Autentiskā mājas galvassega – niedru jumts. Priekšrocības, trūkumi un būtiskas nianses
Foto: Shutterstock
Apstaigājot Brīvdabas muzeju, var redzēt ne vienu vien mājeli ar niedru jumtu, taču tajā pašā laikā arī mūsdienās būvētām mājām visai bieži var novērot niedrēm klātus jumtus.

Gan jau katrs ir šo un to dzirdējis par niedru jumtiem, taču, iespējams, daļa nemaz nezina šī materiāla specifiku un iemeslu tam, kāpēc pirms simtiem gadu atzītā tehnoloģija joprojām tiek pielietota māju būvniecībā. Kā skaidro ''Jumti'' speciālisti savā mājas lapā, niedru jumta būvfizikālās priekšrocības balstās uz niedres stiebra īpašo uzbūvi, kas nelielā telpā nodrošina gaisa apmaiņu. Niedru klājums nodrošina vienlaikus blīva, elpojoša, un ūdens droša jumta uzbūvi. Turklāt ēka zem niedru jumta ir pasargāta no lielām temperatūras izmaiņām – ziemā ir patīkami silts, bet vasarā telpas nepārkarst.

Tā kā šobrīd arvien vairāk cilvēku domā par ekoloģiskiem un pret dabu saudzīgiem risinājumiem arī māju būvniecībā, niedru jumti šādi domājošiem pat ļoti piestāv. Kas nav mazsvarīgi, niedres ir arī gadu gaitā pārbaudīta vērtība – pareizi un kvalitatīvi uzklāts, niedru jumts kalpo vairāk nekā simts gadu. Protams, par to ir jārūpējas, kā par jebkuru mājas sastāvdaļu. Daudzus šāda izvēle var nešķist tā labākā izcenojuma dēļ – niedru jumts ir krietni dārgāks, tomēr, ja pievēršas aprēķiniem, apskatot arī citus faktorus, izmaksas ilgtermiņā, piemēram, siltumizolācijai, kondicionēšanai un ventilācijas iekārtām, beigu beigās niedru jumts ir pat izdevīgāks.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!