajās gozējas lielizmēra logi. Tāpat mājā ir arī saglabāts tiesneša krēsls, uz kura uzlikta piemiņas plāksnīte.

Interesanti, ka savās "vecajās" vietās atstātas arī dažādas tiesas zāles mēbeles, piemēram, preses soliņš ar paceļamu virsmu. Vieta, kurā cilvēki parasti sniedza liecības, ir nedaudz pārveidota – saucamā "kaste", kurā liecinieks ienāca, sadalīta pa daļām un izmantota balkona izveidē vienā no mājvietas istabām. Tur ir ļoti skaists skats uz dārzu un laba gaisma, tāpēc tā tiek izmantota kā lasīšanas vieta.
Foto: Vida Press

Māja ir savdabīga gan no iekšpuses, gan ārpuses. Tai ir burvīgs dārzs, kurā kā akcents iebūvēts taisnstūrveida dīķis un nelielas sargu mājiņas tagad pielāgotas ikdienas dzīvošanas vajadzībām.

Leo Ostins sacījis, ka mājas kritiskais stāvoklis sākumā viesa nelielas bažas, taču ar laiku viņi spēja to pārveidot par pilnībā aprīkotu dzīvojamo māju. "Neskatoties uz slikto stāvokli, mājā bija burvīgas tā laika mēbeles – iespaidīga ieeja, dzelzs durvju "zvani", rokturi un, protams, koka mēbeļu virsmas no senās tiesas zāles."
Foto: Vida Press

Viņš piebildis, ka mājas labiekārtošana bija jāsāk ar jumta pārbūvi, kā arī elektrības un ūdens ievilkšanu.

Vēl šajā ēkā kādreiz tika arī reģistrētas atvases un laulības. Reiz abi tagadējie īpašnieki satikuši kādu dāmu deviņdesmit gadu vecumā, kura tur kādreiz mijusi gredzenus ar vīru.

Leo un Kristīne šajā mājā nodzīvojuši 19 gadu, un šī ir bijusi visilgākā dzīves vietu viņu mūžā.
Foto: Vida Press

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!