aka, grodu aka, lauku aka
Foto: Shutterstock

Cilvēka organisms sastāv no 60 procentiem ūdens, tāpēc nevienam vairs nav brīnums, ka tiek veiktas ūdens analīzes, lai noteiktu tā kvalitāti.

Kad pienācis laiks pārbaudīt ūdens kvalitāti, kuru lietojam uzturā, nepieciešams veikt ūdens analīzes. Ko darīt, ja lauku mājas grodu akā tika konstatētas koliformas baktērijas?

Koliformu baktērijas ir sastopamas augsnē un dabas ūdeņos, un netiek uzskatīts, ka tās signalizē par kādiem veselību apdraudošiem riskiem, ja dzeramajā ūdenī nav konstatēti arī fekālā piesārņojuma indikatori – Escherichia coli un zarnu enetrokoki, informē sabiedrības veselības uzraudzības nodaļas vecākā speciāliste un vides veselības analītiķe Gunda Kalniņa.

Lai uzlabotu aku vispārīgo sanitāro stāvokli, ieteicams:

  1. Atbrīvoties no vielu aplikuma uz aku iekšējās virsmas; risinājums – veikt akas iekšējās virsmas tīrīšanu un profilaktisko dezinfekciju;
  2. Novērst akas iekšējās virsmas bojājumus, kā rezultātā koliformas un arī organiskais piesārņojums no augsnes un seklajiem gruntsūdeņiem ir nokļuvis akas ūdenī; risinājums – konstatēt bojājumu akas konstrukcijās, to novērst un veikt dezinfekciju.

Kalniņa uzsver, ka, ja dzeramajā ūdenī nav konstatēti E.coli un zarnu enterokoki, var secināt, ka nepastāv mikrobioloģiskais piesārņojums, kas potenciāli var ietekmēt cilvēka veselību. Tomēr šaubu gadījumā iedzīvotāji aicināti novārīt dzeramo ūdeni pirms lietošanas uzturā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!