sveces vasks
Foto: Shutterstock
Laikā, kad dienas lielākā daļa tiek pavadīta mākslīgajā apgaismojumā, mājīguma devu dod sveces, kas gan sasilda, gan rada patīkamāku noskaņu telpā. Vai tā būtu svece burciņā, glāzē vai kādā citā traukā, mūžību tā nedegs, turklāt degšanas beigās vasks paliks vēl neizmantots, tāpēc aizlienē šīs idejas, ko iesākt ar tā pārpalikumiem.

Kā izņemt vaska pārpalikumus

Nav nemaz tik viegli dedzināto sveču pārpalikumus no jebkura trauka izņemt. Ar nazīti ķeksējot, sanāks vien dabūt vasku smalkās skaidās, turklāt ar to darboties būs ķēpīgāk. Labāk vasku izņemt no jebkura trauka lielākos gabalos, un to var panākt, ielejot traukā verdošu ūdeni – karstuma ietekmē vasks sāks kust un uzpeldēs trauka augšpusē. Tāds arī ir mērķis – izkausēt vasku un to izņemt no trauka. Kad ūdens būs pats lēnā garā atdzisis, vasks sacietēs un būs viegli izņemams no trauka. Lai ūdens ilgāk saglabātos traukā karsts, ieteicams uz galda virsmas izklāt kādu dvieli. Šis process ir laikietilpīgāks, tomēr vasks vienmērīgi izkusīs un atkritīs centieni to lauzīt gabalos vai kā citādi smalcināt. Pēc šīs metodes gan vaska gabaliņi kārtīgi jānosusina un jānožāvē – ja kausēsi tos slapjus, vasks sprakšķēs.

Vēl viens veids, kā vaska pārpalikumus dabūt laukā no trauka, sagriežot to līdzīgi kā kūku vairākos gabalos – tad tie skaisti sadrups un būs viegli izņemami.

Sveces no pārpalikumiem

Var šādi krāt vaska pārpalikumus un kad to ir gana daudz, izkausē un veido jaunas sveces – kaut tajos pašos traukos, kuros pirmatnēji sveces izlietas. Tam vajadzēs vien katliņu, kur vasku kausēt, trauku un dakti, lai sveces varētu dedzināt. Pamācību sveču liešanā vai palūkot šeit, lai nekas nenoietu greizi sveču meistarošanā.

Izmatojot sveču pārpalikumus, jāņem vērā fakts, ka, kausējot dažādu krāsu vasku, rezultātā no jauna izlietā svece varbūt nebūs tā pievilcīgākā. Tāpēc šādos gadījumos labāk kausēt līdzīgu toņu vasku. Ļoti svarīgi arī kausēt viena veida vasku vienkopus, citādi vasks slāņosies, nevienmērīgi kusīs un veidos sabiezējumus. Kausēšanai vislabāk padosies sojas, palmu eļļas un citu izejvielu vaski, turpretī parafīns kusīs ilgāk. Vairāk par vaska veidiem lasi šeit. Tāpat nevajadzētu atkārtoti kausēt vasku ar kādiem dekoratīviem elementiem, piemēram, kafijas pupiņām, kaltētiem ziediem u.tml.

Alternatīvi izmantojumi vaskam

Ja pārpalikumu nav tik daudz, bet izķeksēto vasku tā vienkārši izmest negribas, te var noderēt trauciņš, kurā ieliek sveci apakšā, nelielu bļodiņu virs liesmas, lai kausētu vasku un iegūtu telpā patīkamu aromātu. Šis izmantojums derēs, ja pārpalikušais vasks ir aromātisks – tādējādi varēsi līdz pēdējai pilei izbaudīt vaska aromātu. Starp citu, vaska gabaliņus var ielikt kādā traukā un glabāt zem vai tuvu radiatoram. Siltuma ietekmē vasks kusīs un māja patīkami smaržos, turklāt nevajadzēs nemaz dedzināt sveces, ierosina ''The Melt Co''.

Tomēr ir vērts saglabāt vaska gabaliņus arī citiem izmantojumiem. Piemēram, ja kāda koka skapja atvilktne grūtāk veras, ieberzē savienojuma vietas ar vasku, un būsi pārsteigts, cik viegli pēc tam tās slīdēs. Ar vasku var iesmērēt arī gultas rāmja daļas, ja gadījumā ir problēma ar gultas čīkstēšanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!