Piepes, plīsumi un dobumi – pazīmes, kas liecina par koku bīstamību
Foto: Shutterstock
Bieži vien par koku veselību domājam vien tad, kad tie jau cietuši – vējš nolauzis zarus, sniega smagā nasta nolauzusi stumbrus, taču patiesībā, ja vien pievērstu tam uzmanību, jau laikus varētu novērot koka veselības stāvokli un, iespējams, arī paredzēt, ka koks varētu lūzt.

Latvijas Kokkopju-Arboristu biedrības valdes loceklis un diplomēts un Eiropas Arboristu padomē sertificēts kokkopis – arborists Jānis Strausmanis ''Arborists'' aprakstījis tās pazīmes, kas liecina par koka bīstamību. Ja kaut kas no visa minētā piemeklē koku, stiprāka vēja gadījumā tas var lūzt, arī sniega kārtas ietekmē var krist zari u.tml. Vislabāk, protams, to klātienē varēs noteikt arborists, taču par ļaunu nenāktu arī pašam aplūkot kokus un izdarīt secinājumus – tas ir vesels vai tomēr jau bīstams.

Viena no nepārprotamām pazīmēm, kas liecina, ka koks nav veselīgs – piepes. Sēnes un piepes pie stumbra pamatnes, augsnes virskārtā vai uz paša koka – to noņemšana veselību tūlītēji neuzlabos, jo tās ir jau sekas. Tā ir trupe, kā rezultātā izveidojušās piepes. Par trupes veidošanos liecina arī tas, ja koka stumbram kādā daļā veidojas paresninājums, vai redzamas rētas. Arī dobumi kokā veidojas tad, ja bijusi trupe vai koku apskādējuši kādi koksngrauži.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!