mājas pamati būvniecība celtniecība
Foto: Shutterstock
Jebkuras ēkas pirmais būvniecības posms ir pamati, un ne velti konstrukcijai ir tieši tāds nosaukums – pamati. Kādi tie būs, tik kvalitatīva un ilgtspējīga būs māja, tāpēc šim būvniecības posmam jāpievēršas ar īpaši lielu pietāti. Kādus pamatus izvēlēties, kad tos vislabāk sākt būvēt un kādas nianses jāievēro, plašāk stāsta "T BIROJS" būvniecības speciālists Ģirts Tomsons un projektu vadītājs Mārtiņš Arājs.

Kaut būtu viss tik vienkārši – ieej veikalā pie mājas pamatu stenda, izvēlies vienu no diviem variantiem, nopērc, noliec zemes pleķītī un pamati gatavi! Realitātē diemžēl (vai par laimi) viss ir krietni sarežģītāk, un no sākuma jāizvērtē, kurš pamatu veids tad būtu piemērotākais. Kā skaidro speciālisti, gan ģeoloģisko īpatnību, gan arī izmaksu ziņā Latvijā izplatītākie pamatu veidi ir:

  1. lentveida (ēkas perimetrs, kas veidots no veidņiem un betona vai gataviem dzelzsbetona blokiem);
  2. plātņveida (monolīta betona plātne);
  3. stabveida;
  4. mūrēti;
  5. urbpāļu;
  6. gatavie putupolistirola jeb t.s. paliekošie veidņi, kas bieži vien ir lentveida un plātņveida pamatu kombinācija (vispirms tiek ielieti lentveida pamati, kuros pēc attiecīgas sagatavošanas tiek ielieta betona grīda).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!