Rīgas Zooloģiskā dārza iemītniekam Puikam apritējuši 20 gadi, tāpēc 29. martā pulksten 13 norisināsies svinības par godu vienam no zoodārza ilggadīgajiem iemītniekiem, "MansDraugs" informē zoodārzā.
Tālajā 1998. gada pavasarī Latvijas piekrastē parādījās mazs un novārdzis balts ronēns, bet ar gādīgām rokām mazais dzīvnieks nonāca Rīgas Zooloģiskajā dārzā, kur darbinieki pielika visas pūles, lai ronēns atgūtu veselību un pieņemtos svarā. Nu tas ir kļuvis par kārtīgu roņuvīru labākajos gados, teic zoodārzā.
29. marta pasākuma laikā jubilārs arī apsolījis sniegt nelielu priekšnesumu sveicējiem.
Par godu šim notikumam, roņu ilggadīgie atbalstītāji Ventspils pilsētas pašvaldība aicināja savas pilsētas skolēnus izveidot apsveikuma kartiņas Puikam. Tika saņemti vairāk nekā 220 skolēnu darbi, no kuriem tiks veikta izloze. Veiksmīgākā klase dosies uz Rīgas Zooloģisko dārzu, piedalīsies svētku pasākumā un sveiks jubilāru klātienē.
Tā kā ronis Puika savulaik tika atrasts Latvijas pludmalē, tad jubilejas reizē runāsim arī par to, ko darīt vai nedarīt ar piekrastē atrodamiem maziem roņu bērniem. Pasākumā piedalīsies arī Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) speciālisti, kuri ikdienā saņem zvanus par nelaimē nonākušiem ronēniem, izvērtē nepieciešamo palīdzību un, ja nepieciešams, transportē ronēnus uz zooloģisko dārzu.
Savukārt jūras piekrastē nokļuvušo ronēnu uzturēšanu Rīgas Zooloģiskajā dārzā jau vienpadsmito gadu atbalsta Ventspils pilsēta.
Ronis Puika ir dzimis Baltijas jūrā 1998. gada pavasarī. Tā kā zoodārzā tolaik dzīvoja ronene Lāce, tad Puika kopā ar divām bēdumāsām Ezi un Rumbu palika dzīvot tepat. Kad atklāja jauno roņu un ūdensputnu kompleksu pie ieejas, roņi pārcēlās uz dzīvi jaunajos apartamentos. Puikam ir trīs pēcnācēji. Meita Apolonija piedzima 2004. gadā, dēls Puzis saules gaismu ieraudzīja 2008. gadā. Trešais mazulis Ventiņa piedzima 2017. gadā. Vārdus ronēniem Puzim un Ventiņai izvēlējās Ventspils aktīvākie iedzīvotāji.
DAP speciālisti izstrādājuši ieteikumus, ko darīt, ja liedagā pamanīts ronēns:
- Vispirms piesien pavadā suni (vislabāk visu laiku suni vest pavadā), lai tas nesakostu ronēnu;
- Novērtē ronēna veselības stāvokli;
- Ja tas ir apaļīgs un nikni rūc, kā arī daļēji vai pilnīgi nomainījis vilnu, tad nav jāuztraucas;
- Ja mazais ir vārgs, tievs un/vai tam ir ievainojumi, tad zvani pa tālr. 29198590;
- Pēc tam attālinies no ronēna un netraucē viņu.
- Nekādā gadījumā nemēģini ronēnu pārvietot, kā arī nedzen viņu ūdenī! Ronēns var iekost, tādēļ neaiztiec to!
Portālā "latvijasdaba.lv" norādīts, ka pelēko roņu vidējais dzīves ilgums tēviņiem ir 25-30 gadi.