krāsa ota krāsu bundža remonts
Foto: Shutterstock
Krāsu izvēlē mājvietas interjerā ir sarežģīts jautājums, taču tas vienmēr ir, bija un būs aktuāls. Galva nereti jālauza, kā atrast labākās kombinācijas un krāsas, kuras rada vēlamo noskaņojumu, tāpēc aicinām iepazīsties ar praktiskiem un mūsdienīgiem padomiem krāsu izvēlē dažādām mājvietas telpām.

Krāsu izvēle neaprobežojas tikai ar mīļākās krāsas gaišāka vai tumšāka toņa izvēli. Tev lielisks palīgs var būt vispārpieņemtais krāsu aplis, kurš balstās teorijā un loģikā. Plašāk par krāsu apli un to, kā tas var palīdzēt tieši ārdurvju krāsas izvēlē, lasi šeit.

Runājot par krāsām, atceries, ka likumi šajā gadījumā ir domāti, lai tos pārkāptu – no pamatprincipiem var atkāpties. Protams, ir ieteikumi krāsu izmantošanā, taču par gaumi nestrīdas, un kas vienam šķitīs bezgaumības kalngals, otram būs pati skaistākā iedomājamā variācija.

Pievēršoties likumiem, kādus der zināt krāsu izvēlē un kombinācijās, jāsaka, ka visi sarkanie un rozā toņi ir saderīgi. Dažādu toņu nokrāsu apvienojums var ļoti veiksmīgi tikt izmantots viesistabā vai cita veida atpūtas telpām, kā arī pasteļtoņos ieturētai guļamistabai, kura rotāta ar ziedu motīviem.

Tāpat krāsas ir noskaņas veicinātāji – pirms nosliecies kādai par labu, vajadzētu vēlreiz izsvērt, ko tieši sagaidi no konkrētās telpas interjera. Paturpinot par rozā toņiem, tie rosina telpā jautrību, dzīvesprieku, kā arī sievišķīgumu, turpretī sarkanie toņi ir vairāk kaislīgi un izaicinoši.

Maigi oranžie toņi ir pieskaitāmi siltajiem, taču ar to izmantošu un izvēli esi piesardzīgs. Visu ar mēru! Oranžos toņus veiksmīgi papildina visi pelēkie toņi. Šie toņi krāsu izpratnē rada siltuma un mājīguma sajūtu, taču arī veicina fantāziju.
Foto: PantherMedia/Scanpix

Zaļo krāsu nereti izmanto kā neitrālo toni, jo tā rada rāmu, līdzsvarotu noskaņu telpā. Pāris zaļās nokrāsas ļoti veiksmīgi harmonē gandrīz ar jebkuru citu krāsu. Šī ir dabas krāsa, tāpēc tā likumsakarīgi ir gan enerģijas avots, gan arī nomierinoša un harmoniska krāsa.

Pievēršoties zilajiem toņiem, jāsaka, ka visi toņi ir savstarpēji saderīgi, un tas attiecināms arī uz iepriekšminētajiem zaļajiem toņiem. Zilās nokrāsas viena ar otru labi sader dažādos intensitātes līmeņos, sākot ar debesu zilo un tirkīzzilo līdz pat tumši zaļi pelēkajām.

Vispopulārākie zilās krāsas pārstāvji ir ūdens un debess, tāpēc šī krāsa asociēta ar tīru un nepiesārņotu domāšanu, kā arī meditatīvu un rāmi vidi.

Veiksmīgo "sadarbību" veido arī dzeltenie toņi ar zaļajiem un oranžajiem. Ar oranžajiem labi harmonē brūnie toņi. Pieminot dzeltenos toņus, tie ir labvēlīgi un dzīvespriecīgi. Starp citu, valda uzskats, ka spēcīgie un piesātinātie dzeltenie toņi veicina smadzeņu darbību.

Ar violetajiem toņiem esi uzmanīgs – tie ir saderīgi, taču var kļūt pārāk nomācoši. Violeti zilie toņi labi saderēs ar vēsi zilajiem, taču sarkani violetie toņi gaumīgi izskatīsies ar maigi rozīgajiem. Tie var radīt telpā stimulējošu atmosfēru, taču zili violetie toņi noteikti atsvaidzinās istabu un radīs gaisīgu iespaidu.

Neitrālie un pelēkie toņi ir klasika, taču tos daudz izmanto arī mūsdienās. Lai radītu interesantus un modernus interjerus, teju visas krāsas ir kombinējamas ar pelēkajiem toņiem – atliek tikai izvēlēties.

Informācija apkopota no grāmatas "Krāsas modernā interjerā".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!