Murkšķu audzētava "Jaunstuči" Alsungā - 24
Foto: Publicitātes foto
2. februārī tiek svinēta Sveču jeb Ziemas Māras diena, taču daudzviet pasaulē tā tiek dēvēta arī par Murkšķa dienu, kad šīs sugas dzīvnieks savā veidā pareģo, vai drīzumā sagaidāms pavasaris. Murkšķi audzētavā Alsungā gan esot modušies jau janvārī, zīmīgo dienu nesagaidījuši, "MansDraugs" pavēstīja Silvija Tetere, murkšķu audzētavas "Jaunstuči" saimniece.

"Arī šogad murkšķi jau modušies janvāra beigās, nesagaidot Murkšķa dienu," teic Tetere. "Siltā un laika ziņā nepastāvīgā ziema slikti ietekmē murkšķu miegu un gulēšanas ilgumu. Vislabāk murkšķi jūtas mērenā ziemā, kad termometra stabiņš nokrītas līdz kādiem -10 grādiem pēc Celsija, bet tagad, jau otro gadu pēc kārtas, īsta ziema Kurzemē ir tikai dažas dienas. Ja laika apstākļi kļūs vēsāki, tad murkšķi atkal dosies uz kādu brīdi nosnausties un miegā pavadīs līdz februāra beigām - marta sākumam, un tad pamazām katrs pēc savas sajūtas modīsies."

Audzētavas saimniece gan teic, ka murkšķi laika pareģošanas rituālos ar savas ēnas ieraudzīšanu nepiedalīšoties, pat ja dzīvnieki jau modušies, jo tas varot negatīvi ietekmēt dzīvnieka labsajūtu. Tradīcija par murkšķiem un to pareģošanas spējām raksturīga ASV Pensilvānijas štata Panksatonijas pilsētiņai, kur tās slavenākais murkšķis Fils, redzot vai neredzot savu ēnu, dara zināmu - iestāsies pavasaris vai vēl jādzīvo ziemā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!