kaķis, ņaud, zobi
Foto: Shutterstock
Ja bieži dzirdi savu kaķi ņaudam, iespējams, tas nav bez iemesla. Kaķis var mēģināt piesaistīt uzmanību, norādīt uz tukšo ēdiena trauku vai netieši parādīt, ka kaut kas viņa organismā nav kārtībā. "MansDraugs" skaidro kaķa biežākos iemeslus ņaudēšanai un ko darīt šādās situācijās.

Kaķu ņaudēšanai ir vairāki iemesli, sākot ar ļoti nopietniem, kā, piemēram, slimības, un beidzot ar uzmanības pievēršanu, ziņo portāls "Webmd":

  • Kaķis var ņaudēt izsalkuma, slāpju vai sāpju dēļ, kas iradušās kādas slimības rezultātā. Skaļā uzmanības pievēršana, piemēram, var būt saistīta ar aknu slimībām.
  • Uzmanības pievēršanai kaķis var izmantot tieši balsi. Vairums domā, ka kaķim patīk būt vienam, tomēr tā nav taisnība. Labākais variants, kā ar to tikt galā, ir kopīgi spēlēties ar saimnieku, jo "noguris kaķis ir labs kaķis".
  • Kaķis var gribēt ēst. Bieži novērots, ka ņaudēšana parādās tieši, kad kāds dodas uz virtuvi. Lai kaķi audzinātu pareizajā virzienā, ieteicams nedot ēst, kamēr ņaudēšana nav beigusies.
  • Ņaudēšana var liecināt par īpašu sasveicināšanās veidu. Kaķis tādā veidā nodod sveicienu savam saimniekam un parāda, ka ir priecīgs viņu satikt.
  • Iespējams, kaķis jūtas vientuļi un tāpēc to izrāda ar īpaši skaļu balsi. Šajā gadījumā saimniekam būtu jāparūpējas par ne pārāk ilgu prombūtni vai tādām rotaļlietām un aktivitātēm, ko kaķis varētu darīt, kamēr ir viens mājās.
  • Lielāka stresa rezultātā kaķis var sākt pastiprināti ņaudēt. Piemēram, pārvākšanās uz jaunu mājvietu, citu mājdzīvnieku ienākšana ģimenē, mazuļu piedzimšana var izraisīt mazāku vai lielāku stresu. Saimniekiem vienmēr vajadzētu censties atrast stresa cēloni vai arī pavadīt vairāk laika ar kaķi, lai tas justos drošībā.
  • Vecāka gada gājuma kaķi bieži kļūst disorientēti, kā arī cieš no garīgā apjukuma, tāpēc īpaši naktīs var skaļi ņaudēt. Šajā gadījumā palīdzēt varēs vetārsts, izrakstot speciālus medikamentus.
  • Iespējams, kaķim ir sācies meklēšanās periods, tāpēc viņš to izrāda ar ņaudēšanas palīdzību.

"MansDraugs" jau ir vērsis uzmanību šai problēmai, kad lasītāja vēstīja par Persijas šķirnes kaķenītes aurošanu naktīs: "Nav nekādu citu pazīmju, ka būtu kaķu laiks, viņa visu laiku ir normāls kaķis, līdz es aizeju gulēt. Tad viņa pēc desmit minūtēm sāk aurot un tā līdz pieciem rītā. Apmēram piecos no rīta aiziet gulēt un murrā, un tā līdz nākamajai naktij. Man ir sajūta, ka viņai ir garlaicīgi. Aurot viņa pārstāj tikai tad, ja viņu paijā, kaut arī viņai vispār nepatīk, ka viņu paijā. Kā nepaijā, tā atkal auro."

Zoopsiholoģe Inga Cerbule konkrētajā gadījumā ieteica kaķenīti sterilizēt, pieļaujot, ka skaļa aurošana ir saistīta ar meklēšanās ciklu. Viņa piemin arī kaķa dzīvošanu dzīvoklī, garlaicību un fizisko kustību trūkumu, kas var būt par iemesliem skaļajai uzvedībai: "Tāpēc vajadzētu divas vai trīs reizes dienā pa 15-20 minūtēm spēlēties ar kaķi. Jāuztaisa tāda kā makšķere, kur āķa vietā karājas mantiņa. Tad saimnieks var sēdēt un ar kaķi spēlēties. Kaķis ir aktīvs dzīvnieks, un dzīvoklī viņam nav, ko darīt. Iespējams, ar spēlēm kaķis būtu apmierināts un vakarā arī noguris." Ja šie konkrētie padomi nepalīdz, iespējams, kaķim ir nopietnākas veselības problēmas, tāpēc jādodas pie veterinārārsta.

Kaķa biežā ņaudēšana var saimniekus novest arī līdz bezizejai, tomēr tādos gadījumos noteikti nevajadzētu kaķi fiziski iespaidot vai sodīt. Pareizāks variants būtu vienkārši ignorēt brīžos, kad viņš ņaud, savukārt apbalvot ar gardumiem un uzmanību, kad neņaud. Kaķa gudrība ātri vien "atkodīs", ka aurošana nenoved pie uzmanības un īpašajiem kārumiem, norādīts portālā "Cattime".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!